Nemôžete zaspať? 5 rastlín, ktoré vám prinavrátia zdravý spánok

Čoraz viac ľudí má problém s nespavosťou. Prinášame vám 5 rastlín, ktoré pomôžu nielen rýchlejšie zaspať, ale zlepšujú aj kvalitu nočného odpočinku.

Hovorí sa, že príroda je najmocnejším lekárom. Už viackrát sme sa presvedčili, že je tomu skutočne tak. Napokon príroda nám dokáže pomôcť s mnohými zdravotnými problémami a dokonca, dokáže tiež upokojiť našu myseľ, prinavrátiť rovnováhu a zbaviť nás stresu a napätia. Práve stres a úzkosť sú najčastejšími príčinami nespavosti, ktorá trápi ľudí vo všetkých vekových kategóriách. Opäť však platí, že s týmto problémom vám dokáže skvele pomôcť príroda. Vyskúšajte silu piatich rastlín, pre dobrý a zdravý spánok.

Levanduľa

Už naši predkovia verili, že jej vôňa dokáže zahnať všetko, čo trápi a sužuje. Levanduľa pôsobí upokojujúco a relaxačne, vďaka čomu pocítite úľavu od stresu a napätia. Jej vôňa vám pomôže nielen rýchlejšie zaspať, ale dokonca dokáže zabezpečiť dlhší a kvalitnejší spánok bez epizód častého prebúdzania sa. Blahodárne účinky levandule na liečbu nespavosti a úzkosti boli dokonca preukázané aj vedecky.

Aloe Vera

Prítomnosť rastliny v byte je veľmi prospešná. Okrem toho, že ju môžeme využiť na upokojenie pokožky spôsobenej spálením od slnka či uštipnutím hmyzu, rastlina čistí ovzdušie v byte a ničí chemikálie, ktoré sú zdrojom alergií a respiračných problémov. Kvalitnejší a čistejší vzduch má na náš spánok tiež veľký vplyv, hoci si to neuvedomujeme.

Jazmín lekársky

Jeho vôňa je prenikavá a intenzívna. Zistilo sa, že vôňa jazmínu zlepšuje kvalitu spánku, znižuje úzkosť a tiež zlepšuje náladu po prebudení. Kedže ide o veľmi prenikavú vôňu je však lepšie nepreháňať to s množstvom tejto rastliny v byte a umiestniť ho radšej ďalej od postele. Ak vám však vôňa jazmínu nie je príjemná, rozhodne si do spálne nedávajte.

Tenura

Zlepšuje kvalitu vzduchu v interiéri a podobne ako Aloe Vera dokáže vytvoriť ideálne prostredie pre spánok a plnohodnotný odpočinok. Tiež pôsobí ako filter škodlivých toxínov, ktoré sa v interiéry často objavujú (benzén, formaldehyd…).

Brečtan popínavý

Štúdia, ktorú v roku 2010 realizovala NASA zistila, že práve brečtan je najúčinnejší bojovník proti nepriaznivému ovzdušiu. Likviduje toxíny, čistí vzduch a dokonca sa zistilo, že jeho prítomnosť v byte spôsobuje rýchlejší nástup spánkového cyklu – teda ľudia, ktorí ho mali byte dokázali ľahšie zaspať a menej často referovali o problémoch s nespavosťou.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

zdroj: healthy-holistic-living