60-rokov staré finty, ktoré by vám dnes ani nezišli na um, no keď budete v núdzi, vyvážite ich zlatom!

Ďalší dôkaz, že naši prekovia boli geniálni. Na rozdiel od dnešnej doby, oni si museli poradiť s vecami, ktoré mali k dispozícií a často používali len obyčajný sedliacky rozum. Toto sú vychytávky z knihy nápadov starej viac, ako 60 rokov. Niektoré sú dokonca omnoho staršie.

Žiadne mušky v kvetináči

Zeminu v kvetináči nechajte dobre vyschnúť – nezalievajte niekoľko dní. Potom do nej zapichnite pár strúčikov cesnaku. Jeho vôňa mušky odpudzuje.

Žiadne mole v múke

7

Stačí, ak použijete rovnakú metódu – ak nechcete, aby sa vám do múky dostal hmyz alebo mole, vložte do nej niekoľko strúčikov neošúpaného cesnaku.

Chcete, aby fazuľa rýchlejšie zmäkla?

Namáčajte ju namiesto vody do perlivej minerálky, prípadne nasypte do vody trochu jedlej sódy!

Pripálený plech

Posypte soľou a vložte na 15 minút do rúry pri 50-tich stupňoch. Potom vyberte a umyte ako zvyčajne.

Ochrana náradia a vodotesná obuv

Vosk ochráni náradie pred hrdzou. Stačí náradie vyčistiť, utrieť dosucha a potrieť jeho povrch včelím voskom. Teraz sa nemusíte obávať vzniku hrdze.

Ak chcete, aby bol váš odev vodotesný, rozotrite na jeho povrch tuhý vosk. Potom prechádzajte po povrchu fénom na sušenie vlasov a nechajte uschnúť. Rovnakým spôsobom môžete premeniť textilné topánky na vodotesné.

Ak chcete štetec vyčistiť bez námahy

Do nádoby napustíte vodu, pridajte obyčajný saponát a pripevníte na ňu magnet. K magnetu priložte kovovú časť štetca a nastavte ho tak, aby boli štetiny ponorené v tekutine. Štetec sa takto vyčistí sám.

Keď nie je elektrina

Aby ste nemuseli baterku stále držať v ruke, urobte si z nej improvizovanú lampu. Stačí vám na to guma a lievik. Lievik uložte širšou časťou nadol a pomocu gumičky naň upevníte baterku. Môžete si setlo anstaviť tak, ako vám to vyhovuje.

Perfektne čistý mlynček na mäso

9

Stačí, ak po mletí v ňom zomeliete surový zemiak.

Ostré a drobné predmety

Ak ich potrebujete mať poruke – napríklad pri nejakej domácej práci – jednoducho ich zapichnite do zemiaku. Škrob zachová perfektnú ostrosť každého materiálu.

Žiadna pena

Ak prelievate tekutinu, ktorá zvykne peniť, nemusíte sa už obávať, že vám kvôli pene vytečie. Stačí, ak do lievika vložíte drôtenku a lejete cez ňu. Ide o najjednoduchší trik, ako zabrániť penenie.

Háčiky sa neodlepia

Samo-držiace háčiky na uteráky sa viac neodlepia, ak na okraje nanesiete trochu kozmetického glycerolu.

Nabrúsite ho omnoho lepšie

8

Skôr, ako budete brúsiť nôž, vložte ho na niekoľko minút do roztoku vody a soli.

Nábytok premiestnite ľahko a bez poškriabania podlahy

Stačí, ak nohy podložíte vyrovnaným kartónom od vajec – stačí naň stúpiť, podložiť nohy a nábytok premiestnite bez poškodenia podlahy.

Striebro namočte do vody zo zemiakov

 Vodu po varení zemiakov nevylievajte, ale keď vyberiete zemiaky, namočte do nej striebro. Ide o starý trik, ktorý skvele funguje aj dnes!

Keď zemiaky vyberiete (ideálne také, ktoré ste varili v šupke) vložte do horúcej vody šperky alebo iné strieborné predmety a nechajte namočené tak dlho, ako to bude potrebné (asi 20 minút) – sami uvidíte, ako sa povrch rozjasní a vyčistí. Potom stačí vybrať pretrieť a máte šperky opäť krásne.

Aby všetky rajčiny koncom sezóny dozreli

Urobte to vtedy, keď slnka bude menej a posledná úroda nie a nie dozrieť. Vezmeme dlhý nôž alebo ostrý rýľ. Okolo stonky vo vzdialenosti 5-10 cm urobíme kruh hlboký asi 20 centimetrov. Týmto zákrokom narušíte korene rajčiny, ktoré sú u rajčín veľmi dlhé a siahajú pomerne hlboko. Tento „šok“ rastlinu vyprovokuje k urýchleniu zrenia – je to akýsi pud sebazáchovy a všetka energia, ktorú rastlina má pôjde na zretie plodov.

Dnes najobľúbenejšie