Neuveriteľné! Problém so zašednutými záclonami vyriešila operácia očí v NeoVízii

Jarné upratovanie je v plnom prúde, prípravy na najväčší sviatok v roku vrcholia. V nejednej domácnosti sa pred Veľkou nocou opäť realizuje generálne čistenie, pranie, bielenie. Ak si neviete dať rady so zašednutými záclonami, chyba nemusí byť vo vašej práčke ani v pracom prostriedku. Možno ich tak vnímate iba vy. Kvôli sivému zákalu…

Každá správna gazdiná vie, čo by mala mať po ruke, aby jej doma viseli žiarovo biele záclony. V zásobe má vždy soľ, ocot, sódu bikarbónu, prášok do pečiva, vaječné škrupiny. Z vypraných záclon sa teší celá domácnosť. Srdce každej z nás zaplesá pri pohľade na ne, vôňa zas opantá zvyšných členov rodiny aj návštevy. Ruženka so zašednutými záclonami vytrvalo zápasila, nepomáhalo nič. Osvedčené ani nové triky. Pripadali jej špinavé, so sivastým nádychom. Nech som ich prala akokoľvek, stále som s ich farbou nebola spokojná. V skutočnosti však boli nádherne biele, ale kvôli sivému zákalu som ich také nevidela. Zmenu som si všimla až neskôr,“ hovorí s úsmevom v tvári Ruženka, dnes už spokojná pacientka Očnej kliniky NeoVízia. Aj ona sa totiž rozhodla, že nedovolí sivému zákalu, aby ju obmedzoval v obľúbených aktivitách a činnostiach. Podstúpila preto operačný zákrok. Mnohí ľudia po 60. roku života pritom s operáciou zákalu otáľajú a mylne si myslia, že musí dozrieť na to, aby bol odstránený. Čím skôr sa však pre bezpečný, bezbolestný a rýchly zákrok rozhodnete, tým lepšie.

Odstránenie sivého zákalu, ktorý je vyvolaný prirodzenými metabolickými procesmi v šošovke a pravdepodobne sa mu nevyhne nikto z nás, je dnes v rozvinutých krajinách jednou z najčastejšie sa vykonávaných operácií. Ak sa pacient rozhodne pre monofokálnu šošovku, zákrok mu u nás preplatia všetky zdravotné poisťovne. No je tu aj možnosť výberu. Je totiž na vás, či podstúpite tzv. klasický zákrok, ktorý má pevne v rukách operujúci lekár alebo pre kombinovaný, laserom asistovaný zákrok. V oboch prípadoch je pôvodná šošovka nahradená novou, umelou. Operácia sivého zákalu pomocou femtosekundového lasera je chirurgmi preferovaná najmä pri komplikovanejších prípadoch, ako aj u určitých pridružených diagnóz, kedy je považovaná za veľmi bezpečnú, s výrazne zníženým rizikom prípadných komplikácií. „Práve femtosekundový laser sme na našej klinike začali používať ako prví na Slovensku a sme hrdí na to, že odstraňujeme sivý zákal tou najmodernejšou a najbezpečnejšou metódou, aká je momentálne vo svete dostupná,“ hovorí primár Očnej kliniky NeoVízia, MUDr. Radovan Piovarči. Výhodou operácie sivého zákalu je i skutočnosť, že vás zároveň dokáže zbaviť všetkých dioptrií aj astigmatizmu. Monofokálne šošovky, ktoré v plnej sume hradia všetky zdravotné poisťovne, odstránia zákal aj okuliare do diaľky. „Trifokálne šošovky dodávajú špeciálne pohodlie na všetky tri cieľové vzdialenosti – diaľku, strednú (počítačovú) vzdialenosť a blízku (čítaciu) vzdialenosť. Torické šošovky odstránia astigmatizmus a sú k dispozícii v monofokálnom aj trifokálnom variante. Novinkou sú tzv. EDoF šošovky, ktoré aj u pacientov s inými ochoreniami oka môžu zabezpečiť praktickú nezávislosť od okuliarov. Súčasťou všetkých šošoviek je dokonca UV ochrana a tiež ochrana pred tzv. modrým svetlom, ktoré vyžarujú telefóny, monitory či televízne obrazovky,“ pokračuje primár.

Keď sa vráti

Ľudia, ktorí absolvovali operáciu sivého zákalu, si nové videnie nevedia vynachváliť. Okrem pani Ruženky aj pán Ladislav. Moja túžba po lepšom videní bola natoľko silná, že som následne nad operáciou neváhal ani chvíľu. Vďaka novej šošovke mi bol odstránený sivý zákal a zároveň znížené dioptrie. Dnes vidím svet oveľa, oveľa krajšie,“ hovorí spokojný pacient, ktorý pred zákrokom videl na päť percent. V niektorých prípadoch sa ale môže objaviť tzv. sekundárna katarakta. V priemere sa s ňou stretávajú oční lekári u každého desiateho operovaného pacienta, a to v priebehu troch až 12 mesiacov od zákroku. „V prípade sekundárneho sivého zákalu nejde už o zakalenie šošovky, nakoľko sa počas operácie pôvodná vymení za umelú. Druhotný sivý zákal  spôsobuje ľahké  zakalenie puzdra šošovky, v ktorom je uložená implantovaná umelá šošovka. Videnie sa opäť zahmlieva, človek vidí horšie do blízka aj do diaľky. Druhotná katarakta žiadnym spôsobom oko nepoškodzuje,“ pokračuje MUDr. Piovarči.

Vyšetrenie sekundárnej katarakty je bezbolestné. Rovnako aj jej odstránenie. To sa realizuje pomocou neinvazívneho zákroku, s použitím YAG lasera. Zákrok je plne hradený zdravotnou poisťovňou, vykonáva sa ambulantne a trvá len pár minút. „Počas neho laser otvorí zakalené puzdro šošovky a pacient opäť vidí bezchybne, pričom zákrok má trvalý účinok bez opätovného zhoršenia. Je podobný vyšetreniu očí na štrbinovej lampe a bezprostredne po ňom sa opäť môže pacient venovať bežnej činnosti, bez obmedzení. Po zákroku sa aplikujú do ošetreného oka kvapky na zmiernenie možnej pooperačnej reakcie,“ približuje zákrok oftalmológ. Oční lekári odporúčajú, aby sme akékoľvek zmeny na videní s nimi bezodkladne konzultovali. Čím dlhšie sivý zákal zreje, tým menej radosti máme z našich záľub a obľúbených aktivít.

Očná klinika NeoVízia je už šiesty raz po sebe najobľúbenejšou klinikou u nás, ambulancie má v Bratislave, Poprade, Trnave aj v Ružomberku. Objednať sa na vyšetrenie môžete pohodlne už teraz, na stránke neovizia.sk

Picture of Inzercia

Inzercia

Platená inzercia. Články s týmto označením nie sú redakčným obsahom portálu. Viac informácií o možnostiach spolupráce nájdete na www.dobremedia.sk.

Dnes najobľúbenejšie