Aj staré a zaschnuté škvrny to zlikviduje v okamihu: Neoceniteľné triky, s ktorými všetko žiari ako nové!

Určite sa vám už stalo, že na obľúbenom oblečení pristála škvrna od tuku, vína, alebo trávy. Prinášame vám perfektný manuál, s ktorým vyčistíte skutočne všetko, dokonca aj staré škvrny, s ktorými ste to už chceli vzdať. 

Určite sa vám už stalo, že na obľúbenom oblečení pristála škvrna od tuku, vína, alebo trávy. Prinášame vám perfektný manuál, s ktorým vyčistíte skutočne všetko, dokonca aj staré škvrny, s ktorými ste to už chceli vzdať.

Zmrzlina

Škvrny spôsobené letným dezertom môžete očistiť nasledujúcim spôsobom: namočte oblečenie na 10 minút do studenej vody a pridajte trochu saponátu na riad. Potom vyperte ako zvyčajne.

Škvrny od krvi

V prípade odstraňovania týchto škvŕn platí pravidlo rýchlosti dvojnásobne. Ak budete rýchli, potom postačí väčšinou studená voda – na krv nikdy nepoužívajte vodu teplejšiu ako 40 ° C. Môžete do nej pridať aj trochu enzymatického prášku alebo mydla. Zaschnutú krv namočte a posoľte. Pre namáčaní môžete použiť aj biely ocot, bórax alebo trojpercentný roztok peroxidu vodíka, ktorý je ale vhodný len pre biele a odolné materiály, lebo ich vybieli.

Pot

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Aspirín vám pomôže odstrániť škvrny od potu. Rozdrvte 4 tablety aspirínu a zalejte pohárom teplej vody. Navlhčite škvrny získaným roztokom a nechajte pôsobiť 2 hodiny. Potom vyperte ako zvyčajne.

Kyselina citrónová – je vhodná na biele i farebné prádlo. Škvrny od potu môžete odstrániť vďaka kúpeľu, ktorú pripravíte asi z 10 g kyseliny citrónovej na liter horúcej vody. Oblečenie do neho namočte minimálne na hodinu pred tým, než ho dáte normálne vyprať. Použiť môžete aj citrónovú šťavu.

Ovocie

Ak zmiešate 1 liter mlieka a 2 lyžice citrónovej šťavy, získate vynikajúce riešenie na odstránenie škvŕn od ovocia. Namočte vrstvu v tomto roztoku na 2 hodiny a potom ju opláchnite mydlovým roztokom a čistou vodou.

Škvrny od tuku

S odstránením mastnoty vám pomôže lieh, benzín alebo terpentín (pri jeho použití vždy dočistite benzínom), ale napríklad aj kukuričný škrob, ktorým ju posypte a asi po štvrť hodine ho odstráňte. Pomôže aj prípravok na umývanie riadu, ktorý necháte chvíľu pôsobiť – v každom prípade buďte nežní, netlačte a nedrhnite škvrnu, len miesto trite.

Mastné škvrny môžete vyčistiť maslom. Ľahko sa odstraňuje a vezme so sebou aj húževnaté škvrny od tuku, téru a živice. Namažte na ne trochu masla. Nechajte pôsobiť, potom škvrnu oškriabte a nakoniec ošetrite trochou benzínu alebo sprejom na škvrny s technickým benzínom.

Lak

Zaberá lieh, acetón, terpentýn. Škvrnu od laku na nechty položte lícom dole na savý papier. Na zadnú stranu použite odlakovač.

Krv a víno

Rozlialo sa vám na koberec červené víno? Potom na mokrú škvrnu čo najskôr nasypte hrsť soli. Nechajte pôsobiť a potom očistite. Dôležité je nesnažiť sa škvrnu očistiť hneď teplou vodou, pretože tak sa škvrna zaperie. Ak budete rýchli, potom postačí väčšinou studená voda – na krv nikdy nepoužívajte vodu teplejšiu ako 40 ° C. Môžete do nej pridať aj trochu enzymatického prášku alebo mydla. Zaschnutú krv vždy namočte a posoľte. Pri namáčaní môžete použiť aj biely ocot, bórax alebo trojpercentný roztok peroxidu vodíka, ktorý je ale vhodný len pre biele a odolné materiály, lebo ich vybieli.

Špenát

Stará babská rada znie: „Ku špenátu patria zemiaky“. Na fľaky od špenátu skrátka najlepšie zaberie rozkrojený zemiak, ktorým prechádzame po škvrne, kým zelené stopy po špenáte nezmiznú. Potom vyperieme.

Horčica

Postihnuté oblečenie jednoducho dajte odmočiť do vedierka s teplou vodou a sódou. Pre dobrý výsledok by mala sóda pôsobiť aspoň dve hodiny.

Čaj a káva

Škvrny od kávy a čaju nie je ťažké odstrániť. Ak vám však niekde zostali a kazia vzhľad oblečenia, vyskúšajte žlčové mydlo.

Žuvačka

Skúsené matky malých nezbedníkov odporúčajú dva spôsoby odstránenia. Prvým je nakvapkať pár kvapiek odlakovača na nechty na žuvačku, chvíľu nechať pôsobiť a potom kefkou očistiť a dať prať. Druhým je zamrazenie postihnutého odevu a následné rozdrobenie žuvačky.

Tuš

Škola je o chvíľu tu. A veľa školákov sa na hodinách výtvarnej výchovy poleje tušom. Zasiahnuté oblečenie už vyhadzovať nemusíte. Postačí pohár mlieka. Škvrnu namočte do mlieka a nechajte odmočiť aspoň tri hodiny.

Hrdza

Na hrdzu platí citrón. Škvrny od hrdze namočte do citrónovej šťavy, posoľte a nechajte aspoň 30 minút pôsobiť. Uvidíte, že po škaredej hrdzavej škvrne nebude ani pamiatka.

Vosk

Škvrny od sviečok nie je také jednoduché očistiť, ale dá sa to. Najprv z postihnutého miesta jedálenským nožom zoškriabeme vosk. Ak ostanú na látke hrudky, všetko prežehlíme cez papier, aby sa vosk rozpustil a vpil do papiera. Potom fľak očistíme technickým benzínom a vyperieme.