Jediný list z tejto rastliny vylieči zápal ucha, nádchu aj kurie oko: Nenápadný zázrak zo skalky, na ktorý sa nechytá ani Aloe Vera!

Skalnica strechová alebo skalná ruža.dnes je načastejšie nemou ozdobou skaliek a kedysi ju ľudia pestovali na strechách domov. Veľmi rýchlo sa rozrástla a Ľudia verili, že dom ochráni pred bleskom a ohňom – to najmä vďaka listom plným dužiny. Málokto však vie, že táto rastlinka je ešte liečivejšia, ako slávna Aloe Vera. Okrem toho sa veľmi ľahko udržiava (rovnako ako iné sukulenty) a rozmnožuje – po čase vyženie bočné ružičky, tie stačí len odtrhnúť a posadiť do samostatných črepníkov.

Dajte si ju na balkón aj do kuchyne

Nebudete ľutovať, každý list tejto rastlinky je plný liečivých látok a navyše ide aj skvelú prísadu do šalátov – stačí umyť, nakrájať a vášmu jedlu dodá príjemnú kyselkavú chuť. Jesť môžete listy aj mladé výhonky aj len tak, v holandskú ide o obľúbenú pochúťku.

Na jeseň namiesto sprejov do nosa

Ak sa chcete konečne vyspať bez plného nosa stačí, ak si šťavu z listov nakvapkáte do nosa podobne, ako spreje z lekárne. Pomáha pri nádche z prechladnutia aj alergicej nádche.  Skalnica je výborná a pri zápaloch mandlí – šťavnaté lístky ruže stačí žviakať, prípadne šťavu nakvapkať do vody a kloktať. Pomáha aj pri paradentóze, 2-3 lístky rozpučte a na noc si ich dajte na zuby.

Rozdrvené listy alebo ich šťava, sa používajú ako obklad na štípance od včiel, ôs, či komárov. Tiež pomáha na popáleniny, poškodenú kožu, dokonca aj na herpes a hemoroidy. Pri slabšom sluchu, spôsobeným zvýšenou tvorbou ušného mazu, sa nakvapká šťava z listov do ucha, nakoľko rozpúšťa ušný maz. Šťava sa používa aj pri liečbe kurieho oka a bradaviciach.

Čaj z listov

3-4 listy dajte do 2,5 dcl studenej vody, nechajte zovrieť, zložte zo šporáka a nechať ešte 5 minút lúhovať (pod pokrievkou). Potom scedíme a pijeme každú hodinu 1 lyžicu nápoja. Čaj sa môže použiť aj ako obklady, ale pomáha aj pri hemeroidoch, hlístoch, silnej menštruácii a kameňoch v močových cestách. Osviežuje organizmus, má diuretický a protizápalový účinok. Tekutina sa používa na vyplachovanie úst pri zápaloch ústnej dutiny, ale aj pri zahlienení a zápale priedušiek čaj pijeme. Na pitie však nepresahujte 2-3 šálky denne.

Masť

Do 300 g teplej, tekutej domácej masti vmiešať za hrsť pokrájaných lístkov, necháme v masti celú noc. Ráno masť opäť zohrejem, aby sa dali lístky scediť a nalejeme do nádobky. Masť pomáha pri modrinách, opuchoch, štípancoch či zle sa hojacich ranách.

Liečivý olej

Lístky skalnice zomelieme a scedíme. Šťavu  potom zmiešame s olivovým olejom v pomere 1:1 a požívame na podráždenú pokožku, rany, modriny, odreniny.

Sirup zo skalnice

Potrebujeme 100 g listov, 100 g cukru, 100 g medu. Čerstvé lístky zomlieme, zmiešame s cukrom, keď sa cukor roztopí, primiešame aj med. Sirup naplníme do sklenenej fľašky a skladujeme v chladničke. Užívame 2x denne 1 lyžicu. Sirup posilňuje imunitu a pomáha pri srdcových chorobách.

Zázrak pre pokožku

Zatiaľ čo na Aloe Vera môže môže vzniknúť alergická reakcia, pri tejto rastlinke sa toho nemusíte obávať. Dužina listu lieči drobné ranky, odreniny, štípance od hmyzu, ale aj kožné zápaly, popáleniny, opary a bradavice. Stačí len odtrhnúť list a priložiť si na kožu dužinu.

Listy roztlačte a priložte na modriny a opuchy, aj na stvrdnutú kožu na pätách. Stačí párkrát zopakovať a problémy sú preč.

Pomoc na kurie oko: Navlhčíme kožu okolo kurieho oka a priložíme naň kúsok rozrezaného listu. Upevníme náplasťou a necháme pôsobiť počas noci.

Zápal mandlí

Listy sa odporúča krátko požuť v ústach, alebo počas dňa kloktať čaj z listov.

Vylieči zápal ucha

Vedeli ste, že aj kvapky do uší z lekárne obsahujú extrakt zo skalnej ruže? Šťavu z listov stačí mierne zahriať a potom nakvapkať priamo do ucha. Pomáha pri bolestiach a zápaloch ucha. Rovnako pomáha aj pri nádche, stačí ak si pár kvapiek nakvapkáte priamo do nosa.

Ako ju pestovať?

Skalné ruže sú mrazuvzdorné, prežijú na balkóne ale aj v kuchyni. Staráme tak, ako o iné sukulenty, vyhovuje im suchšie, slnečné miesto.

Foto: tjn

Dnes najobľúbenejšie