Neznášate drhnutie, čistenie a zdĺhavé upratovanie? Spoznajte geniálne triky, ktoré ušetria čas, námahu aj peniaze!

Ak patríte k ľuďom, ktorí upratovanie, drhnutie a čistenie berú ako "nutné zlo", prinášame vám geniálne triky a zlepšováky, ktoré vám uľahčia život.

Predvianočné upratovanie je práve v týchto dňoch realitou v mnohých slovenských domácnostiach, Nielen počas najkrajších sviatkov v roku, ale aj kedykoľvek inokedy chceme mať svoje domy upratané a čisté. Ak patríte k ľuďom, ktorí upratovanie, drhnutie a čistenie berú ako „nutné zlo“, prinášame vám geniálne triky a zlepšováky, ktoré vám uľahčia život.

Čistá práčka = čisté prádlo

Ak chcete, aby bolo vaše prádlo po vypraní skutočne čisté a voňavé, nepotrebujete kupovať drahé prostriedky z obchodu. Nalejte do práčky namiesto práškov a gélov obyčajný ocot. Zapnitenajdlhší prací režim s najvyššou teplotou. Práčka bude čistá a vaše prádlo konečne čisté a voňaví.

Ocot je vynikajúci aj pre ochranu farby oblečenia. Pridajte do prania 1/3 šálky octu a perte ako obvykle.

Ak aj po praní nachádzate na oblečené chĺpky od domácich miláčikov, tiež použite ocot. Pridajte ho

do prania spolu s oblečením a nastavte dlhý režim prania.

...

Kúpeľňa

Nahrejte v mikrovnke trochu octu (mal by byť teplý, nie však horúci) a zmiešajte ho s prostriedkom na umývanie riadu v pomere 1:1. Prelejte do fľaše s rozprašovačom a naneste na povrchy vov ašej kúpeľni – umývadlo, batériu, dlažbu aj sprchový kút. Nechajte 30 minút pôsobiť a zotrite hubkou.

Drážky medzi oknami

Znečistené miesta jednoducho posypeme jedlou sódou a pridáme ocot. Penu, ktorá takto vznikne, necháme pôsobiť 10-15 minút (zatiaľ si napríklad užite šálku čaju :-). Potom jednoducho zotrieme papierovým obrúskom.

Ponožka na žalúzie

C-24

Jednoduchý tip, ako zbaviť žalúzie prachu je vziať ponožku s mikovláknami, navliecť si ju na ruku a jedným pohybom pohodlne vyčistiť spodnú aj vrchnú časť žalúzií. Ponožku potom stačí vyprášiť a vyprať ako zvyčajne.

Ďalšie tipy ako vyčistiť rôzne tipy žalúzií nájdete TU:

Pripálené panvice či hrnce? Žiaden problém!

C-31

Aby boli pripálené riady opäť ako nové, nepotrebujete žiadne drahé prostriedky z obchodu. Vynikajúcou a gazdinkami osvedčenou metódou je napríklad čistiaca pasta vytvorené zmiešaním jedlej sódy a vody.

Ďalšie skvelé tipy na pripálené hrnce a plechy nájdete TU:

Hračky

Tento trik si zamilujú všetci rodičia. Hračky, s ktorými deti hrajú zvyčajne ležia na zemi a sadá a ne prach a ďalšie nečistoty. Najlepším spôsobom, ako ich očistiť všetky naraz je vložiť drobné plastové a plyšové hračky do vreciek na ranie a jednoducho vyprať v práčke. Ďalšou možnosťou je plastové hračky jednoducho umyť v umývačke riadu.

Rúra opäť ako nová bez námahy

Neznášate čistenie rúry? Stačí urobiť TOTO a bude opäť ako nová!

Potrebujeme:

250 ml bieleho octu

1 liter vody

Pekáč

1 balenie kypriaceho prášku

Postup:

Do pekáča s vyššími okrajmi nalejeme vodu a ocot. Vložíme do rúry a nastavíme ju na 150 stupňov. Keď sa voda s ocotom rozvarí, necháme tekutinu v rúre pôsobiť ešte 30 minút a potom rúru vypneme.

Pekáč z rúry vyberieme a pridáme balík kypriaceho prášku. Keď rúra vychladne, zmesou octu, vody a prášku jednoducho vytrieme vnútro rúry – keďže nečistoty a mastnota vplyvom tepla a octovej zmesi povolia, pôjde to skutočne jednoducho. Potom postačí vnútro vytrieť handričkou namočenou v čistej vode a máme hotovo.

Ako odstrániť umelecké diela detí z podlahy a stien?

Ak majú vaše deti umeleckú dušu, určite ste už našli ich diela aj na miestach, kde rozhodne nemajú čo robiť. Toto je niekoľko rád ako kresby odstrániť.

