Obrazy na plátne: kam sa hodia a aká je ich životnosť?

Hľadáte obrazy, ktoré zaplnia prázdne steny vášho interiéru? Premýšľate o tom, čím presne zaplniť miesta, ktoré jednotlivým izbám uberajú na kráse? Nové rodinné fotografie hneď robiť nemusíte. Spoľahnite sa na obrazy na plátne – klasickú dekoráciu, ktorá svoj šarm nestráca ani po rokoch.

Klasika, ktorá neomrzí

Dalo by sa povedať, že sú doplnky a doplnky. Kým niektoré sú len prechodnou záležitosťou a človeka neohúria na dlho, sú aj trendy, ktoré ani po rokoch svoj šarm, štýl a šmrnc nestratia. Do druhej kategórie zaraďujeme aj obrazy na plátne s obrovským množstvom krásnych motívov. Vyberte si tradičné majstrovské diela, za originálmi ktorých chodíme do múzeí a rôznych galérii, ale môžu to byť aj fotoobrazy, ktoré sa stanú nositeľom nejakej peknej spomienky, udalosti alebo spoločenskej akcie.

Obrazy na plátne ponúkajú veľké množstvo motívov v rôznych farbách. Vyberte si podľa toho, kam chcete obraz zavesiť. Prispôsobte ho štýlu, v ktorom je váš interiér zariadený, miestu, kde bude visieť a kombinácii farieb, ktoré uprednostňujete.

Na farbách záleží

Dobre si premyslite, aké farby v interiéri použijete. V prípade obrazov to platí dvojnásobne. Väčšinou si vyberieme obraz, ktorý nás zaujme na prvý pohľad a často sa ani len nezamyslíme nad tým, či sa do našej domácnosti hodí alebo nie. A to je škoda. Na farbách predsa záleží. Dokážu pozitívne ovplyvniť našu náladu, reakcie, ale aj náš spánok.

Často sa stretávame s názorom, že farby hovoriť nedokážu. Dokážu, ale naše uši im nerozumejú. Kým červená prospeje smutným ľuďom bez energie, oranžová podporuje konverzáciu, modrá upokojuje, zelená zvyšuje produktivitu a tvorivosť. Pozor na fialovú vo všetkých jej odtieňoch. Keď to s ňou preženiete, bude pôsobiť depresívne.

Aká je životnosť obrazov na plátne?

Môže vás zaujímať, ako dlho vydrží obraz na plátne v porovnaní s ostatnými obrazmi. Predsa len maľba, fotka alebo niečo, čo je na plátne vytlačené nemá žiadnu ochranu v podobe skla a na obraz sadá prach a ostatné nečistoty z okolia.

V skutočnosti je životnosť obrazov dostatočne dlhá na to, aby vás o kúpe daného obrazu presvedčila. Nedá sa presne určiť, koľko rokov vám vydrží. S určitosťou vieme povedať len toľko, že vydrží minimálne tak dlho, ako ktorákoľvek iná dekorácia. Zotrite z neho prach a obraz bude opäť vyzerať ako nový.

Životnosť obrazu môže ohroziť akurát to, že sa vám prestane páčiť a budete ho chcieť vymeniť. Obraz na plátne patrí k nadčasovým doplnkom, ktorý môže byť v budúcnosti pekným darčekom aj pre vašich najbližších.

Kde obrazy na plátne vyniknú najlepšie?

Sú obrazy na plátne určené pre akýkoľvek priestor alebo ho môžem vyvesiť len do konkrétnej miestnosti v dome? Opäť otázka, na ktorú nedokážeme odpovedať jednoznačne. Je len na vás, kde obraz zavesíte. Spoľahnite sa na svoju intuíciu a zaveste ho tam, kde sa vám páči. Nedá sa povedať, kde je pre obraz najlepšie miesto a kde ho vešať nemáte vôbec. Je to dekorácia, pri ktorej len vy rozhodnete, akú si vyberiete a kde ju zavesíte.

Umiestnenie obrazu do kúpeľne, či exteriéru stojí za zváženie, avšak do týchto priestorov obrazy bežne nevešiame.

O tom, kde obraz nakoniec zavesíte rozhodne motív, v ktorom sa nesie. Detské motívy a zvieratá nájdu uplatnenie najmä v detských izbách, abstraktné obrazy do obývačky zaveste nad sedaciu súpravu a kvety a prírodu si nechajte do jedálne alebo spálne. Do kancelárie alebo pracovne umiestnite obrazy s motívom mesta alebo čiernobiele obrazy.

Niektoré obrazy na plátne môžu byť rozdelené na viac dielov. Na stene zaplnia väčšiu plochu. Či uprednostníte takýto typ obrazu je len na vás. Rozhodnite sa podľa toho, aký veľký priestor máte k dispozícii.

Foto: Nostre.sk
Foto: Nostre.sk
Foto: Nostre.sk
Foto: Nostre.sk
Foto: Nostre.sk