Neobsahuje lepok, zlepšuje trávenie, ochráni pred jarnou únavou. Pšeno

Je viac ako pravdepodobné, že skúsenosť s bulgurom, kuskusom a polentou už máte, no v zdravom jedálnom lístku by malo mať svoje miesto aj pšeno. Ide o olúpané proso, ktoré ocenia najmä ľudia preferujúci ľahko stráviteľné suroviny, prípadne celiatici. Zistite, čo všetko tieto malé žlté guličky dokážu urobiť s vaším telom a určite si ich zamilujete aj vy.

V susednom Česku je pšeno obľúbenou prílohou a súčasťou viacerých pokrmov. Vo forme akéhosi ryžového nákypu ho obľubujú deti aj dospelí. Pripraviť z neho možno kaše, dokonca i šúľance. Chutí na slano aj na sladko. Radosť zo pšena budú mať nielen vaše chuťové poháriky, ale aj vaše trávenie a orgány, ktoré sa na tomto procese podieľajú. „Pšeno je bohaté na draslík, fosfor, meď, železo a zinok. Tieto minerálne látky zohrávajú veľmi dôležitú úlohu v našom organizme. Pšeno tak priaznivo pôsobí na slezinu, ktorá zohráva dôležitú úlohu v našom imunitnom systéme. Zachytáva opotrebované červené krvinky, podieľa sa na vzniku tých bielych a je zodpovedná za boj proti vírusom a baktériám. Pšeno je spolu s ďalšími obilninami ideálnou surovinou, ktoré k jej zdravému fungovaniu prispievajú,“ hovorí výživová poradkyňa a ambasádorka potravín z prírody, Zdenka Havettová.

Pre slezinu je tiež vhodná kombinácia surovej a varenej stravy. Udržiavať ju v dobrej forme pomáha aj škorica, kardamóm, muškátový orech či zázvor. Pozitívny vplyv má mäso z hydiny či rýb. Naopak, zdanlivo zdravé smoothie či priveľa citrusového ovocia môže slezinu zaťažiť. Pomôcť jej môžeme aj ľahko stráviteľnými jedlami. Existuje tu jednoduché pravidlo. Ľahko stráviteľné, pre slezinu prospešné.

Namočiť a uvariť

„Arómu a mierne horkastú chuť pšena možno minimalizovať prepláchnutím v studenej a následne vo vriacej vode. Ideálne je urobiť tak aspoň dva razy. Dobu varenia pšena možno upraviť tiež. Stačí ho namočiť do vlažnej vody, aspoň na jednu hodinku. Varí sa podobne ako ryža, teda na jeden hrnček pšena potrebujeme dva hrnčeky vody. Najviac skúseností s jeho prípravou majú ľudia žijúci na dnešnom území Indie, Číny, Grécka, no svoje miesto si našlo aj v našich zemepisných šírkach. Obľuba pšena u nás rastie. Najmä pre jeho dobrú stráviteľnosť a tiež je skvelým bojovníkom proti jarnej únave,“ pokračuje Zdenka Havettová.

Aj ako pukance

V súčasnosti sú na trhu dostupné viaceré formy priam zázračného pšena. Možno si ho kúpiť čisté, ale aj ako vločky. „Dnes už nemusíme ako prílohu podávať len ryžu alebo zemiaky. U nás sme zaznamenali medziročný nárast predaja produktov zo pšena o takmer 40%. Rozširuje sa aj sortiment produktov zo pšena, napríklad máme v ponuke instantnú pšenovú kašu či pšenové vločky. Mamičky poteší fakt, že dnes sú dostupné aj obľúbené detské pokrmy, napríklad pšenové piškóty, chrumky či pukance,“ hovorí Tibor Čevora zo siete potravín Bioland. Pri výbere pšena by sme mali podľa jeho rád postupovať podobne ako pri výbere kávy. „Dôležité je, aby neboli jednotlivé zrnká poškodené, polámané. V balení by nemali byť neolúpané zrná, to by už bolo proso. To je vhodnejšie pre operencov. Odporúčam všímať si aj označenia kvality. Buď tie slovenské, alebo svetové značky. Ideálne je, ak pšeno spĺňa podmienky BIO,“ dodáva Tibor Čevora.

PŠENOVO – BATÁTOVÉ PYRÉ

Ingrediencie:

  • menší hrnček pšena
  • jeden sladký zemiak
  • trošku masla
  • soľ, kurkuma a čierne korenie
  • tri šálky vody

Postup:

Pšeno si vopred na 1 – 2 hodiny namočíme, dvakrát  prepláchneme v studenej vode a dva razy sparíme v horúcej vode. Varíme spolu s batátom cca 15 – 20 minút, so  soľou, kurkumou a čiernym korením. Po uvarení pridáme maslo a rozmixujeme do hladka. Pyré môžeme podávať s červenou šošovicou a dusenou zeleninou.

 

PŠENOVÝ NÁKYP S BROKOLICOU

Ingrediencie:

  • menší hrnček pšena
  • jedna menšia brokolica
  • tri vajíčka
  • soľ, kurkuma a čierne korenie

Postup:

Pšeno si vopred na 1 – 2 hodiny namočíme, dvakrát  prepláchneme v studenej vode a dva razy  sparíme v horúcej vode. Varíme cca 15 min. so soľou, kurkumou a čiernym korením. Brokolicu očistíme, nakrájame na malé ružičky a zmiešame spolu s pšenom. Vložíme do zapekacej misky a prelejeme rozšľahanými vajíčkami. Pečieme cca 30 – 35 min pri teplote do 180 stupňov.

Picture of Inzercia

Inzercia

Platená inzercia. Články s týmto označením nie sú redakčným obsahom portálu. Viac informácií o možnostiach spolupráce nájdete na www.dobremedia.sk.

Dnes najobľúbenejšie