Opravár plastových okien to radí každému: Držte sa tejto rady a vaše okná budú ako nové celé roky – dávno potom, ako skončí záruka!

Plastové okná sú dnes už súčasťou vybavenia hádam každého domu a bytu. Sú dostupné a majú výborné izolačné vlastnosti. Ak sú správne osadené, blokujú vlhkosť a zabezpečujú aj energetickú úsporu. O okná sa však treba správne starať. Opravár práčok nám poradil, čo je pri starostlivosti o okná najdôležitejšie.

Olej z textilu

Všetky okná je potrebné mazať. je to síce úplne jednoduchá úloha, ale nie každý o nej vie a nie každý vie, aké mazivo zvoliť. Stáva sa, že časom začne mechanizmus rukoväte alebo rámu vŕzgať a v takomto príde väčšina ľudí hneď kontaktuje opravára. Tento problém sa však dá ľahko vyriešiť. Aspoň raz ročne musia byť všetky pohyblivé časti okien namazané. Ukázalo sa, že najlepší olej je ten, ktorý sa používa aj na pre šijacie stroje, ktoré si ho môžete kúpiť v každom textilnom obchode. Stačí dať pár kvapiek na pohyblivé časti okna.

V rôznych ročných obdobiach sa musí zmeniť režim okna, treba tiež pripomenúť, že na jeseň by sa mali okná prepnúť do zimného režimu a na jar v lete. Je to veľmi jednoduché, a nie sú potrebné žiadne profesionálne nástroje ani inštalatéri. Otvorte jednoducho krídlo okna a nájdite na ňom blokovací mechanizmus. Ak chcete pripraviť okno na zimu, musíte nastaviť os (excentrický). Príslušenstvo na oknách je na rôznych modeloch iné, ale kolíky sú často oválne alebo okrúhle a majú otvory pre imbusový kľúč.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Keď je kľúč otočený, čap je posunutý vzhľadom na jeho os, čím sa reguluje sila a tlak na rám okna. Pri inštalácii okna je predvolený režim. Ak chcete zistiť, ktorý režim máte, stačí vložiť kus papiera do jedného z krídel okna. Ak sa dá ľahko odstrániť, okná sú v letnom režime. Ak ho nemôžete vytiahnuť bez toho, aby ste ho porušili, potom je to zimný režim. Prečo by sme nemali nechávať zimný režim na celý rok? Môžete to urobiť, ale čoskoro sa zmenia vlastnosti okna. V zimnom režime sa podstatne zvyšuje zaťaženie tesnenia. Ak budeme neustále otvárať a zatvárať okno, mechanizmus sa bude veľmi rýchlo opotrebovávať.

Podrobný postup ako okná nastaviť nájdete TU.

Ak sa okná sa rosia a tvorí sa okolo nich pleseň

V tomto prípade sa stretáva vysoká vlhkosť interiéru s chladným povrchom okien, prípadne problém môže byť v tom, že okná sú zle zaizolované. Prvý dôvod tohto problému najjednoduchšie vyriešite správnym vetraním, odstránením rastlín z parapety okna (tie sú často pôvodom nadmernej vlhkosti) a umiestnením lapačov vlhkosti do okolia okna (príklady účinných domácich lapačov vlhkosti nájdete TU).

Ak je príčinou zlá izolácia, k problémom s plesňou sa pridá aj unikanie tepla cez okná. Situáciu napravíte tak, že do vnútornej strany okenného rámu v interiéri aplikujete parotesnú pásku a do vonkajšej strany rámu v exteriéri aplikujete difúznu fóliu. Ďalší spôsob, ako zabrániť unikaniu tepla cez okná nájdete TU.