Ochráni rastliny pred chorobami, vyleští striebro a zmierni bolesť: Tušíte, čo dokáže obyčajné mlieko?

V chladničke ho máme všetci, nie každý však vie, že je to viac, ako len obľúbený nápoj či prísada do jedál.

Mlieko je viac, ako len zdravý nápoj a ingrediencia do našich obľúbených receptov. Je to aj veľmi užitočný pomocník v domácnosti. Jeho unikátne vlastnosti môžete využiť aj vy, stačí len vedieť, čo tento biely pomocník v skutočnosti dokáže.

Ochráni rastlinky pred plesňami a chorobami

578f3a4c071aa_crop

Mlieko je vďaka obsahu kyseliny mliečnej, prospešných solí a aminokyselín veľmi užitočným pomocníkom pre naše rastlinky. Dokáže ich totižto ochrániť pred proti parazitným hubám a plesniam. Navyše, ide o 100% prírodný spôsob ochrany, preto ho môžete bez obáv použiť ako náhradu za chemické fungicídne prípravky. Na výrobu domáceho bio fungicídneho postreku potrebujeme odstredené mlieko (ak máte domáce mlieko, je potrebné zmiešať s vodou v pomere 1:5) a 1 lyžicu jedlej sódy (na 1 liter tekutiny). Jedlá sóda v kombinácii s mliekom zvyšuje prospešné účinky.

Okamžitá úľava pre popálenú pokožku

Na žinku nalejte trochu mlieka a priložte na postihnuté miesto na minimálne 15 minút. Tento postup opakujte pravidelne počas niekoľkých hodín, vďaka čomu nielen zmiernite bolesti, ale zároveň urýchlite obnovu spálenej pokožky.

Odstráni jemné prasklinky z porcelánu

vintage-china-hire

Ak váš porcelánový riad vykazuje po rokoch používania známky opotrebovania a na jeho povrchu sa objavujú drobné prasklinky, poznáme jednoduchý spôsob ako ih odstrániť. Naplňte hrniec mlieko a ponorte doň porcelán. Preložte na plameň, priveďte do varu a potom znížte teplotu. Nechajte povariť 45 minút. Keď porcelán z mlieka vyberiete, po drobných prasklinách nebude ani stopy.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Zakalené striebro bude opäť ako nové

S problémom zakaleného striebra vám pomôže kyslé mlieko. Ak ho práve nemáte doma, stačí, ak do obyčajného 1 šálky mlieka nalejte 1 odmerku octu. Striebro namočte do tejto tekutiny, nechajte pôsobiť 30 minút a opláchnite vodou. Potom stačí už len vyčistiť jemnou handričkou a uvidíte ten rozdiel.

Hydratuje pleť

Starodávny recept pre krásnu pokožku, ktorému podľahla aj slávna Kleopatra. Áno, tušíte správne, ukrýva sa v obyčajnom mlieku.Starodávne panovníčky nedali dopustiť na kúpeľ v mlieku, po ktorom bola ich pleť pevnejšia, pružnejšia a úžasne jemná. Ak to chcete vyskúšať na vlastnej koži, pridajte do vane 1-2 šálky sušeného mlieka. Ak si chcete dopriať skrášľujúcu masku na tvár – zmiešajte sušené mlieko s vodou tak, aby vznikla konzistencia kaše. Tú naneste na tvár a nechajte pôsobiť, kým uschne. Potom opláchnite teplou vodu.

Poradí si s atramentom

a7c60ba110f22801517a588587da601a

Ak ste si ušpinili oblečenie atramentovým perom, alebo sa vám na koberci objavila nepekná atramentová škvrna, opäť stavte na silu mlieka. V prípade odevu, ho na noc vložte do vandlíka s mliekom a na druhý deň vyperte ako zvyčajne. Aby ste účinok mlieka ešte viac posilnili, pridajte doň citrónovú šťavu a škvrnu vydrhnite. V prípade škvrny na koberci, naneste na ňu zmes mlieka zmiešaného s kukuričným škrobom. Nechajte zaschnúť a potom vysajte.

Kukurica bude vďaka nemu chutiť lepšie

Ak chcete, aby varená kukurica chutila skutočne lahodne, pridajte do vody trochu mlieka skôr, ako voda zovrie. Potom vložte do vody kukuricu a uvarte ako zvyčajne. Rozdiel v chuti spoznáte už pri prvom zahryznutí.

Zlepší chuť a vôňu rýb

Ak pripravujte pokrm z mrazených rýb, pri rozmrazovaní ich vložte do misky s mliekom. Po úprave bude mať ryba lahodnejšiu chuť, jemnejšiu textúru a príjemnú vôňu.

Rýchla pomoc po uštipnutí hmyzom

etude-house-happy-tea-time-milk-tea-cleansing-cream-4

Vytvorte si ošetrujúcu zmes z mlieka, vody a soli. Zmes si naneste na miesto, kde vás hmyz uštipol a nechajte pôsobiť. Svrbenie by sa malo stratiť takmer okamžite. Rovnako táto zmes pomôže so začervenaním a urýchli hojenie.

Nemáte doma šľahačku? Nevadí, stačí vám mlieko!

Naučíme vás jednoduchý postupu, ako premeniť obyčajné mlieko na krémovú šľahačku. Už pre ňu nemusíte utekať do obchodu.Celý postup nájdete TU.