Nesaďte ich len do riadku: Záhradník prezradí cennú radu, ktorá zmení spôsob, akým pestujete zemiaky

Čas začína priať výsadbe zemiakov a preto je dobré prečítať si 5 skvelých tipov a cenných rád, ktoré navždy zmenia spôsob, akým pestujete zemiaky.

Za tieto tipy ďakujeme pánovi Stanislavovi Remenárovi, ktorý redakcii portálu To je nápad! rady poskytol a spracoval.

1. Holandská metóda

Podstatou tejto metódy je vysadiť zemiaky na ploche širokej 1,2 metra do hĺbky asi 15-20 cm. Následne sa zakryjú kompostom, hnojom, spodným popolom a minerálnou zmesou. Až následne zakryjeme zeminou.

2. Metóda drážok

Kľúčom je vyrobiť si drážky, ktoré sú 25 cm hlboké a 30 cm široké. Drážky by mali byť od seba vzdialené 70-100 cm. Na spodok drážok dáme kompost, popol a zmes minerálnych látok a zasadíme hľuzy klíčkami nahor. Nakoniec zasypeme zeminou. Metódu vidíte aj na ilustračnom zábere.

3. Metóda veľkých jám

Táto metóda je skvelá najmä pre malé záhrady. Stačí vykopať 90 x 90 cm široké a 50 cm hlboké diery. Na dno nasypeme kompost a hľuzy tak, aby boli od seba vzdialené asi 30 cm. Navrch môže ísť ešte trochu kompostu a hnoja a to celé zakryjeme asi 10 cm vrstvou pôdy. Zemiaky treba pravidelne a výdatne polievať.

4. Metóda „hniezdo“

Vykopte jamu na ploche 2×2 metra s hĺbkou 30-40 centimetrov. Posypte kompostom, popolom a 1 lyžicou minerálnej zmesi. Zasaďte zemiaky a zasypte pôdou. V strede vytvorte malú priehlbinu, aby vzniklo malé „hniezdo“ pre vodu, čo bude slúžiť na zavlažovanie.

...

5. Metóda „sud“

Táto metóda je skvelá, ak nemáte k dispozícii záhradu alebo máte na nej nedostatok miesta. Potrebujete len starý sud, ktorý by však nemal byť príliš vysoký (ak je, treba ho znížiť na polovicu) a tiež budete potrebovať slnečné miesto, na ktoré ho umiestnite. Sud vyplníme zeminou a zasadíme do nej hľuzy zemiakov. Potom už len pravidelne zavlažujeme a tešíme sa na úrodu.