4 roky neviem, čo sú hnojivá a úrodu len prekvitá: Dajte si do záhrady tento starý zázrak – nestojí nič a slúži celé roky!

Zabudnite na chemické hnojivá, máme pre vás perfektný tip, ako získať bohatú úrodu len s pomocou prírody a to na celé roky.  Predstavujeme vám zázrak zvaný" Nemecká kopa". Tento útvar  sa v spolupráci s rozmanitými rastlinnými druhmi postará o živú a zdravú pôdu na niekoľko rokov dopredu. Na nemeckú kopu sa vrstvia rôzny materiály zo záhrady a kuchyne tak, aby zabezpečil výživu, ktorá do pôdy preniká celé roky. Okrem vysokej úrodnosti táto metóda výrazne predlžuje vegetačné obdobie rastlín. S jej tvorením je vhodné začať na jar, alebo na jeseň  keď budete upratovať záhradu.

Zabudnite na chemické hnojivá, máme pre vás perfektný tip, ako získať bohatú úrodu len s pomocou prírody a to na celé roky.  Predstavujeme vám zázrak zvaný“ Nemecká kopa“. Tento útvar  sa v spolupráci s rozmanitými rastlinnými druhmi postará o živú a zdravú pôdu na niekoľko rokov dopredu. Na nemeckú kopu sa vrstvia rôzny materiály zo záhrady a kuchyne tak, aby zabezpečil výživu, ktorá do pôdy preniká celé roky. Okrem vysokej úrodnosti táto metóda výrazne predlžuje vegetačné obdobie rastlín. S jej tvorením je vhodné začať na jar, alebo na jeseň  keď budete upratovať záhradu.

O čo ide?

Nemecká kopa je vyvýšený záhon podľa starého prírodného vzoru. Používa sa aj tam, kde je pôda neúrodná, alebo extrémne vyčerpaná, dokáže totižto vrátiť život aj na miesta, kde by ste to už nečakali. Keď ho založíte správne, „ovocie“ v podobe bohatej úrody vám bude prinášať 4-5 rokov.

Potrebný materiál

Najskôr si na záhrade vytvoríme plytkú jamu s rozmermi, v akých chceme tento záhon vytvoriť.

Pre základnú vrstvu sa zásobte drevom. Klátiky alebo nesúmerné kusy hrubších vetiev treba rozštiepať na menšie kusy. Využitie nájde aj čiastočne zotleté alebo staré drevo aj listnaté alebo ihličnaté vetvy. Drevo v prvej vrstve môžete primerane preliať vodou. Na druhú vrstvu môže prísť napríklad mäkší materiál zo živých plotov či kríkov alebo ovocných stromčekov – skrátka ďalšia vrstva jamy je z jemného dreva. Chybu ale neurobíte ani keď do tejto vrstvy pridáte papier.

Do tretieho poschodia patrí hnoj. Nie je ho potrebné moc, ale bez neho by to nešlo. Nasleduje vrstva organického, teda rozložiteľného, ​​odpadu – látky z kuchynského odpadu sú pre koreňový systém výživné: zeleninové odkrojky a zvyšky ovocia, čajové vrecúška a sypaný čaj, kávová usadenina, podstielky z klietok domácich maznáčikov, zvyšky kvetín, (izbových i rezaných), lístia a tráva zo záhrady alebo napríklad vaječné škrupiny. Ne ide opäť vrstva zeminy.

Výška nemeckej kopy sa pohybuje okolo 50 cm, ale len skúsenosťami zistíte, aká je podľa vás najvhodnejšia.
Je výhodné, aby sa na najvyššej vrstve zadržiavala voda. Umožní to mierna priehlbina. Povrch je vhodné pokryť slamou.

Ako to funguje?

Jednotlivé časti kopy majú rôzny obsah živín. Platí, že najviac ich načerpajú rastliny na najvyššom mieste nemeckej kopy, preto je to miesto rezervované náročným plodinám: paradajky, paprika alebo uhorky. Skúsenejší pestovatelia radia po svahoch umiestniť menej náročné rastliny. A obvod nemeckej kopy je ideálnym stanovišťom pre bylinkovú záhradku.

Výživa zadarmo!

Materiál v nemeckej kope postupne tlie a kopa sa zmenšuje, až sa zrovná s okolitým terénom. Medzitým ale zvládne urobiť z neúrodnej záhradky raj pre zeleninu a bylinky. Pôdu pod sebou vyživí a tá pošle silu ďalej do rastlín.

 

Keď všetko navrstvíme, máte na niekoľko rokov postarané o úrodnú pôdu. Vsádzajú sa na ňu vyrastené rastlinky (priesady), nie semienka. Jedným z dôvodov, prečo sa rastlinám tak darí od skorej jari je ten, že tlenie uvoľňuje teplo, ktoré je v prvých týždňoch jednoznačne vhodné. Hotovú kopu som ešte v ten deň aj osadila. Ako prvé na nej našli svoje miesto priesady paradajok a papriky, ale aj niekoľko koreňov jahôd. A keďže je ešte len skorá jar a ešte stále hrozia prízemné mrazíky, ako ochranu som použila mulč v podobe slamy. Takto budú čerstvo vysadené rastliny chránené nie len pred neskorými jarnými mrazíkmi, ale aj pred vysychaním, ak by boli slnečné lúče príliš silné. Zo spodu ich korene chráni teplo, ktoré sa uvoľňuje postupným tlením kopy.

Dnes najobľúbenejšie