Neviete prestať fajčiť? Dajte si do izby túto rastlinu a nechajte ju robiť svoju prácu!

Od fajčenia vám pomôže malá nenápadná rastlinka, ktorú máte možno doma aj vy. Ak nie, vypestovať si ju môžete celkom jednoducho.

Prestať s fajčením vôbec jednoduché, a to je práve dôvodom, prečo má väčšina fajčiarov problém s ním skoncovať. A to aj napriek tomu, že by bez neho ušetrili peniaze, aj svoje zdravie, o čom veľmi dobre každý vie. Ak si aj vy myslíte, že je to takmer nemožné, táto zázračná bylinka vás presvedčí o opaku. Vďaka nej vás chuť na nikotín prejde a na fajčenie postupne zabudnete.

Zázrak menom stévia

Fajčenie je návykové najmä kvôli nikotínu, na ktorý si telo zvykne a potom si ho neustále pýta. Keď ho však nemá, patrične vyjadruje svoju nespokojnosť. Ako tomu teda predísť? Riešením je rastlinka zvaná stévia, ktorá vám tento proces značne zjednoduší.

Takto to dokážete aj vy

Stévia je známa aj ako prírodné sladidlo, ktoré je zdravšie ako cukor, no nie je to jej jediná prednosť. Výskumy z USA i z Nemecka ukázali, že je šikovným pomocníkom aj pri odvykaní si od fajčenia. Je to vďaka tomu, že dokáže potlačiť signály túžby po cigaretách, ktoré vysiela mozog.

Keď budete mať neodolateľnú chuť na cigaretu, na jazyk si dajte zopár kvapiek stévie. Jej sladkastá chuť zaženie túžbu po nikotíne a postupne s fajčením dokážete prestať. V tekutom stave ju pritom bez problémov zoženiete a potom sa už stačí iba odhodlať k vyskúšaniu tejto metódy. Má to však ešte aj ďalšie výhody. Stévia totiž dokáže zahnať aj vašu chuť na sladké a na alkohol, čo vám môže pomôcť pri chudnutí i v snahe zahnať chuť na alkoholické nápoje.

Pestovanie je jednoduché

Nenápadná zelená bylinka je zaujímavá tým, že neobsahuje žiadne kalórie, no pritom je až 300-krát sladšia ako biely cukor. Jej sila sa dokáže prejaviť aj v čaji, do ktorý si ňou môžete osladiť. Vypestovať si ju pritom môžete aj doma na parapete. Stačí, keď si v záhradkárstve zoženiete semienka stévie sladkej, ktoré necháte naklíčiť na vlhkej vate.

Vyklíčené semienka potom zasadíte do malých kvetináčov. Najlepšie pritom urobíte, ak použijete 2/3 substrátu na bylinky 1/3 substrátu na výsev a množenie rastlín, prípadne môžete doplniť aj piesok. Namnožiť si ju môžete aj pomocou odrezkov. Na pestovanie je ideálny polotieň a čím viac slnečných lúčov rastlinke doprajete, tým budú jej lístky sladšie. Nezabudnite ju však pravidelne zalievať.

Konzumácia listov

Na konzumáciu v domácnosti sú ideálne práve sladké lístky tejto drobnej rastlinky. Tie veľmi rýchlo dorastajú, preto sa nemusíte báť ich zbierať. Zvyčajne sa zbierajú raz mesačne, potom si ich môžete nasušiť a zomlieť alebo ich môžete využiť priamo čerstvé.

Dnes najobľúbenejšie