Do pohára vody naliala ocot a takto použila: Neuveriteľné, že som to predtým neskúsil-teraz používam všade!

Ocot je nepochybne na každej kuchyni. Oblasť jeho aplikácie je však oveľa širšia ako varenie. Ocot vám pomôže v záhrade, v domácnosti aj v oblasti zdravia. Stačí ho zmiešať s vodou a takto použiť!

1. Zbavíte sa buriny: Zrieďte ocot s vodou v pomere 1:1 (do zmesi môžete pridať aj trochu kuchynskej soli a lyžicu saponátu). Túto zmes nastriekajte na burinu a máte s ňou pokoj.

2. Z odevu odstránite škvrny od potu: Pred praním namočte odev do vandlíka s vodou do ktorej pridáte ocot. Nechajte máčať po dobu 10 minút a 1 šálku octu pridajte aj do prania. Škvrny budú preč a biela farba sa rozžiari.

3. Vyliečte si angínu rýchlejšie: Rozpustite v pohári teplej vody 1 lyžicu jablčného octu a použite na kloktanie 3x denne.

...

4. Na poddajné a lesklé vlasy: Po umytí si vlasy opláchnite roztokom jablčného octu (1/2 lyžice na pohár vody).

5. Odstráňte bolesť svalov: Po intenzívnom svalovom zaťažení sa kyselina mliečna hromadí vo svaloch a spôsobuje bolesť. Jednoduchým riešením na tento problém je obyčajný octový obklad. Na 20-minút si priložte na svaly gázu namočenú do octového roztoku (2-3 lyžice octu na pohár vody).

6. Odstráňte cenovky a nálepky: Ocot mierne zohrejte, špongiu namočte do zohriateho octu a priložte na nálepku. Odstránite ju bez zanechania lepkavých stôp.

7. Odstráňte hrdzu: Menšie hrdzavé predmety (skrutky, orechy, klince, atď.) vyvaríme s octom a potom dôkladne opláchneme vodou.

8. Odstránenie zatuchnutej vône: Povrch chladničky, skrinky alebo nádoby na potraviny utrite handričkou navlhčenou v octe a vode.

9. Odstráňte vodný kameň. V kanvici, práčke aj umývačke riadu vám vápenaté usadeniny odstráni ocot. V prípade práčky a umývačky zapne naprázdno, nalejeme 1 liter octu a necháme prejsť celý prací cyklus. V kanvici môžeme namiesto vody prevariť ocot, alebo zmes octu a vody. Potom dôkladne vypláchneme.

10. Upravte chuť jedla. Ak ste polievku pre-korenili, neutralizujte chuť korenia pridaním 1 lyžice jablčného octu.

11. Zachovajte jasnú farbu oblečenia. K tomu pridajte 0,5 – 1 šálku octu na bubon práčky pri pláchaní.

12. Osviežte vzduch. Osviežovače vzduchu z obchodu majú často ostrý zápach, ktorý sa mieša s ostatnými a robí ho ešte nepríjemnejším. Zmiešajte s roztokom octu a vody a rozprášte po miestnosti. Zmizne zápach a je to aj skvelá prevencia proti muchám, komárom a hmyzu. Zápachu octu sa nemusíte báť. Po chvíli vyprchá.

13. Rozpustite zvyšky farby na štetci. Uvarte trochu octu v hrnčeku a ponorte doň štetec. Farba povolí a štetec ľahko opláchnete pod tečúcou vodou.

14. Zbavte sa mravcov. Zmiešajte ocot s vodou v pomere 2:1 a rozprášte v miestach, kde sa objavil hmyz. Ocot zlikviduje mravce aj ich cestičky v dome, mravce stratia orientáciu a opustia váš príbytok.

15. Bojuje proti čkaniu. Rozmiešajte v lyžice jablčného octu lyžičku cukru, zahrejte a rýchlo prehltnite.

16. Umyte sklo, plast a chróm: Ocot zmiešajte s polovicou pohára vody a pretrite znečistené povrchy. Potom len zotrite utierkou namočenou v čistej vode. Zmiešajte trochu octu so sódou, aby ste vyčistili nerezovú oceľ a chróm.

17. Predĺžte živote kytice. Pridanie 2 lyžičky octu na 1 liter vody vo váze, kde sú rezané kvety a budete ich obdivovať oveľa dlhšie.

18. Zbavte sa plesne na nohách aj stvrdnutej kože na pätách. Každých pár dní  si urobte kúpeľ nôh po dobu 15-20 minút. Zmiešajte ocot s teplou vodou (1: 5).

19. Pripravte si chutné mäso na ražniči. 1 šálku stolového octu zmiešajte s 2 šálkami vody, pridajte korenie a máte vynikajúcu marinádu, ktorá zaručuje šťavnaté a mäkké mäso.

20. Uvolnite upchatý odtok. Je to jednoduché, zmiešajte 3/4 šálky sódy a zalejte ju 1/2 šálkou octu. O 30 minút neskôr zalejte kanvicou vriacej vody. Týmto spôsobom sa odstráni aj usadená špina.