Odskúšaná domáca dezinfekcia na ruky – bez umývania: Ochráni vás rovnako ako tá z lekárne a nemusíte ju zháňať po obchodoch!

Slováci vyrábajú doma antibateriálne, dezingekčné gély na ochranu rúk. Kedže sa v obchodoch minuli, je to doslova nevyhnutnosť. Ich odskúšané recepty môžu pomôcť aj vám.

Ja vyrábam domáci dezinfekčný gél na ruky už celé roky a to len z 2 prísad. Potrebujete obyčajnú Alpu (alebo iný alkohol aspoň 60%-tný) a detský olej. Zmiešame v pomere 1:1 a používame.

Andrea J.

Stačí vám lieh – alebo Alpa a tekuté mydlo. Zmeišame jedna k jednej a používame. Je to síce núzové riešenie, ale funguje skvele. 

Julka Ch.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Pridávam aj môj recept, nachystáme si fľašku a do 3/4 naplníme lieh a doplníme čistým aloe vera gélom. Pridáme 3-3 kvapky tea tree oleja a dobre premiešame. 

Majka S.

Jednoduché – glycerín a lieh, zmiešať a používať. 

Lukáš

Alkohol do stvrť nádoby, 10 kvapiek tee trea olej, doplnit 100% aloe vera gelom – na vírusy, baktérie vynikajúce.

Lubomíra C.

Pridávame aj 2 recept z redakcie

Recept č. 1

Svetová zdravotnícka organizácia poskytla odporúčania, ako nezávisle vyrobiť najjednoduchšie antiseptické gély obsahujúce alkohol.

Potrebujeme:

833 ml etylalkoholu

42 ml peroxidu vodíka

15 ml glycerínu

100 – 120 ml sterilnej vody

Postup:

Zmiešajte všetky ingrediencie a nalejte do uzatvárateľnej nádoby, alebo dávkovača.

Recept č. 2

Časté používanie antiseptického gélu môže viesť k starnutiu pokožky, pretože suchá pokožka sa ľahšie poškodzuje a je náchylnejšia na vrásky. Aby sa tomu zabránilo, do zloženia antiseptík sa pridávajú zvláčňovadlá: aloe vera gél, glycerín, éterické oleje.

Potrebujeme:

160 ml lekárskeho alkoholu

80 g aloe vera gélu

nádobu na miešanie prísad

ľubovoľné éterické oleje

varešku na miešanie

fľašu na hotový prípravok

Postup:

1. Do čistej misky nalejte alkohol.

2. Pridajte aloe vera gél – výsledný produkt má hustú konzistenciu a zníži sa agresívny účinok čistého alkoholu na pokožku rúk. Chráni ich pred vysušením.

3. Pridajte asi 10 kvapiek jedného alebo viacerých éterických olejov. Pre antibakteriálne gély sú ideálne oleje, ktoré majú antimikrobiálne vlastnosti: mäta prieporná, škorica, eukalyptus, tymián, klinček, levanduľa, rozmarín.

4. Opatrne premiešajte všetky ingrediencie vareškou, alebo špachtľou. Výsledkom by mala byť hustá homogénna zmes bez hrudiek.

5. Vezmite čistú plastovú fľašu, v ktorej budete produkt uchovávať. Najlepšie je použiť nádobu s dávkovačom, alebo úzkym hrdlom, aby bolo nanášanie gélu pohodlné.

6. Odskrutkujte dávkovač alebo uzáver, vložte lievik do hrdla a opatrne prelejte tekutinu do fľaše. Voňavý dezinfekčný gél je pripravený na použitie. Možno sa vám po určitom čase usadia niektoré zložky na dne. V tom prípade stačí fľašu len niekoľkokrát pretrepať.