NEPRÁVOM ZATRACOVANÁ: Púpava nie je len burina, ale hotový poklad

Malé žlté ozdoby jari v podobe púpavových kvetov dokážu pomôcť aj pri liečbe rôznych ochorení. Púpavu pozná každý, no väčšina z nás ani nevie, že v sebe ukrýva hodnotné látky, ktoré by sme v nej rozhodne nečakali.

Záhradkári sa na púpavu často hnevajú kvôli tomu, že im vietor donesie jej semená na ich udržiavaný trávnik, v ktorom im potom vyrastá nechcená rastlina. Ale táto drobná rastlinka má aj svoje výhody. Okrem toho, že rozjasňuje lúky svojou žiarivou sýtožltou farbou, dá sa z nej vyrobiť aj púpavový olej, ktorý má veľmi praktické využitie.

Domáca záchrana pre kĺby

Už od dávnych čias sa púpava používala na liečbu mnohých problémov a zdravotných ťažkostí. Je to preto, že táto rastlina obsahuje vitamíny a minerály, ktoré sú pre naše zdravie prospešné. Dokáže fungovať aj ako liek proti bolesti a púpavový olej, ktorý si zvládnete pripraviť aj sami doma, vám pomôže efektívne znížiť bolesť namáhaných kĺbov.

Jediné, čo ku tomu budete potrebovať, sú púpavové kvety a nejaký základný olej. Použiť môžete buď olivový, mandľový alebo hroznový olej. Ďalej budete postupovať takto:

1. Malú sklenenú nádobu naplňte kvetmi púpavy.

2. Olej nalejte cez kvety takmer po okraj nádoby.

3. Nádobu prikryte plátnom a zaistite gumičkou.

4. Na dva týždne postavte prikrytú nádobu na slnko. Príp. ju nechajte na slnku aspoň dovtedy, kým kvety nestratia farbu a nezhnednú.

5. Potom kvety z oleja odstráňte a olej vlejte do novej sterilizovanej nádoby.

6. Olej uchovávajte na tmavom chladnom mieste.

Podľa tohto jednoduchého receptu si môžete pripraviť domáci terapeutický masážny olej, ktorý si následne môžete vmasírovať do boľavých svalov a kĺbov. Na zníženie bolesti v týchto miestach je púpava jednou z najužitočnejších rastlín. O kvetoch púpavy sa tiež vie, že sú v nich prítomné flavonoidy, karotenoidy a silice. Pozitívne účinky majú teda aj u ľudí, ktorí sú zimomraví alebo majú problémy s nejakýcm chronickým ochorením.

Skrytý potenciál

Púpava je často zatracovaná, ale je to skôr kvôli našej nevedomosti o jej priaznivých účinkoch, a tak ju mnohí ľudia považujú za burinu, ktorú radšej pokosia alebo si ju vôbec nevšímajú. V medicíne ju však využívali už starí Gréci a americkí Indiáni ju využívali aj na liečbu rakoviny. Jej účinky potvrdili aj viaceré vedecké štúdie, avšak v súčasnosti vieme tiež to, že môže narúšať účinky chemoterapie a protirakovinových liekov.

Čo všetko púpava lieči

Táto rastlina rastie medzi prvými jarnými bylinami a hoci by sme to ani nečakali, obsahuje aj vitamíny A, B, C a D a tiež minerály ako vápnik, draslík, železo a sodík. Zaujímavosťou je tiež to, že na jar obsahuje iné účinné látky ako na jeseň. Na jar zbierame mladé listy púpavy, keď majú 6 až 10 cm. Väčšie radšej nezbierajte, lebo sú už prihorklé. Z listov si potom môžete uvariť čaj, pridávať ich so šalátov, polievok alebo zeleninových prívarkov. Na jeseň vykopávame a zbierame korene púpavy, ktoré ako sušené môžete využiť pri žlčníkových a tráviacich problémoch. Jednu lyžičku sušeného púpavového koreňa nechajte niekoľko minút povariť s 2 dcl vody.

Využitie púpavy je široké, pretože sa z nej dá vyrobiť aj chutný med. Pomáha aj pri prekyslení žalúdka, únave a slabosti, reume, zvyšuje chuť do jedla, pomáha pri detoxikácii aj problémoch s močovými cestami. Púpava je nápomocná aj pri liečbe akné. Čisté plátno je potrebné namočiť do horúceho odvaru z púpavových listov a potom ho treba priložiť na tvár.

Dnes najobľúbenejšie