Tento recept som našiel pred rokmi a nedám naň dopustiť: Nestojí nič no zbaví vás vošiek a húseníc rovnako dobre, ako chemické postreky!

Ak vašu záhradu napadli vošky a húsenice, odporúčam použiť ho!

Lopúch – burina, ktorá sa nájde v mnohých záhradách. Rastie len tak, bez toho, aby ste sa oň špeciálne starali a venovali mu pozornosť. Kedysi som ho jednoducho pokosil, dnes mi je však veľkým pomocníkom v záhrade. Práve v tomto čase, keď je sezóna vošiek, ho odporúčam skutočne každému záhradkárovi.

Ja používam postrek z lopúchu proti voškám aj proti húseniciam na kapuste a reďkovke

Recept proti voškám

Vedro naplníme do polovice listami lopúchu. Vedro naplníme odstátou vodou a necháme na teplom mieste lúhovať 3 dni. Potom scedíme tekutinu a pridáme 40 g nastrúhaného jadrového mydla. Používame ako postrek proti voškám – aplikujeme počas suchých dní, vo večerných hodinách. Ja používam postrek 3-5 krát za sezónu – najmä v júni a júli. Medzi dvomi aplikáciami roztoku by mala byť prestávka aspoň 7-10 dní. Ja používam aj na ruže a ovocné stromy napadnuté voškami.

Listy sa zbierajú najmä v štádiu kvitnutia rastliny. Vtedy obsahujú najviac účinných látok.

Proti húseniciam

Nazbierame si 3 kg listov a zalejeme 10 l vody. Necháme opäť 3 dni lúhovať. Tekutinu scedíme a používame ako postrek zeleninu húseniciam na kapuste a iných hlúbovinách.

Za nápad ďakujeme záhradníkovi Milanovi D.

Dnes najobľúbenejšie