Nemusíte utrácať za čistiareň: Takto jednoducho vyčistíte páperovú bundu u vás doma!

S páperovou bundou nemusíte vždy bežať do čistiarne. Ako ju vyprať doma tak, aby sa nepoškodila a nestratila svoj tvar?

S nástupom chladnejších dní je potrebné pomaly ale isto vybrať zo skríň zimnú výbavu. Mnohí z nás majú v šatníkoch páperové zimné bundy, ktoré síce skvele zahrejú, ale s ich udržiavaním to už môže byť trochu horšie, v prípade, ak neviete, ako na to. Pri ich praní je totiž potrebné dodržiavať isté kroky, vďaka ktorým si môžete byť istí, že po vybratí z práčky vás nebude čakať nepríjemné prekvapenie. Poradíme, ako ich vyprať tak, aby ste mali istotu, že sa nezničia a nestratia svoj tvar.

1. Pred praním odstráňte kožušinu a tie časti, ktoré sa z bundy odopnúť.

2. Gombíky a zipsy nechajte zapnuté a vyberte všetko z vreciek – nezabudnite aj na tie skryté.

3. V práčke by nemali byť žiadne iné veci, okrem bundy. Uistite sa tiež, že máte k dispozícií len tekuté pracie prostriedky určené na jemné tkaniny – prací prach rozhodne nepoužívajte.

4. Zvoľte čo najšetrnejší prací program (pre jemné tkaniny) pri nižšej teplote – ideálne do 30 stupňov.

5. Najdôležitejšie je, aby sa páperie počas prania „nezhrudkovatelo“. S tým vám pomôžu obyčajné tenisové loptičky. Vhoďte ich do bubna spolu s bundou 3-4. Zabránia tomu, aby sa počas prania vytvorili zhluky páperia. Loptičky by však mali byť čisté, aby oni samé neušpinili bundu.

...

e8c5362eaf

6. Bundu po praní vyberte a dajte sušiť. V žiadnom prípade ju však nesušte na radiátore a v blízkosti vykurovacích telies.

7. Bunda potrebuje na schnutie minimálne 24 hodín. Aj keď sa vám môže zdať, že bunda je na povrchu suchá, páperie vo vnútri môže stále zadržiavať vlhkosť. preto ju radšej nechajte uschnúť dlhšie. Z času na čas je potrebné bundu pretriasť, aby sa páperie rovnomerne rozložilo po celej ploche.

Poznámka: Ak má páperová bunda na štítku uvedené, že nemôže byť čistená inak, ako v čistiarni, odporúčame radšej neriskovať. To platí najmä pri špeciálne ošetrením páperí!