Než pôjdete do postele, urobte týchto 5 pohybov a vaše telo sa úplne zmení: Kto nemôže dobre spať má s týmto vyhraté!

Nespavosť a poruchy spánku postihujú čoraz viac ľudí. Spánok komplikuje najmä stres, napätie, náročné úlohy počas dňa, ako aj problémy s chrbticou či iné nepríjemné pocity počas ležania v posteli.  Jóga je jedným z najlepších spôsobov, ako si zlepšiť spánok a zdravie v jednom. Okrem lepšieho odpočinku sa vám zmení aj vaše telo, okrem správneho držania a pevnejšej chrbtice si takto pohodlne vyformujete aj postavu. 

Balasana – Poloha dieťaťa

Posaďte sa na päty, potom natiahnite telo a ruky dopredu medzi kolená, snažte sa čelom dotknúť matraca. Dýchajte zhlboka a snažte sa tak vydržať aspoň minútu. Táto pozícia navodzuje pokoj a harmóniu, zároveň uvoľňuje a  podporuje úplnú relaxáciu tela a mysle.

Pozícia šťastné dieťa

Ľahnite si na zem a zdvihnite kolená k hrudi. Položte ruky na vonkajšiu stranu chodidiel a otvorte kolená na širšie než je vaše telo. Zatlačte chodidlami do rúk a zároveň ich trochu natiahnite, mali by ste cítiť jemné ťahy. Dýchajte zhlboka a vydržte takto asi minútu. Pozícia zlepšuje ohybnosť a spevňuje svaly na chrbtici, nohách aj pažiach. Rovnomerne rozložený tlak navodzuje uvoľnenie a odbúrava stres po ťažkom dni.

 

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

 Baddha Konasana – poloha motýľa

Táto pozícia sa tiež nazýva poloha motýľa alebo póza bohyne spánku. Budete si musieť ľahnúť na chrbát a zdvihnúť kolená, potom sa dotknite chodidlami a pomaly klesajte s kolenami do strán . Táto póza je vynikajúca na zmiernenie stresu, úzkosti, depresie a únavy. Má dobrý účinok na srdce, pľúca, močový mechúr, obličky a zdravie bedrovej oblasti.

Supta Matsyendrasana – vytočenie chrbtice

Táto póza pomáha uvoľniť chrbticu a zároveň je schopná zmierniť bolesti chrbta. Formuje a zlepšuje ohybnosť bokov a panvovej oblasti  bokov a pomáha aj so zacviknutým nervom. Má jemný terapeutický účinok na nespavosť vyvolanú stresom.

Musíte si ľahnúť na chrbát, ohnúť nohy v kolenách a potom ich otočiť doľava. Medzitým ruky rozpažíme a dlane smerujú dole. Hlava by mala smerovať k opačnej strane ako nohy. Vrchná noha je stočená pod spodnou nohou a spodná noha ohnutá v kolene. Medzitým musíte hlboko dýchať a opakovať na druhú stranu.

 

Matsyasana – Poloha pokoja

Táto póza pomáha zmierniť stres a zlepšiť koncentráciu, aby ste mohli nájsť úplný pokoj a uvoľnenie.

Musíte sedieť na zemi v tureckom sede a chytiť si rukami chodidlá. Potom si musíte pomaly ľahnúť tak, aby bol hrudník vypnutý a hlava smerovala dozadu. Horná časť hlavy sa dotýka zeme. S lakťami sa môžete opierať o zem. Vydržte v tejto pozícií aspoň minútu a nezabúdajte na pravidelné hlboké dýchanie.

Bonus: Poloha bezpečia, ktorú môžete robiť aj priamo v posteli

Táto poloha uvoľňuje spodnú časť chrbtice a stehná. Trvá jednu minútu a okrem upokojenia je výborná aj na spevnenie svalov chrbtice.

Ľahnite si na chrbát a uvolnite sa. Pokrčte nohy v kolenách. Pomaly rukami objímete kolená a pri výdychu ich ťahajte smerom k hrudi – akoby ste sa schúliť do klbka. Kolená jemne tlačte smerom dovnútra – na brucho a hrudník.

V tejto polohe zhlboka dýchajte a sústreďte sa na vzduch, ktorý dokáže nadvihovať hrudník, brucho a aj vaše nohy. V tejto polohe urobte 8-10 hlbokých nádychov a pomalých výdychov – trvá to asi 1 minútu času.