Zažltnuté farby aj škvrny zmiznú v okamihu: Neoceniteľné triky pri praní bielej bielizne, ktoré využijete denne!

Biele oblečenie aj doplnky do bytu vyzerajú úžasne. Evokujú čistotu a navodzujú slávnostný dojem. Časom, pravidelným používaním sa však žiarivá bielosť vytráca a nahrádzajú ju nevýrazná šedá, ktorá už ani zďaleka nepripomína pôvodnú farbu.

Ak chcete udržať bielu farbu čo najdlhšie bielu, nemusíte hneď siahať po bielidlách z obchodu. Naučíme vás niekoľko trikov, ktoré dobre poznali a používali aj naše staré mamy.

Ako odstrániť z bielej bielizne škvrny?

Do väčšieho hrnca nalejte 2 litre vody a priveďte tekutinu do varu. Vezmite 3 citróny a vytlačte z nich šťavu. Do horúcej vody pridajte 1 lyžicu soli, citrónovú šťavu a ¼ šálky obyčajného pracieho prostriedku (namiesto pracieho prostriedku môžete použiť mydlový sliz). Nechajte rozpustiť a namočte do tekutiny bielizeň. Nechajte pôsobiť 40 minút. Potom opláchnite v čistej vode a nechajte uschnúť.

Ako odstrániť škvrny od potu z bieleho prádla?

white-t-shirt-with-yellow-pit-stains

1 lyžicu jedlej sódy nasypte priamo na škvrnu. Potom prerežte citrón na polovicu a pretierajte ním škvrnu. Nechajte pôsobiť 15 minút a vyperte ako zvyčajne.

Biela podprsenka ako nová

...

Potrebujeme:

2 lyžice soli

1 lyžicu jedlej sódy

1 lyžicu pracieho prášku

2 litre teplej vody

Postup:

Do vandlíka si nalejeme teplú vodu. Pridáme všetky vyššie uvedené všetky prísady a premiešame. Nechajte prádlo namočené 15 minút namočenú v tomto roztoku. Ak je podprsenka veľmi zájdená, predĺžte dobu namáčania až na 30 minút. Vyberte podprsenku a vypláchajte ju. Prádlo necháme vysušiť ako zvyčajne. Takýmto spôsobom vybielite aj iné biele veci, s ktorými ste už chceli vzdať!

Biele ponožky

Dva spôsoby šikovných gazdiniek, ktoré vám pomôžu.

Jednoduchý trik na umývanie bielych ponožiek. Budú snehovo biele bez použitia bielidla

Prvá metóda

 1. Dajte lyžicu soli do misy s teplou vodou a dôkladne premiešajte.
 2. Keď je soľ rozpustená, vložte ponožky do kúpeľa niekoľko minút.
 3. Po tomto čase ich umyte v pračke ako vždy. Soľ dokáže s ponožkami úžasné veci.

Druhá metóda

  1. Na začiatok namočte ponožky do teplej vody.
  2. Vezmite ponožky z vody a posype ich jedlou sódou a pokvapkajte trochou citrónovej šťavy, alebo posypte kyselinou citrónovou.
  3. Chvíľku šúchajte ponožky proti sebe a vložte ich do misky s teplou vodou.
  4. Počkajte 5 minút, vytiahnite ponožky z kúpeľa a potom umyte v pračke, ako vždy.

Ako vrátiť bielizni žiarivú bielosť?

New-arrival-white-font-b-sheer-b-font-font-b-curtains-b-font-new-high-grade

Použite univerzálne prírodné bielidlo. Nechajte zovrieť vodu a potom do nej pridajte 2 citróny nakrájané na plátky. Vložte bielizeň do tekutiny a nechajte pôsobiť 40 minút. Potom vyperte ako zvyčajne.

Citrón je vynikajúci univerzálny čistič a silné prírodné bielidlo, ktoré nepoškodí tkaniny.

Na chúlostivé materiály

Zmiešajte ¼ šálky bežného prášku na pranie s ¼ peroxidu vodíka a dvomi litrami teplej vody. Namočte prádlo a nechajte pôsobiť po dobu 30 minút. Potom dôkladne opláchnite pod tečúcou vodou.

Táto metóda je vhodná na pranie vlnky a iných chúlostivejších materiálov. Je tiež nutné vybrať si vhodný prací prostriedok.

Intenzívne čistenie

Zmiešajte ¼ šálky peroxidu vodíka so 4 kvapkami amoniaku a 1 litrom vody. Namočte do tohto roztoku vaše prádlo a nechajte namočené 10 minút. Potom dôkladne opláchnite.

Toto riešenie je silnejšie ako predošlé a teda aj veľmi účinné. Nezabudnite si pri namáčaní prádla nasadiť rukavice.

Na záclony pomocník z kuchyne!

Dokonale vybieli zažltnuté a staré záclony. Môžete ho pridať  priamo k prášku na pranie (stačí skutočne trocha prášku). V prípade veľmi zažltnutých záclon nalejte do vandlíka cca 5-6 litrov vody a pridajte 5 práškov do pečiva. Nechajte rozpustiť a potom do vody namočte záclony, nechajte pôsobiť a následne vyperte.

Domáci likvidátor škvŕn s úžasným výsledkom!

Recept je jednoduchý až neuveriteľne. Odstráni to aj škvrny, ktoré sú naozaj odolné, napríklad z detských vecí, obrusu, alebo utierok. Je to výborná vec a pritom žiadna veda. Stačilo len nájsť tú správnu kombináciu prísad. Výsledky sú naozaj na nezaplatenie.

Potrebujeme:

🔹1 šálka horúcej vody

🔹 pol šálky jedlej sódy

🔹 pol šálky peroxidu vodíka

Všetko sa premieša a naleje do fľaše s rozprašovačom a nanesie na škvrny. Necháme pôsobiť 10-15 minút a potom vyperieme ako zvyčajne. Ak ide o staré a veľmi odolné škvrny môžete nechať pôsobiť cez noc.