Okrem zelenej bazalky odteraz sadím aj fialovú: Budete prekvapení, keď zistíte, čo sa tieto farebné listy dokážu!

Bazalka je v Indii považovaná za jednu z naj-posvätnejších rastlín. Podľa legendy by mala byť aspoň jedna rastlinka vysadená v každej domácnosti. Okrem mystického významu to má však aj veľmi praktickú hodnotu. Bazalka uvoľňuje silice, ktoré uvoľňujú dýchacie cesty, dezinfikujú vzduch a navyše odpudzujú muchy, komáre a ďalšiu pliagu. V Indii sa bazalka (najmä tá fialová) používa aj na dezinfikovanie vody. 

Bazalka je v Indii považovaná za jednu z naj-posvätnejších rastlín. Podľa legendy by mala byť aspoň jedna rastlinka vysadená v každej domácnosti. Okrem mystického významu to má však aj veľmi praktickú hodnotu. Bazalka uvoľňuje silice, ktoré uvoľňujú dýchacie cesty, dezinfikujú vzduch a navyše odpudzujú muchy, komáre a ďalšiu pliagu. V Indii sa bazalka (najmä tá fialová) používa aj na dezinfikovanie vody. 

bazalka v Indii

V našej oblasti nie je bazalka až taká rozšírená, najčastejšie sa používa len ako aromatická prísada do jedál, zriedka pridávaná do nápojov. Ako málo vieme o tejto voňavej rastline! Napríklad, viete, v čom je okrem farby rozdiel medzi zelenou a fialovou bazalkou?

odrody bazalky

Bazalka a jej odrody

Existuje niekoľko desiatok odrôd bazalky s rozmanitými užitočnými vlastnosťami. Ale všetky môžeme rozdeliť do dvoch skupín – s listami zelenej alebo fialovej farby.

zelená bazalka

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Zelená bazalka je obľúbená v Európe: Taliansko, Francúzsko, Grécko, Bulharsko. V týchto krajinách sa bežne pridáva do šalátov a všetkých studených predjedál a samozrejme do pečiva. Kuchári ocenia rastlinu pre sviežu vôňu a osviežujúcu jemnú chuť.

Zelené listy sú dokonale kombinované s paradajkami a syrom. V teplých jedlách sa bazalka pridáva na konci varenia, inak rýchlo stráca svoju jemnú chuť. V kombinácii s petržlenom, estragónom, tymiánom a mätou sa používa na ochutenie rýb a jedál z hydiny. 

fialová bazalka

Vo fialovej bazalke je chuť je oveľa bohatšia a výraznejšia. Vďaka tomu je to nepostrádateľným korením v ázijskej kuchyni. Pridajte takúto bazalku do akéhokoľvek mäsa, hydiny, zeleniny, syrov. Na Kaukaze je zelená bazalka dostupná len výnimočne. Purpurová bazalka je tiež vhodnejšia do teplých jedál, najmä v sušenej forme.

Veľmi obľúbený je aj aromatický čaj s bazalkou , ktorý sa po pridaní plátky citróna stáva bledoružovým. Zelená bazalka pre takúto úrpavu nie je vhodná. Tento čaj je veľmi prospešný pre zdravie! 

čaj s bazalkou

Užitočné vlastnosti bazalky

Zloženie bazalky oboch druhov je veľmi podobné. Obe rastliny sú veľmi bohaté na vitamíny A, C a K, fialová bazalka je obzvlášť dôležitá pre udržanie funkcie zrážania krvi a hrá veľkú úlohu v metabolizme spojivových tkanív. Oba druhy bazalky pomáhajú posilňovať imunitný systém, likviduje choroboplodné zárodky a huby, stimuluje trávenie, ničí parazity.

Bazalka je schopná vyrovnať sa s takmer s všetkými chorobami vznikajúcimi v ústnej dutine. Fialové listy, ak sú použité na žuvanie, ničia až 100% baktérií v ústach, osviežujú dych, liečia mandle, majú blahodárny účinok na ďasná, zabraňujú rozvoju ochorenia parodentózy.

bazalka afrodiziakum

Esenciálne oleje a antioxidanty obsiahnuté v rastline účinne bojujú s voľnými radikálmi, takže bazalka je dobrým pomocníkom pri predlžovaní mladosti.

 A aký je teda hlavný rozdiel? Vedci veria, že fialová bazalka je zdravšia . Za svoju nasýtenú farbu vďačí vysokému obsahu antioxidantov – antokyanínov. Fialové listy pri pravidelnom používaní chránia bunky tela pred voľnými radikálmi.

liečivé vlastnosti bazalky

Šťava, odvar, olej z fialovej bazalky

  • Šťava alebo odvar s medom pôsobí dobre na čkanie a dokonca aj na tuberkulózny kašeľ.
  • Čistá šťava z bazalky nakvapkaná do vody vstrebáva a ničí amatoxíny.
  • Sto gramov semena bazalky sa cez noc namočí do pol litra vody, v ktorej silno pustí sliz. Ráno sa pridajú dve lyžičky nerafinovaného trstinového cukru. Užíva sa cez deň pri hnačke spojenej s krvácaním.
  • Spomínaný ružovkastý čaj z bazalky je vynikajúci v časoch viróz – posilňuje imunitu, chráni telo, bojuje proti baktéria a zlepšuje aj náladu.
  • Fialová bazalka slúži na uvoľnenie všetkých druhov kŕčov.
  • Udržiava rovnováhu črevnej flóry a pomáha pri hnačkách a nadúvaní. Podporuje trávenie a zvyšuje chuť do jedla.
  • Odvar pripravený z jednej čajovej lyžičky sušenej drogy na štvrť litra vody sa päť minút povarí a nechá sa desať minút vylúhovať. Užíva sa trikrát denne proti depresiám.
  • Éterický olej sa v aromaterapii používa proti depresiám, na celkovú očistu domáceho prostredia a ako prostriedok napomáhajúci silnejšiemu zážitku pri meditácii.