Nezabudnite si nazbierať veľkú zásobu gaštanov. Neuveríte, ako sa vám budú hodiť v domácnosti

Blíži sa jeseň, ale to vôbec nie je dôvod na melanchóliu! Nakoniec, každé ročné obdobie má čosi do seba.

Napríklad jeseň nielen hýri farbami, ale najmä je to začiatok sezóny gaštanov! Gaštany, ktoré v tomto ročnom období nachádzame takpovediac priamo pod nohami, sú skvelým motivátorom, prečo sa vybrať na vychádzku do parku, nadýchať sa čerstvého vzduchu a domov si priniesť plný kôš malých hnedých plodov!

A aby ste pre svoj jesenný „úlovok“ našli čo najlepšie využitie, prinášame vám zopár tipov.

Čo robiť s gaštanmi

1. Zubný prášok

Prášok vyrobený z gaštanov je vynikajúcim pomocníkom pri bielení zubov a posilňovaní ďasien.

Odstráňte z gaštanov hnedú kožu, biele vnútro rozomeľte na prášok a prírodný prostriedok pre ústnu hygienu je na svete.

gastany-vyuzitie_1

 

2. Na kúpanie

1 polievkovú lyžicu vyššie spomínaného prášku zalejte 0,5 litrom vody a nechajte na noc odstáť. Na druhý deň tekutinu uvarte a horúci prípravok pridáme do kúpeľa.

Táto užitočná prísada zlepšuje prekrvenie pokožky a omladzuje ju.

gastany-vyuzitie_2

 

3. Na pranie

Prášok z pagaštanu konského je ideálny na pranie bielizne, keďže pôsobí podobne ako mydlo. Má slabú príjemnú vôňu a je šetrný k vašim rukám.

gastany-vyuzitie_3

 

4. Na umývanie vlasov

Budete prekvapení, ale len mesiac užívania prášku z gaštanov znormalizuje vaše mazové žľazy a úplne zastaví vypadávanie vlasov a dokonca podporí ich rast!

gastany-vyuzitie_4

 

5. Na tvár

Zmiešajte 2 lyžice gaštanového prášku s malým množstvom vody, aby vznikla riedka kaša, ktorú potom aplikujte na kožu a nechajte 10 minút pôsobiť . Potom dôkladne umyte teplou vodou.

gastany-vyuzitie_5

 

6. Pre dušu

Prášok z gaštanov je vhodný nielen na čistenie zubov, umývanie vlasov, či pranie, ale dokonca vo forme gélu je vhodný aj pre dušu. Pridajte prášok do vášho kúpeľa a pridajte niekoľko kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja.

gastany-vyuzitie_6

 

7. Na konzumáciu

Konzumovať možno iba jedlé druhy gaštanu. Vynikajúce sú vyprážané, pečené, ale aj mleté pridané do koláčov a dokonca gaštany niekto používa aj ako náhradu kávy.

gastany-vyuzitie_7

 

8. V boji proti voškám

10 lyžíc prášku z pagaštanu dajte do rovnakého množstva vody a varte asi 20 minút. Po vychladnutí dajte prípravok do fľaše s rozprašovačom a aplikujte na postihnuté miesta.

gastany-vyuzitie_8

 

9. Na masáž

Pagaštan – najcennejšia surovina na výrobu masážnych zmesí. Užitočné najmä pre tých, ktorí trpia kŕčovými žilami či artritídou.

gastany-vyuzitie_9

 

10. Na boj proti moliam

Vrecká s gaštanmi rozmiestnite v skriniach a mole sa im doslova vyhnú. Nezabudnite zopár gaštanov dať aj do kuchynských skriniek!

gastany-vyuzitie_10

 

Dnes najobľúbenejšie