NEUVERITEĽNÉ: Pozrite sa, ako architektka premenila zdevastované verejné toalety

Keď si vidíte tieto zábery, len ťažko si dokážete predstaviť, že z tohoto miesta môže vzniknúť krásne bývanie. Presvedčte sa na vlastné oči, ako dopadla premena zdevastovaného priestoru, ktorý kedysi slúžil ako verejné WC.

Čerstvá absolventka architektúry Laura Clark objavila v roku 2005 zdevastované priestory starého verejného WC v Londýne. Mladá žena sa na zanedbané a hrozivo pôsobiace priestory nepozerala ako bežný človek, ktorý by pravdepodobne rýchlo vzal nohy na plecia. Videla životnú výzvu, jedinečnú možnosť ako využiť cenný priestor, ktorý sa v metropole stáva čoraz väčšou vzácnosťou.

Kvôli zložitým majetkovo-právnym náležitostiam mohla architektka priestory odkúpiť až v roku 2011, takmer okamžite však začala s realizáciou plánu, ktorý nosila v hlave od doby, kedy zdevastované verejné toalety po prvýkrát uvidela.

Podzemné priestory bývalého verejného WC, naposledy slúžiaceho verejnosti pred takmer 40 rokmi, sa postupne začali meniť na nepoznanie. Po dokončení by ste nikdy neverili, čo pôvodne stálo na tomto mieste. Architektke  sa totiž podarilo vytvoriť luxusný jednoizbový apartmán, ktorý pôsobí svetlým a priestranným dojmom napriek tomu, že sa nachádza v podzemí.

Aj napriek tomu, že výtvor tejto ženy je na míle vzdialený pôvodnej podobe priestoru, architektka predsa len zakomponovala do nového bytu humornú spomienku na to, z čoho dnes luxusný byt vzišiel. Je ňou malý plagát varujúci pred nebezpečenstvom nákazy pohlavnými chorobami, ktorý je v meste súčasťou verejných toaliet. Celá rekonštrukcia vyšla Lauru na 65 000 libier.

...

zdroj: inhabitat