Nedarí sa vám zaspať a často sa budíte? Možno je vo vašej spálni TENTO problém!

Problémy so spánkom nám môžu poriadne znepríjemniť život. Niekedy však majú veľké problémy prekvapivo jednoducho riešenie.

Za veľkými problémami často stoja maličkosti. Problémom však je, že si ich vôbec neuvedomujeme a stali sa súčasťou nášho každodenného prostredia natoľko, že ich vôbec nevnímame ako možné príčiny našich problémov. Tie však na seba nenechajú dlho čakať a dokonca sa môžu zhoršovať.

Máte problémy zaspať a budíte sa bez zjavnej príčiny

Poruchy spánku sú v dnešnej dobe častou komplikáciou, ktorá sa týka takmer všetkých vekových kategórií. Často si však neuvedomujeme, že za problémy so spánkom často môže zjavná maličkosť – teplota v miestnosti.

Doktor Craig Heller, odborník na liečbu porúch spánku, uvádza, že počas spánku sa náš mozog správa ako termostat, ktorý monitoruje teplotu tela a teplotu vonkajšieho prostredia. Ak je teplota prostredia príliš vysoká alebo príliš nízka, mozog má za úlohu kompenzovať tieto extrémne stavy, vďaka čomu si počas noci nemôže dostatočne oddýchnuť – mozog je neustále bdelý. Ľudia, ktorý majú v izbe nevyhovujúcu teplotu, spia v plytších úrovniach spánku a často vôbec nedosiahnu hlboký spánok, ktorý je dôležitý pre skutočnú regeneráciu organizmu. Najčastejšími prejavmi nevhodnej teploty je zobúdzanie sa s pocitom únavy, časté budenie sa počas noci a problémy so zaspávaním aj napriek pocitu únavy.

Kedy sa najlepšie vyspíme?

Výsledky rôznych výskumov opakovane dospeli k záveru, že ideálna teplota v spálni by sa mala nachádza v rozmedzí medzi 16-20 stupňami, pričom väčšina odborníkov považuje za najvhodnejšiu teplotu 18 stupňov Celzia. Najvyššia prijateľná teplota je 22 stupňov. Teplotu v spálni je potrebné korigovať napríklad aj podľa toho, aký tip matracov používame –matrace z pamäťovej peny udržujú teplo a počas noci zahrievajú organizmus viac, ako iné tipy matracov. Pozor si však treba dávať aj na príliš nízke teploty pod 15 stupňami Celzia. Tie môžu viesť k zúženiu ciev, a zvýšeniu telesnej teploty, ktorá vedie k epizódam častého prebúdzania sa.

Nezabúdajte že teplota v spálni by mala byť vždy nižšia ako teplota, ktorú preferujeme v bdelom stave.

zdroj: webmd

foto: reprofoto holisticchiropracticcenter

Dnes najobľúbenejšie