Nevynechajte údržbu trávnika ani v jesenných mesiacoch. Postarajte sa o svoj trávnik pred zimným obdobím.

Teplota klesá, slnko stráca na intenzite, čo má okrem iného za následok skutočnosť, že tráva nerastie tak ako na jar. To ale, samozrejme, neznamená, že by ste jej už nemali venovať pozornosť. Práve naopak. Pokiaľ sa na ďalšiu jar chcete tešiť z dokonalého a zeleného trávnika, musíte sa oň v jesennom období postarať. Čo teda zahŕňa jesenná starostlivosť o trávnik?

Trávnik pokoste posledný raz

Ak svojmu trávniku venujete pozornosť, viete, že ak jeho výška dosiahne 10 centimetrov, mali by ste približne ho o 5 až 7 centimetrov skrátiť. Počas jari aj leta musíte trávnik kosiť pravidelne. Rovnako ho môžete kosiť aj na jeseň, ak tráva stále rastie. Posledné kosenie je ale najdôležitejšie. Postarajte sa o to, aby na trávniku po kosení neostali žiadne steblá. Pokosená tráva sa totiž začne rozkladať, čo môže spôsobiť tvorbu plesne a nenávratne poškodiť celý trávnik.

Okrem kosenia sa zamerajte aj na vytrhávanie buriny, pri ktorom vám pomôže praktický pomocník – špeciálny vytrhávač buriny. Vytrhávač je nielen ľahký a jednoduchý na manipuláciu, ale vytrháva burinu aj s koreňmi. Ničí púpavy aj bodliaky a to bez použitia akejkoľvek chémie.

Upratujte lístie

Poniektorí argumentujú tým, že opadané lístie je prirodzené a tvorí trávnik ochráni. No a nemôžu sa mýliť viac. Počas jesene sa trávniku dostáva menej svetla. Lístie teda nielen pohltí posledné slnečné lúče, ale trávniku kradne tiež vzduch, kvôli čomu potom váš zelený koberec odumiera. Aj preto je pravidelné zhrabávanie lístia a ich následne kompostovanie nevyhnutnosťou.

Nezabudnite na vertikutáciu

Trávnik je nutné pred zimným obdobím prevzdušniť. Vertikutácia je potrebná, pretože vďaka nej trávnik získava nové živiny. Trávnik vertikutuje po jeho pokosení. Môžete použiť hrable alebo vertikutátor, ktorý vám ušetrí čas.

Čaká vás dosievanie trávnika

Medzi ďalšie povinnosti, ktoré vás počas jesene čakajú, patrí aj dosievanie trávnika. Semienka trávy zmiešajte s jemným pieskom alebo hnojivom a posypte ním miesta, kde je tráva viditeľne oslabená.

Hnojivá, ktoré trávnik pripravia na zimu

Hnojenie trávnika je základ. Vďaka správnemu hnojivu váš trávnik získa sviežu zelenú farbu a dokonalú hustotu. Vo všeobecnosti platí, že ideálnou voľbou pred zimou, sú hnojivá, ktoré obsahujú väčšie množstvo draslíka. Ten totiž chráni trávnik pred mrazom aj chorobami. Samozrejme, ani s hnojením to netreba preháňať. Prehnojené trávy totiž zvyknú rásť intenzívnejšie, a preto si vyžadujú aj častejšie kosenie.

Skvelou voľbou je jesenné granulované hnojivo pre trávniky, ktoré aplikujete v septembri alebo októbri. Hnojivo je prevenciou proti zimných chorobám. Použiť ho môžete tiež v lete, konkrétne v obdobiach sucha. Zloženie hnojiva ovplyvňuje aj farbu trávnika, ktorý je jeho vplyvom zelenší.

Alternatívou je jesenné kvapalné hnojivo pre trávniky, ktoré obsahuje vysokú koncentráciu rastlinných živín. Hnojivo posilňuje rast koreňov, zvyšuje odolnosť trávnika voči faktorom, ako je napríklad nedostatok vlahy či vysoká teplota a posilňuje jeho regeneračnú schopnosť.

Poskytnite svojmu zelenému kobercu starostlivosť, ktorú si zaslúži, a tešte sa z jeho zelenej farby a dokonalého vzhľadu počas jari aj leta.

Picture of Inzercia

Inzercia

Platená inzercia. Články s týmto označením nie sú redakčným obsahom portálu. Viac informácií o možnostiach spolupráce nájdete na www.dobremedia.sk.

Dnes najobľúbenejšie