Neznášate drhnutie mriežky na sporáku? Vyskúšala som všeličo, ale toto je úplne najlepší spôsob – mriežka ako nová bez drhnutia!

Po zaváraní džemov vyzerali moje mriežky na sporáku ako jedna katastrofa. Ak ste na tom podobne, tento perfektný trik určite oceníte. A namiesto drhnutia si môžete dať napríklad pohár vína na balkóne.

Čítala som, že mriežku na sporáku môžeme najjednoduchšie vyčistiť čpavkom – neviem si však predstaviť ten zápach a najmä počas týchto horúčav sa mi do toho veľmi nechcelo. Pri pohľade na mriežky po zaváraní desiatok pohárov džemov som sa však do toho musela pustiť a chvalabohu za radu kamarátky. Poradila mi nahradiť čpavok obyčajným octom. Funguje to perfektne a namiesto odtrhnutia môžete sedieť na balkóne a popíjať vínko. Ako na to?

Pripravíme si uzatvárateľné plastové vrecká, ocot a hlbší plech. Do vreciek vložíme mriežku a nalejme ocot s vodou v pomere 1:1. Zavrieme, vložíme na plech a necháme cez noc odmočiť. Na druhý deň stačí pretrieť handričkou, špina ide dole sama. Prepláchneme pod tečúcou vodou a je to!

Poznámka: Ak máte väčšiu mriežku stačí, ak ju namočíte do vandlíka s vodou a octom. Nechajte odmočiť.