Chyžná z hotela prezradila, prečo v lete nikdy nepoužíva na pranie aviváž: Odkedy to viem, nerobím to ani ja!

128

Poradím vám jednoduchý trik, ktorý sa v lete skutočne oplatí poznať. Ja ho mám od chyžnej z hotela, ktorá sa ho naučila práve tam a používa aj doma. Nejde o žiadnu vedu, ale napriek tomu vám to počas horúčav uľahčí život. 

Foto: tjn

Zabudnite na aviváž, keď periete posteľné prádlo a pyžamá!

S čoraz vyššími letnými teplotami, ktoré sa na Slovensku stávajú normou, sa stále viac z nás stretáva s problémovým spánkom. Budete prekvapení, ale rpanie bielizne s tým výrazne súvisí.

V hoteli, v ktorom som pracovala sa počas leta nikdy nepoužívala na pranie posteľnej bielizne aviváž. Dôvod bol jednoduchý, aviváž pôsobí ako „lepidlo“ – mení kvalitu tkaniny a tá počas spánku nedokáže vstrebávať pot. Ten ostáva počas spánku na tele a tým pádom sa človek horšie vyspí – takto nám to prízvukovali a aj sme to dodržiavali. Ja to dodržiavam aj doma a naozaj to pomáha. Ak sa chcete v lete dobre vyspať, myslite na to!

Foto: tjn

Vedecké vysvetlenie

Horúce letné noci neraz vedú k prehadzovaniu sa na prepotenej posteli, čomu sa ale dá aspoň čiastočne zabrániť – stačí pri praní pyžama a posteľnej bielizne vynechať aviváž.

Jedným z dôvodov, prečo aviváž používame, je okrem zjemnenia povrchu textílií aj jej schopnosť prepožičať im odolnosť voči vlhkosti. V praxi to znamená, že vlnený sveter sa vám v daždivom počasí „nezježí“. Rovnako to však znamená, že pot ostane uväznený na pokožke a nevstrebe sa do pyžama či obliečok. Pre britský magazín The Sun to potvrdil generálny riaditeľ práčovní Laundryheap Deyan Dimitrov.

Foto: tjn

Ak chcete čo najviac podporiť spánok v čase tepla, treba sa zamerať aj na správny výber pracieho prostriedku. Ak sa dá, vyberte si ten, ktorý podporuje vstrebávanie vlhkosti. Okrem toho by mal byť určený pre citlivú pokožku, aby ste sa vyhli podráždeniu, na ktoré je pokožka v lete náchylnejšia. Jednoduchou voľbou je taktiež pridať v procese pláchania 2-3 lyžice obyčajného octu.

Témy:


Pridajte svoj komentár