Toto platí na potravinovú moľu. Zbavte sa jej skôr, ako stihne napáchať veľké škody!

Potravinová moľa- škodca, ktorý sa môže ľahko objaviť aj v tých najčistejších domácnostiach. Keď sa raz u vás doma udomácni, zbaviť sa jej je veľmi ťažké. Poradíme vám overené triky, ako ju dostať z domu a zabrániť jej návratu!

Potravinová moľa- škodca, ktorý sa môže ľahko objaviť aj v tých najčistejších domácnostiach. Keď sa raz u vás doma udomácni, zbaviť sa jej je veľmi ťažké. Okrem toho, že spôsobuje značné škody na potravinách, je to veľmi húževnatý a odolný tvor. Poradíme vám, čo treba robiť, keď sa bude pokúšať udomácniť vo vašej kuchyni.

Potravinovú moľu spoznáte jednoducho. Je omnoho väčšia ako moľa šatová a má tmavé krídla. Zdržiava sa v tmavom suchom prostredí a to najmä v blízkosti potravín. Vstupenkou do našich domovov sú aj tie najmenšie omrvinky z jedla alebo otvorené potraviny.

1. Najskôr musíte zistiť, či máte potravinovú moľu u vás doma. Pozorne prezrite potraviny – najmä múky, ovsené vločky, strukoviny a akékoľvek suché, sušené a drobivé potraviny. Niekedy nemusia byť obaly ani len otvorené. Často sa stáva, že moľu si domov prinesiete z obchodu. Hľadajte drobné pavučinky alebo larvy, ktoré uvidíte v balení. Tiež prezrite rohy v komore, alebo potravinovej skrini a spodnú stranu viečok v pohároch v ktorých skladujete huby alebo iné sušené potraviny.

2. Napadnuté potraviny vyhoďte – je to najbezpečnejší spôsob. Ak sa budete snažiť larvy vybrať a potraviny zachrániť, je veľmi pravdepodobné, že sa vám nepodarí zbaviť sa všetkých škodcov. Napadnuté potraviny by ste mali čo najskôr odniesť mimo domácnosti.

3. Skrinky, police, alebo regály, v ktorých ste našli stopy po moliach dôkladne vydrhnite octom, pastou s kyseliny citrónovej a vody, citrónovou šťavou alebo mydlovým roztokom. Rohy dôkladne vytrite štetcom namočenom v octe, nechajte pôsobiť 30 minút a potom utrite vodou a osušte suchou handričkou.

4. Rozložte na niekoľko miest šúľky škorice alebo strúčiky cesnaku. Vynikajúcim odstrašujúcim prostriedkom, ktorý používali už naše babičky sú plátenné vrecúška naplnené zmesou sušenej mäty, bobkovým listom, estragónom a levanduľou.

Prevencia proti návratu

Naše babičky nechávali v blízkosti potravín sušenú levanduľu, aby odháňala nezvané návštevy. Prenikavá aróma levandule dáva moliam už zdiaľky najavo, že na tomto mieste nie sú vítané.

Potraviny dobre uzatvárajte – okrem toho, že vám dlhšie vydržia čerstvé, zabránite aj kontaktu s potravinovou moľou. Najlepšie sú sklenené alebo priehľadné dózy. Ľahko v nich zbadáte, či ste si mole náhodou nepriniesli domov z obchodu.

Mole neznesú vysokú teplotu. Ak napadli napríklad väčšie balenie obilnín, môžete zachrániť tak, že ho krátko zahrejete v rúre.

Rovnako je to však aj s nízkymi teplotami. Ak vonku mrzne, jednoducho dajte napadnuté potraviny na noc von, alebo do mrazničky.

Dnes najobľúbenejšie