Nestojí to skoro nič a do gruntu dáte celý dom: Neoceniteľné čistiace triky, ktoré pred sviatkami vyvážite zlatom!

Zbohom prach, vodný kameň a špinavé špáry v kúpeľni. Všetko potrebné máte doma!

Čistič na sprchový kút aj na dlaždice – zabíja pleseň, dezinfikuje a rozžiari povrch

Potrebujeme:

1 šálku octu

1 šálku tekutého prostriedku na riad

Špongiu

Rukavice

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Postup:

Ocot mierne zahrejeme na plameni tak, aby aby bol na dotyk teplý – nie horúci.

Do fľaše s rozprašovačom nalejeme tekutý porstriedok na riad, ocot a uzavrieme. Nádobou netrepeme, ale obsah zmiešame tak, že nádobou otáčame zo strany na stranu.

Prostriedok nanesieme na celý povrch sprchovacieho kúta pomocou špongie. Keď je prostriedok všade, necháme ho pôsobiť 30 minút.

Následne stačí zotrieť studenou vodou a je to. Sprchový kút bude krásne lesklý, dezinfikovaný a bez plesní.

Lepšie ako čistenie s ocotom

Ak chcete perfektne vyčistiť škáry medzi dlaždicami, dlaždice a vaňu, zmiešajte jedlú sódu s tekutým mydlom, vymiešajte pastu a túto naneste na znečistený povrch. Krásne ho vyčistí a rozžiari!

Jemné uteráky

Ak froté uteráky na noc namočíte do teplej vody a pridáte do nej pol šálky prášku do pečiva, ráno ich stačí vypláchať a znova budú mäkké a hebké.

Na dokonale čisté a lesklé povrchy z dreva

ani nie Euro mám zásobu na celý rok a všetko sa leskne úplne dokonale. Poraďte to aj ostatným, ak kupuj drahé leštidlá a prípravky z lekárne. Nie je nič jednoduchšie, ako si namiešať doma zásobu vždy, keď to potrebujete.

Potrebujeme: 2 lyžice oleja (olivový, alebo iný, ktorý máte doma),2 lyžice citrónovej šťavy, 2 lyžice alkoholu (bieleho, aspoň 40%), 700 ml vody – (dajte aj pár kvapiek levanduľového alebo mätového oleja, alebo oleja z klinčekov a máte pokoj s muchami a krásnu vôňu)

Postup:

Všetko zmiešame a prelejeme do fľaše s rozprašovačom. Pred každým použitím dobre pretrepte, aby sa olej rozptýlil. Nastriekame na podlahu a zotrieme navlhčeným mopom alebo jemnou handričkou. Vždy si narobte toľko, koľko potrebujete, prípravok neobsahuje žiadne konzervanty, takže ja preferujem, mať vždy čerstvú dávku. Používam aj na leštenie a čistenie nábytku z dreva.

Aviváž na obrazovku aj monitor

Televízna obrazovka aj monitor sú lapače prachu. Skúste na handru kvapnúť trochu aviváže a obrazovku aj monitor pretrite. Prachu sa zbavíte na dlhší čas.

Najlepšia vec na čistenie žalúzií – kuchynské kliešte a uterák

Ako vyčistiť podlahy v celom byte – žiadne šmuhy, perfektný lesk

Všetko dokonale zmiešame a umyjeme podlahu ako klasicky.

Perfektne čisté okná!

Potrebujeme:

Leštidlo do umývačky riadu

Saponát na umývanie riadu

Čo najhorúcejšiu vodu – takú ktorú ešte vydržíte na ruky

Postup:

Prísady so dávala od oko, ale máme veľa okien, takže som naozaj nešetrila. Všetko zmiešame vo vandlíku s vodou. Jar a leštidlo asi 1:1. Všetko, čo musíme urobiť, je naniesť zmes na okno a zotrieť stierkou na okná. Už som vyskúšala všeličo, ale tento tip je zatiaľ najlepší. Odporúčam každému, kto sa chystá na predvianočné umývanie okien.

Druhou, úplne lacnou možnosťou je okná vyčistiť obyčajným šampónom na vlasy (stačí najlacnejší) a vodou.

Postup:

Do teplej vody pridáme šampón (akýkoľvek – ja používam lacný žihľavový šampón za 80 centov). Umyjeme a jednoducho utrieme čistou suchou handričkou – žiadne drhnutie nie je potrebné. Kto vymyslel tento nápad má môj obdiv! Odskúšala som a rada rozšírim aj ďalej.

Najlepší domáci čistiť špár

Stačí navlhčiť si kefu so stredne tvrdým vlasom a na špáry nasypať prášok do pečiva. Votrieme do špár a necháme chvíľu pôsobiť. Potom opláchneme vodou, v ktorej sme si rozpustili vrecko kyseliny citrónovej. To je všetko, špáry ako nové. Keď s tým prebehnete aj dlaždice, budú tiež žiariť ako nové!

Prášok do pečiva je výborný aj na vodný kameň vo WC – nasypeme, necháme pôsobiť cez noc a potom len spláchneme a mám pokoj.

