Známy nemecký odborník na bolesť ukázal tie najúčinnejšie cviky: Konečne som sa po rokoch trápenia zbavila bolesti chrbta!

Známy nemecký odborník na bolesť a autor bestselleru o osteoartritíde Roland Liebscher-Bracht ukázal, ktoré cviky by ste mali cvičiť ak trpíte bolesťami chrbta. Jeho metódy pomohli tisíckam ľudí a teraz ich môžete vyskúšať aj vy. Tieto cvičenia sú zamerané predovšetkým na problémy, ktoré vznikajú v súvislosti s dlhým sedením pred obrazovkou počítača. Zlé návyky nám deformujú správne držanie tela, dôsledkom čoho sa náš chrbát stále viac zaobluje. Tieto účinné cviky dajú váš chrbát opäť do poriadku. Pri prvom cvičení je vhodné poprosiť niekoho z rodiny, aby kontroloval správnosť vašich pohybov.

1. Cvik

Kľaknite si na podložku a dlaňami sa oprite o zem tak, aby ste boli na štyroch. Kolená dajte jemne od seba. Bedrá budeme postupne pomaly ťahať smerom dopredu a k zemi. Nechajte však klesať najskôr slabiny a nie brucho. Pohybujte sa pomaly. Potom nechajte jemne klesnúť aj brucho. Celý tento pohyb by mal trvať približne 2 minúty. Nakoniec jemne zakloňte hlavu. Zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite.

Potom sa vráťte naspäť tak, že zodvihnite zadok a vráťte sa do východiskovej polohy.

...

2. Cvik

Pri druhom cviku ostávate v tej polohe, v akej ste pri predchádzajúcom cviku skončili, ale trup posúvajte pomaly mierne dozadu. Ruky budú natiahnuté a hrudník posúvajte jemne k zemi.

Pozor, kolenami sa však neposúvajte dozadu! Ťahajte sa dozadu tak, aby vaše paže boli v jednej línii s chrbtom, ale hlava ostáva jemne nad touto úrovňou. Vydržte v tejto polohe asi 1 minútu.

Potom spojte dlane oboch rúk tak, že sa dotýkajú palcami a pokúste sa pritiahnuť hrudník k zemi ešte o niečo viac.

Vždy sa uistite, že stehná smerujú jemne dozadu.

Vydržte dve minúty a prejdeme do tretej fázy. Dlane posuňte naširoko a opäť ťahajte hrudník k zemi.

Pocítite, ako sa všetko pekne otvára.

3. Cvik

Otočte sa a ľahnite si na chrbát. Pod lopatky si podložte hrubší zrolovaný uterák, alebo deku a ľahnite si. Hlavu položte na zem, ruky vystrite a položte dozadu.

Toto je presne tá poloha, ktorá vám pomôže pri problémoch s guľatým chrbtom, pretože tento cvik je v podstate opačný. Ak vám je nepríjemné, že ruky nie sú položené na zemi, podložte si ich nejakými podložkami.

Takto vydržte najmenej dve minúty.

Pomaličky si opatrne sadnite a potom sa postavte. Vystrite chrbát a mali by ste cítiť, že chrbát je oveľa uvoľnenejší ako predtým.