Nekupujte drahú magnóliu: Takto jednoducho si ju môžete rozmnožiť!

Magnólia je jednou z najkrajších okrasných drevín, aké poznáme. Ukážeme vám jednoduchú metódu, ako ju rozmnožiť.

Magnólia je jednou z najkrajších okrasných drevín, aké poznáme. Jej kvety nás tešia nádhernými odtieňmi od snehobielej až po hlboké fialové tóny. Magnóliu však nemusíte len kúpiť v záhradkárstve, ak ju máte na pozemku, alebo ju pestujú vaši známi, ukážeme vám jednoduchú metódu ako rastlinu namnožiť pomocou vzdušných koreňov, priamo na strome!

Postup:

Magnóliu rozmnožujeme ideálne na jar – marec, apríl a potrebujeme na to dvojročný výhonok na magnólii.

Na tomto výhonku urobíme tri zárezy. Ako vidíte zárezy robíme ideálne medzi dvoma novými výhonkami. Potrebujeme oddeliť vrchnú vrstvu kôry tak, aby sa drevo nepoškodilo. Práve z kôry neskôr vyrašia korienky.

Na takto odhalené drevo teraz potrebujeme upevniť vlhký mach. Môžeme to urobiť rôznymi spôsobmi, napríklad tak, že ho obalíme do hliníkovej fólie alebo na konár nasunieme starý črepník či plastovú fľašu, ktoré sme si narezali tak, aby držal. Tieto oporné mechanizmy potom naplníme machom a teraz ešte dobre upevníme plastovou fóliou a na oboch koncoch zviažeme ako lízatko.

Teraz celý proces necháme na prírodu, my len kontrolujeme, či mach aj s nádobou neskĺzol, ako aj vlhkosť machu – musí byť stále vlhký (to mal zabezpečiť plastový kryt). Pozor, ak sa mach zvezie z pôvodného miesta, otvor v dreve sa zacelí a nezapusí korene.

 

V septembri, keď začnú listy na magnólii žltnúť, celý oporný mechanizmus (mach, črepník, aj fóliu odstránime. Zreteľne, by ste mali vidieť hrču malých korienkov.

Ostrými nožnicami odrežeme výhonok pod korienkami a môžeme zasadiť do samostného črepníka.

Na dno uložte kamienky, štrk alebo inú drenážnu vrstvu (napríklad aj črepiny z črepníka a potom pridajte záhradnícky výživný substrát. Zasaďte výhonok a nechajte celý rok rásť v črepníku. Magnólia sa v pôde musí dobre ukotviť, preto stačí menší črepník.

Po roku ju na jar vysadíme do pôdy v záhrade. Takto rozmnoženej magnólii trvá zakvitnutie 3 roky.

Dnes najobľúbenejšie