Neurológ radí, ako dosiahnuť zdravší spánok: Tieto tipy si zapamätajte a ráno vstanete ako znovuzrodení!

Nie je spánok, ako spánok! Pri zdravom spánku by nemala trpieť vaša chrbtica. Neurológ preto poradil na youtube pár tipov, ako si správne ustlať a tiež vhodné polohy pre spánok.

Dobre si ich zapamätajte a ráno sa zobudíte vyspatí a skvele oddýchnutí!

Ideálny vankúš by mal mať rozmer 50 x 70 cm. Vankúš by nemal byť príliš stlačený návliečkou, pretože inak bude vytvárať protitlak na svaly krku a to zapríčiní, že si svaly v noci neoddýchnu.

Na čo ďalšie treba dať pri správnom vankúši pozor je množstvo výplne vo vankúši. Ak bude výplne príliš málo, vankúš bude tenký a na boku sa vám bude zle spať, pretože krk bude príliš naklonený.

Mali by ste vedieť, že existujú vankúše zvlášť pre mužov a zvlášť pre ženy. Je to preto, pretože muži sa od žien líšia okrem iného aj veľkosťou ramien.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Vhodné polohy spánku

Vo všeobecnosti existujú 2 vhodné polohy tela pri spánku, ktoré sú bezpečné a pohodlné pre chrbticu – na boku a na chrbte.

Poloha na pravom alebo ľavom boku

Pri polohe na boku (je jedno či na ľavom alebo pravom), je nutné dať pozor na to, aby ste neležali aj na ramene.

Stlačili by ste tak brachiálny plexus, čo je skupina nervov, ktoré inervujú ruku a ak človek v tejto polohe zaspí, môže sa zobudiť na to, že je ruka znecitlivená.

Urobte si do vankúša miernu priehlbinu, do ktorej zasuniete rameno, aby vankúš poskytol správnu oporu krku a hlave. 

Aby ste zabránili nekontrolovanému pretočeniu tela na brucho, podoprite si jednou rukou rameno, druhú ruku si položte pod vankúš a nahrňte ho trochu pod hlavu.

Ruky budú prekrížené, telo podopreté a táto poloha zabezpečí relaxáciu krčnej chrbtici. 

Poloha na chrbte

Ak ležíte na chrbte na vankúši tak, že plecia máte dolu mimo vankúša a pod krk sa vám dá vsunúť ruka, táto poloha je nesprávna.

Pri takejto polohe totiž nastáva ochabnutie v hrudnej časti, čo spôsobuje záťaž na stavce.

Správna poloha pri spánku na chrbte je nasledovná. Jednu ruku zdvihnite a položte ju na vonkajší okraj vankúša.

Pritiahnite si ňou vankúš pod hlavu tak, že sa v priehlbine pod krkom vytvorí z vankúša valček a hlava klesne na vonkajší okraj vankúša.

Takto vytvoríte dostatočnú oporu pre krk a krčné svaly, ktoré budú zaťažené len minimálne.

Ak používate ortopedický vankúš, napriek reklamám to nie je správna voľba, pretože v polohe na boku krčná chrbtica trpí.

Najlepší vankúš je univerzálny vankúš, aký používali aj naši starí rodičia, avšak stačí už spomínaná veľkosť 50 x 70 cm. 

TIP: Pred spaním vždy pretrepte vankúš zo všetkých 4 strán tak, že ho chytíte za rohy, aby bola výplň umiestnená rovnomerne. 

Štvorcový vankúš je na spanie úplne nevhodný.

Spravidla býva jeho časť ohnutá o záhlavie postele, čo vytvára neustály tlak na chrbticu a tá je celú noc príliš zaťažená.

Veríme, že vám tieto tipy pre zdravší spánok pomohli a vaša krčná chrbtica bude ráno zrelaxovaná a dostatočne pripravená na každodennú záťaž.

Vďaka správnym polohám pri spánku môžete predísť nielen bolesti chrbtice, ale aj bolestiam hlavy. 

Prajeme veľa zdravia!

Video návod:

 

 

 

 

Foto: pixabay