Objavil sa vám v kvetináči biely povlak? Takto rastlinky zachránite a budete mať doma opäť čistý vzduch!

Biely povlak v kvetináčoch je neklamným znakom toho, že sa vám v substráte rozmohla hubovitá štruktúra – pleseň. Ak sa raz objaví, treba s ňou čo najskôr zatočiť, inak riskujete, že napadne aj korene rastlinky a tým ju celkom zahubí.

Biely povlak v kvetináčoch je neklamným znakom toho, že sa vám v substráte rozmohla hubovitá štruktúra – pleseň. Ak sa raz objaví, treba s ňou čo najskôr zatočiť, inak riskujete, že napadne aj korene rastlinky a tým ju celkom zahubí.

Je tiež potrebné uvedomiť si, že v prípade izbových rastlín sa spóry z pôdy dostávajú aj do ovzdušia, ktoré denne dýchate. Pleseň tak nieje nebezpečná len pre rastliny, ale aj pre vás!

Pleseň sa najčastejšie objavuje tam, kde je vlhkosť. Ak je pôda vlhká či dokonca často prelievaná, je len otázkou času, kedy sa biela pliaga objaví.

Toto nerobte!

Ak si myslíte, že stačí odobrať vrchnú časť pôdy s bielym povlakom, ste na omyle. Spóry sú totiž aj tam, kde ich nevidíme. Keď odstránite biely povlak, na chvíľu sa vám bude zdať, že všetko je v poriadku. O krátky čas sa však pleseň znovu objaví.

plant-corner-in-home_wqtuzq

Pomôže vám príroda

Konkrétne slniečko. U rastlín, ktoré vydržia dlhšie obdobie sucha, je dobré nechať substrát presušiť na slnku.

Ak chcete mať 100% istotu, že s plesňami a aj mikroskopickými spórami je nadobro pokoj, vezmite starý plech na pečenie a vysypte naň substrát. Vložte na niekoľko minút do rúry pri najvyššej teplote. Teplota zlikviduje pleseň aj prípadných škodcov, ktoré do vášho črepníka prilákala.

Ak sa rozhodnete rastlinu presadiť do nového substrátu, ten plesnivý nikdy nevyhadzujte na kompost. Koreňový bal rastlinky čo najviac očistite od zvyškov zeminy a dobrou radou je aj prerezať korene (stimulujete tak aj rýchlejší rast rastlinky). Kvetináč pred pridaním nového substrátu vyčistte octom, opláchnite vodou a až potom navrstvíte nový substrát.

Čo chémia?

Môžete samozrejme použiť aj chemické prípravky, napríklad prostriedok Previcur, ktorý sa naleje priamo do substrátu, avšak ten dokáže bojovať len proti niektorým typom plesní v pôde.

Čo ďalej treba vedieť?

Nezabúdajte, že ideálne podmienky pre plesne predstavuje nielen veľa vlahy, ale aj veľa hnojiva.

Pred každým ďalším zlievaním nechajte vrchnú vrstvu pôdy oschnúť.

Vrchnú vrstvu pôdy z času na prekyprite.

Používajte kvalitnejšie vzdušné substráty.

Zabráňte prípadnému premokreniu pôdy tak, že pokryjete drenážny otvor v kvetináči štrkom, hrubým pieskom alebo kamienkami vo vrstve 3-5 cm.

 

Dnes najobľúbenejšie