Osy sú čoraz agresívnejšie: Dajte si tento odpad z kuchyne do záhrady alebo na terasu a do sekundy vám dajú pokoj

V poslednom čase sú akosi všade. Drzo poletujú okolo sladších nápojov či ovocia a ľudia majú radšej pred ich prípadným bodnutím rešpekt. Viete však, ako sa pred osami brániť?

Kým niekto si bodnutie od osy ani nevšimne, iným môže narobiť slušné problémy. Dôležité je preto sa pred nimi chrániť, hoci za normálnych okolností by sa vás nemuseli ani dotknúť. No pravdou je, že niekedy dokážu byť mimoriadne otravné, hlavne, keď sa chcete v lete osviežiť sladeným nápojom či dokonca pivom. Zaháňaním sa nič nevyriešite, radšej vyskúšajte niektorý z týchto overených receptov.

Rozvoňajte priestor bazalkou

Ľuďom bazalka príjemne vonia, no osy sa jej pachu vyhýbajú oblúkom. Stačí preto položiť na stôl kvetináč s bazalkou a budete mať od ôs pokoj. Podobne poslúžia aj paradajky, hoci sú menej dekoratívne.

Nechajte dymiť kávu

Kávu alebo usadenina z nej, ktorá sa nikomu nechce vyhodiť a ktorú väčšina ľudí považuje za odpad, sa vám veľmi zíde. Umiestnite ju do ohňovzdornej nádoby alebo na alobal, zapáľte a nechajte tlieť. Dym, ktorý bude z nádoby vychádzať, udrží osy dostatočne ďaleko. Pri grilovačke sa odporúča hodiť usadeninu medzi uhlíky, pomôžu aj listy šalvie.

Pošúchajte si v rukách mince

Aróma medi či mosadze osám nevonia. Pár mincí si preto poriadne pošúchajte medzi dlaňami a potom ich položte na stôl. Tento trik môžete vyskúšať, ak napríklad sedíte niekde na terase v meste a osy vám nedajú pokoj. Mincami na stole ich môžete udržať od seba v bezpečnej vzdialenosti.

Odrovnajte ich cesnakovou arómou

Zopár strúčikov cesnaku umiestnite do svojej blízkosti. Esenciálne oleje z cesnaku udržia osy ďalej od vás. Podobný efekt má však aj citrón, do ktorého zapichnete klinčeky.

Zakrývajte jedlo

Ako sme vyššie spomínali, osy priťahujú nápoje aj ovocie, no chrániť by ste sa mali aj pri akomkoľvek jedle. Ak sa chystáte jesť vonku, každé prichystané jedlo dôkladne prikryte, aby ho neokupovali osy, kvôli ktorým sa k nemu poriadne nedostanete, alebo riskujete bodnutie.

Urobte falošné hniezdo

K tomu vám poslúžia vyššie papierové tašky. Do jednej väčšej umiestnite zopár pokrčených a zaistite lepiacou páskou. Nainštalujete na viditeľné miesto v záhrade. Osy si budú myslieť, že sa tam nachádza konkurenčné hniezdo a radšej sa dajú na ústup. Všetko o tomto nápade nájdete TU.

Nenoste farebné veci

Prvá pomoc pri uštipnutí včelou a osou. Viete, čo robiť pri uštipnutí do krku?

Osy lákajú žiarivé a pestré farby. Preto noste radšej monochromatické a tlmené tóny.

Olejček z klinčekov, muškátov a citrónovej trávy

Vyskúšať môžete aj túto zmes, ktorá dokáže odpudzovať osy. Stačí zmiešať klinčeky, ktoré máte medzi koreninami, kúsok muškátu a citrónovej trávy s trochou vody a čistiaceho prostriedku na riad. Zmes dajte do nádobky s rozprašovačom a nastriekajte ju do miest, kde si u vás osy rady stavajú svoje hniezda. Osy si zvyknú stavať hniezdo často na tom istom mieste, preto postriekajte najmä tie miesta, kde mali hniezda v minulosti.

Cukrová voda

Osy môžete nalákať do pasce, v ktorej im bude neodolateľne voňať cukrová voda. Nádobu však musíte upraviť tak, aby sa im z nej už nepodarilo vyjsť. Takúto pascu si môžete úplne jednoducho vyrobiť z dvojlitrovej fľaše od minerálky, ktorej vrchnú časť (približne 1/4 fľaše) odrežete a prevrátite naopak a posadíte ju do spodnej časti fľaše, v ktorej je cukrová voda. Osy vletia za lákavou tekutinou, ale cez hrdlo fľaše sa už nebudú vedieť dostať von.

Dnes najobľúbenejšie