Na stôl alebo podlahu použite zubnú pastu. Jednoducho naneste na pokreslené miesta a vydrhnite hubkou.

Na stenu pokreslenú fixkami nastriekajte lak na vlasy alebo sprejový dezodorant.

Ďalšou metódou je použitie jedlej sódy a hubky.

Rozliaty lak

Ak sa vám niekedy rozlial lak na nechty, viete presne o čo ide. Dvojité nešťastie – prídete o drahý kozmetický produkt a zároveň spoľahlivo zničíte aj povrch na ktorom sa lak usadí. Poradíme vám najlepšie triky ako si s touto malou katastrofou poradiť.

Ak lak zatiaľ nezaschol, vezmite odlakovač a dôkladne vyčistite.

Ak miesto zaschlo, nastriekajte naň lak na vlasy a potom zotrite teplou mydlovou vodou.

Dostal sa lak na koberec? Ak si myslíte, že v tomto prípade už nič nepomôže, ste na omyle. Stačí použiť lieh. Namočte doň handričku a prechádzajte po znečistenom mieste. Lieh lak rozpustí a vy ho budete môcť ľahko odstrániť.

Vodný kameň a škvrny na toalete

C-101

Na ich odstránenie vám postačí obľúbená sladená limonáda CocaCola. Nalejte niekoľko šálok priamo do misy a nechajte pôsobiť 30 minút až 1 hodinu. Pre silnejší čistiaci účinok nechajte pôsobiť celú noc. Ďalším overeným tipom je namiesto Coly použiť obyčajný ocot.

Mikrovnná rúra

Mikrovlnku vyčistíte za 5 minút. Nakrájajte citrón na kolieska a vložte do šálky s vodou. Pridajte lyžičku mletej škorice a vložte do morkovlnky. Nechajte pôsobiť 5-10 minút pri nižšom výkone. Citrón uvoľní zaschnutnú špinu a pôsobí dezinfekčne. Škorica zlikviduje nepríjemný zápach.

Kožený nábytok opäť ako nový

C-121

V miske zmiešajte ¼ šálku octu, ¼ šálku olivového oleja a 5-10 kvapiek citrónového alebo pomarančového esenciálneho oleja (tekuté prísady – ocot s olejom sa nespoja celkom, keďže majú rozdielnu hustotu). Kožený nábytok povysávajte a následne pretrite vlhkou handričkou. Papierovú utierku namočte do roztoku a najskôr ho otestujte na malej časti nábytku. Obrúskom namočenom v prostriedku jemne pretierajte povrch krúživými pohybmi a následne nechajte vyschnúť – cca 15-20 minút. Potom zotrite čistou vlhkou handričkou.

Škvrny od oleja a mastnoty zachráni detský púder

C-61

Detský púder by ste mali mať poruke aj v prípade, že ho vaše deti dávno nepotrebujú. Perfektne sa totiž hodí v prípade, že sa na vašom oblečení objaví mastná škvrna. Nasypte detský púder na škvrnu a nechajte pôsobiť 15 minút. Púder mastnotu vytiahne z vlákien a absorbuje ju do seba. Potom stačí prádlo vyprať ako zvyčajne.

Staré pančuchy vyčistia sviečky

C-161

Na sviečkach, ktoré máme vo svojej domácnosti sa usádza prach rovnako, ako na ostatných predmetoch a kusoch nábytku. Odstrániť ho z vosku však vyžaduje použiť tú správnu metódu. V tejto veci vám lepšie, ako akékoľvek iné čistiace pomôcky poslúžia obyčajné silonky. Prach a nečistoty sa na silonky nalepia a sviečky ostanú perfektne čisté.

Krajec chleba pomôže pozbierať črepy

C-171

Ak sa vám rozbil sklenený pohár, nesnažte sa pozbierať všetky črepy rukami – môžete sa poraniť a pravdepodobne vám aj tak miniatúrne úlomky skla uniknú. Použite krajec bieleho chleba, ktorý priložíte na povrch, kde sa črepy môžu vyskytovať a jemne pritlačíte. Chlieb dokáže zachytiť aj tie najmenšie úlomky skla.

Sprchovú hlavicu vyčistíte bez námahy

C-181

Zmiešajte šťavu z ½ citróna s octom a zmes nalejte do igelitového vrecka, ktoré pomocou gumičky upevníte na hlavicu tak, aby bola hlavica ponorená v zmesi. Nechajte pôsobiť cez noc. Samozrejme, sprchovú hlavicu môžeme tiež odmontovať a namočiť do roztoku.

Kefa na vlasy

C-191

Vlasy, prach a mikróby – toto všetko môžete nájsť aj vo svojej kefe. Preto je nutné ju aspoň z času na času vyčistiť. Najskôr nastrihnite miesta medzi radmi štetín nožnicami a vlasy vyberte. Potom kefu ponorte na noc do zmesi vody a šampónu na vlasy.