Kúzlo studeného porcelánu: Vianočné ornamenty zo škrobu a jedlej sódy!

So skutočným porcelánom nemá okrem snehobielej farby nič spoločné. Aby ste si doma mohli tento studený porcelán pripraviť, potrebujete len ingrediencie, ktoré bežne máte v špajzi, alebo ich za nízku cenu kúpite v každom supermarketom.

So skutočným porcelánom nemá okrem snehobielej farby nič spoločné. Aby ste si doma mohli tento studený porcelán pripraviť, potrebujete len ingrediencie, ktoré bežne máte v špajzi, alebo ich za nízku cenu kúpite v každom supermarketom.

Z hotovej hmoty môžete vytvoriť v podstate čokoľvek, záleží len na vašej zručnosti a predstavivosti. Môžete z nej modelovať, vyvaľkať ju na placku a formičkami vykrajovať rôzne tvary (hviezdičky, srdiečka, perníčky atď.).

Čo budeme potrebovať?

1/4 hrnčeka jedlej sódy

1/4 hrnčeka kukuričného škrobu

1/4 hrnčeka studenej vody

Postup:

Do panvice s nepriľnavým povrchom (napr. Teflónová panvica) dáme všetky suroviny a za studena ich zmiešame.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Za stáleho a dôkladného miešania na miernom plameni pomaly zahrievame, aby nám hmota začala postupne hustnúť.

Pri dosiahnutí určitej teploty začne sóda reagovať, syčať a začnú sa tvoriť hrudky, čo nie je dôvod na paniku! Stiahnite plameň a hmotu ešte niekoľko minút ďalej miešajte, kým sa nespoja a nezačne sa odlepovať od stien panvice. Keď bude dno a steny úplne čisté, hmota je pripravená.

V tej chvíli ju z panvice preložíme na papier na pečenie, zabalíme a necháme vychladnúť. Keby sa stalo, že sa hmota príliš prehreje a v panvici začne tvrdnúť, nič si z toho nerobte. Je možné ju znova zriediť vodou a opäť prehriať do tvárneho stavu.

Ešte teplú hmotu potom rukami dôkladne prepracujeme, ako keby sme pripravovali cesto. (Pozor! Hmotu nespracovávajte bezprostredne po stiahnutí z panvice, pretože bude skutočne veľmi horúca. Chvíľu ju necháme vychladnúť a ešte teplú spracujme.)

Z prepracované hmôt teraz môžeme začať tvoriť vianočné dekorácie! Ak nevyužijeme všetku hmotu, zabalíme ju do potravinárskej fólie, aby nám nevysychala, a môžeme ju skladovať aj niekoľko dní pri izbovej teplote. Nikdy nedávame do chladničky.

Hotové ornamenty nepečieme v rúre ani nevaríme. Iba ich necháme zaschnúť pri izbovej teplote alebo napríklad na kúrenie.

Ak by ste chceli pridať aj trochu farby, stačí do základu pridať trochu temperovej farby alebo naniesť akrylovú farbu na zhotovené biele ozdoby.

Inšpirácie na ozdoby zo studeného porcelánu