Odvrátená stránka obľúbených „vifoniek“: Toto v nich na vás číha!

Instantná rezancová polievka je obľúbeným „jedlom“ najmä študentov, no niekedy dokáže ulahodiť aj iným skupinám obyvateľstva. Jej príprava je veľmi rýchla a chutí celkom dobre. No má aj svoju odvrátenú stránku.

Známy farebný sáčok, ktorý v sebe skrýva tvrdé skrútené rezance a dva miniatúrne balenia dohucovadiel, stačí zaliať vraciou vodou, premiešať a už o chvíľu si môžete pochutnávať na „výživnej polievke“. No štúdia publikovaná v magazíne The Journal of Nutrition milovníkov „vifoniek“ rozhodne nepoteší.

Útok na srdce

Podľa medzinárodnej skupiny vedcov sú instantné rezance spojené hlavne s kardio-metabolickými rizikami, a tie sa väčšinou pripisujú cukrovke 2. typu či kardiovaskulárnym ochoreniam. Štúdia vznikla v Južnej Kórei, pretože obyvatelia tejto krajiny majú očividnú slabosť na instantné rezance. Do štúdie bolo zahrnutých takmer 11-tisíc dospelých vo veku 19 až 64 rokov, z toho takmer 55 percent žien.

Tí, ktorí s obľubou konzumovali rýchle občerstvenie, k čomu patria aj instantné rezancové polievky, trpeli viac na obezitu, vysokú hladinu takzvaného zlého cholesterolu či na vysokú hladinu triacylglycerolov, ktorá môže za srdcové ochorenia a metabolický syndróm. Ženy, ktoré jedli instantné rezance aspoň dvakrát týždenne, mali vyššiu pravdepodobnosť vzniku metabolického syndrómu. Ten je spojený s ochorením srdca, cukrovkou a mŕtvicou.

Kultúrna ikona

Pri pohľade na zloženie tejto „pochúťky“ je hneď jasné, kde sa nachádza problém. Má totiž vysoký obsah tukov, soli a kalórií. Okrem toho obsahuje chemickú látku TBHQ, čo je konzervačné činidlo, ktoré pochádza z ropného priemyslu. Dlhodobé vystavenia organizmu vysokým dávkam TBHQ, môže byť karcinogénne. Samotný aromatický prášok, ktorý slúži na dochutenie, obsahuje soľ, glutaman sodný, korenie a cukor.

Instantné rezance, ktorým sa u nás ľudovo hovorí „vifonka“, sú napríklad v USA známe ako ramen. Portál Healty And Natural World však upozorňuje na to, že skutočné japonské ramen rozhodne nemožno považovať za fast food, pretože táto rezancová polievka je označovaná za kultúrnu ikonu Japonska a do jej prípravy sa investuje oveľa viac dôslednosti. Avšak rýchla polievka zo sáčku nie je pre váš organizmus dobrou voľbou.

...