Kameňožrút do WC misy aj do WC nádržky

Účinkujú perfektne a jednoducho si ich môžete zhotoviť aj u vás doma. Ničia baktérie, nečistoty a vodný kameň, navyše kúpeľňu naplnia krásnou vôňou, ktorú máte radi. Okrem toho sú tieto šikovné tablety aj šetrné k životnému prostrediu. Toaleta bude vďaka nim nielen bez nečistôt, ale aj hygienicky čistá. Skutočne sa oplatí, mať ich vždy poruke.

Potrebujeme:

130 g jedlej sódy

30 g kyseliny citrónovej

Niekoľko kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja

1 lyžicu saponátu na riad

Formu na ľad

Postup:

Jedlú sódu zmiešame s kyselinou citrónovou.
185

Pridáme niekoľko kvapiek esenciálneho oleja a saponát. Celú hmotu dôkladne premiešame.

254

Hmotu navrstvíme do silikónovej formy, zatlačíme prstami a necháme minimálne 4 hodiny uschnúť.

345

Keď sú tablety suché, jednoducho ich z formy vyklopíme a môžeme používať. Potom už len stačí vhodiť do záchodovej misy a nechať ich robiť robiť si svoju prácu!

Perfektná vôňa do celého bytu

Ak potrebujete rýchlo naplniť miestnosť príjemnou vôňou, vložte do mikrovonky tanierik so škoricou, vanilkou alebo inou aromatickou koreninou. Zapnite na 15 sekúnd a budete prekvapení, ako rýchlo sa celá vaša kuchyňa naplní krásnou vôňou.

Pachu v kuchyni sa zbavíte prevarením aromatických bylín v otvorenom hrnci s vodou. Mäta, šalvia, levanduľa, pamajorán, harmanček a materina dúška do seba rýchlo pohltia všetky pachy. Ak nemáte bylinky nevadí, rovnakú prácu urobí aj povarená voda s octom.

Gazdinky vedia, že pre okamžité osvieženie vzduchu v miestnosti stačí na koberec rozsypať balíček vanilkového cukru, alebo jedlú sódu zmiešanú s pár kvapkami esenciálneho oleja – v druhom prípade ide aj o výbornú dezinfekciu.

. Túto metódu používajú aj vo svetových galériách a múzeách, kde je potrebné udržiavať exponáty v absolútnej čistote – bez nánosov prachu.

Použitie tohto jednoduchého a lacného výrobku celkom zmení spôsob, ako sa staráte o svoju domácnosť. Celým tajomstvom nie je nič iné, ako tekutý glycerín. Glycerín zabraňuje dlhodobému usádzaniu prachu. S jeho použitím môžete ľahko zabrániť usádzaniu prachu na zrkadlách, rámoch, televízii ale aj lakovaných povrchoch. Glycerín tiež udrží okná dlhšie perfektne čisté – zabráni nielen usádzaniu prachu, ale aj kvapiek dažďovej vody.

Ako to funguje?

Glycerín na nábytku vytvorí neviditeľnú ochrannú vrstvu, ktorá odpudzuje od povrchu prach a vy ho tak musíte utierať omnoho menej, ako ste zvyknutí. Stačí vám naniesť niekoľko kvapiek tekutého glycerínu na handričku z mikrovlákna a utrieť nábytok ako zvyčajne.

Fígeľ na mastné fľaky

Fľak najskôr vyčistite technickým benzínom a potom posypte škrobovou múčkou. Vzniknutú pastu nechajte zaschnúť a potom vykefujte. Odev následne vyperte s bežným oblečením.

Ocot na čalúnenie

Ak nemôžete pohovky raz za čas poriadne vyklepať, namočte plátno do octovej vody, natiahnite na čalúnenie a poriadne vyprášte. Plátno prach zachytí a octová voda rozjasní farby.

Soľ na pripálené hrnce

Dno pripáleného hrnca zasypte soľou. Pripálenina pustí aj bez prácneho drhnutia. Zrnká soli pôsobia ako abrazívum (obrusovač) a tiež dezinfikujú.

Čierny čaj na zrkadlá a okná

Namočte handričku do silného čierneho čaju, vyžmýkajte a preleštite. Efekt je zaručený!

Najjednoduchší tip, ako vyčistiť koberce

Položte koberec na rovný povrch a navlhčite ho tak, aby bol celý mokrý. Nasypte trochu pracieho prostriedku na celý koberec a na škvrny. Hadicu znovu navlhčite a pomocou čistej metly so štetinami vydrhnite škvrny. Potom je najlepšie koberec prepláchnuť vapkou, pretože špinu z vlákien pomôže vytlačiť aj tlak vody. Nechajte vysušiť na slnku. Niekedy netreba ani len drhnúť, len nasypať prostriedok, navlhčiť, nechať poôsobiť a následne krásne vyčistíte vapkou.

Pozrite si perfektné čistiace triky vo videu

Dozviete sa napríklad, čo všetko vyčistíte kombináciou octu a jedlej sódy, ako uvoľniť upchatý odtok, alebo ako vyčistiť odtlačky na drevenom stole pomocou majonézy. Inšpirácie nikdy nie je dosť! :-)