Toto zaberá aj na starú a škaredú zámkovú dlažbu: Zbohom burina, mach aj mastné fľaky, dlažba je zas ako nová!

Toto funguje na zámkovú dlažbu aj betón najlepšie!

Zozbierali sme pre vás rady a nápady, ktoré vám fungovali najlepšie na vyčistenie zámkovej dlažby, alebo betónu v záhrade. Toto vám fungovalo najlepšie:

Takto zmizli zelené fľaky, mach a 15-ročná dlažba je opäť ako nová!

Mne pomohlo obyčajné savo na biele prádlo. Tento nápad mi poradila švagrina, ktorá mala nervy a savo rovno naliala na burinu :-D. Ja som to však urobila takto a odporúčam:

4 litre vody zmiešame ¾ šálky (1 šálka = 250 ml) sava na biele prádlo. Potom vezmeme metlu s pevnejšími štetinami a jednoducho vyšúchame. Prostriedok by sa mal dostať aj do špár, kde je burina, vykynoží ju to. Dávajte ale pozor, aby sa vám zmes nedostala na trávnik a tam, kde pestujete kvietky. Mám odskúšané na kameňoch, chodníku z tehál aj betónu, na iné povrchy som neskúsila. Dlažba je bez machu a krásne čistá ako nová. Odporúčam :-)

Majka C.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Podobný tip nám poslal aj Jaroslav

Základom je bielidlo (ja som použil bielidlo v prášku s aktívnym kyslíkom), obyčajnú vodu a kefu s krátkymi a tuhými (pevnými) štetinami. Bielidlo spôsobí, že sa povrch dlaždíc zbaví nánosov nečistôt a bude vyzerať tak, ako keď ste dlažbu pokladali. Navyše, bielidlo zlikviduje aj korene buriny, ktoré ostanú v škárach– kontakt s bielidlom ju jednoducho spáli.

Ako na to:

Dlažbu zametieme a odstránime burinu – aspoň koľko sa nám podarí.

Bielidlo rozpustíme v teplej vode podľa návodu na obale. Počkáme, kým sa bielidlo rozpustí a môžeme začať. Je dobré nalievať na menšie plochy a dôkladne rozotrieť na  konkrétnu plochu – nedrhnite, sústreďte sa na to, aby sa tekutina dostala na celý povrch a aby neuschla. Nechajte pôsobiť niekoľko minút – bielidlo začne pôsobiť a vytiahne z dlažby špinu. Potom prebehnite po dlažbe ešte párkrát kefou – v rôznych smeroch a opláchnite. Môže sa vám stať, že do škár budete potrebovať piesok doplniť piesok – ak môžem odporučiť, stavte na kremičitý piesok a máte istotu, že burina sa škár už nevráti.

Jaroslav V.

Ako odstrániť mastnotu z dlažby

Čítal som niekde, že to ide dole obyčajnou jarou na riad, ale to nám nepomohlo. Mastné škvrny od motora zišli, keď sme priamo na škvrny naniesli odstraňovať mastnoty na rúru. Je to skvelá vec, odporúčam, po mastnom fľaku nie je ani stopa!

Ako udržať dlažbu čistú a ako novú celé roky?

Odborníci radia impregnáciu zámkovej dlažby, ktorá ju dokáže ochrániť nielen pred nečistotami, machom, riasami a mastnotou, ale aj pred burinou. Tento proces by mal nastať ihneď po osadení zámkovej dlažby ešte predtým, ako sa bude dlažba špárovať pieskom, prípadne hneď potom, ako dlažbu dôkladne očistíte. Existuje väčšie množstvo prostriedkov, ktoré slúžia ako ochranná vrstva – okrem mechanickej ochrany udržia aj farbu dlažby v pôvodnom  stave a niektoré dokonca dokážu pôvodnú farbe dlažbe prinavrátiť.  Na trhu nájdete viacero produktov, ktorých cena za liter sa pohybuje asi okolo 35 Eur  a dlažbu ochránia až na 8 rokov.

Čistenie dlažby profesionálom

Pozrite sa, ako prebieha čistenie dlažby profesionálnym tlakovým čističom!