Nestojí to nič a do gruntu dá celý dom: Túto radu mi pred rokmi dala starká – na perfektnú čistotu treba len tieto 4 veci!

Domáce čistiace prostriedky Po nasťahovaní do nového bytu sme potrebovali zobrať upratovanie domácnosti poriadne z gruntu. Našťastie, toto ma naučila už moja babička a vedela som, ako s tým naložiť.Nestojí to nič, na perfektnú čistotu a lesk vám len tieto 4 veci – zaručené!

Ocot: Ľahko kyslý charakter octu zaručí úspešný boj proti mastnote a nečistotám.

Jedlá sóda: Redukuje pachy a má aj bieliace účinky.

Citrónová šťava: Okrem toho, že vášmu bytu prepožičia prírodne sviežu vôňu, je aj skvelým pomocníkom pri odstraňovaní plesne a hniloby.

Olej: vyživí a krásne vyleští – prospieva hlavne drevu. Navyše v kombinácii so sódou ide o výborný odmasťovač.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Čistoskvoucí sporák

1 diel  oleja 2 diely sódy bikarbóny

Do mištičky nalejte olej, prisypte dvojnásobné množstvo sódy a zamiešajte, kým nevznikne hladká pasta. Naneste na sporák a nechajte pôsobiť. U naozaj silných vrstiev mastnoty nechajte pôsobiť cez noc. Nastriekajte citrusovým čističom a zotrite.

Univerzálny citrusovo-octový čistič  na všetko

Svetlý ocot +voda +Šupky z citrusov

Ak vám po varení či pečenie zostala hŕstka citrusových šupiek, nevyhadzujte ich a pripravte si z nich voňavého pomocníka do domácnosti. Šupky vhoďte do uzatvárateľnej nádoby a zalejte octom. Uzavrite a nechajte v chlade a tme dva týždne stáť. Po uplynutí doby nalejte koncentrát do rozprašovače a dolejte vodou v pomere 1: 1. Používajte na čistenie kuchyne i kúpeľne.

Čistič na WC

Myslíte si, že prírodné suroviny na baktérie na WC nestačia? Zmiešajte hrnček octu a štvrť hrnčeka (asi 30 gramov) jedlej sódy. Ingrediencie zamiešajte, kašu naneste na celú plochu misy a nechajte 15 minút pôsobiť. Vydrhnite kefou na WC a spláchnite.

Leštič dreva plný vitamínov

1 polievková lyžica oleja (ideálne olivového) šťava z jedného citróna 1 polievková lyžica vody Ingrediencie starostlivo rozmiešajte, do misky zľahka namočte jemnú handričku a potrite drevený nábytok. Uvidíte, ako mu týmto jednoduchým vitamínovým náterom dodáte zašlý lesk a slávu.