Neminiete takmer ani cent a ochránite celú záhradu: Kto vie toto, u toho nemá burina najmenšiu šancu!

Burina je problémom snáď každej jednej záhrady. Ak s ňou nebojujeme, dokáže spoľahlivo zničiť našu úrodu aj okrasné rastliny. Najčastejšie s ňou bojujeme umelými prostriedkami z obchodu, alebo jednoducho tak, že burinu zo zeme pracne vyberáme.

Už naše staré mamy vedeli, že najsilnejších bojovníkov proti burine máme priamo vo svojej kuchyni a to v bežných surovinách, ktoré každý deň používame. Navyše ide o metódy, ktoré môžeme používať bez obáv o naše zdravie, kvalitu rastliniek a ich budúcich plodov. Toto sú ony:

Jedlá sóda

Posypeme jedlú sódu do priestorov medzi jednotlivými kusmi dlažby na terase. Burina a púpava sa týmto oblastiam vyhnú, pretože nemajú rady sodík.

Soľ

Už ste niekedy počuli o solení pôdy. Ide o jednoduchú metódu ako spoľahlivo vyhubiť burinu. Stačí, aby ste do bezprostrednej blízkosti buriny (ku koreňu) nasypali malé množstvo soli. Dážď sa postará o to, aby sa pôda premenila na neobývateľné prostredie pre burinu.

Jablčný ocot

Prelejte ho do nádoby s rozprašovačom a počas slnečného a bezveterného počasia nastriekajte priamo na burinu. Dávajte však pozor, aby ste nepostriekali aj rastlinky, ktoré pestujete. Ocot nechcenú burinu spoľahlivo zničí.

Vodka

Ďalším skvelým riešením je nastriekať rozprašovačom zhruba 1 centiliter vodky rozriedenej v roztoku s tekutým mydlom a 2 šálkami vody.

Najlepšie je takto postriekať burinu, ktorá rastie na priamom slnečnom svetle. Alkohol rozloží voskový povlak na povrchu rastliny  a slnko potom rastlinu vysuší a zničí. Toto riešenie teda nebude fungovať v tieni.

Mulčovanie

Nasypte okolo rastlín, ktoré pestujete vrstvu mulču tak, aby pokrývala burinu, ktorá sa rozmáha vo vašej záhrade. Princíp fungovania tejto metódy je jednoduchý. Burinu odstrihnete od prístupu k slnečným lúčom, ktoré pre svoj život potrebujú.

Noviny

Sú ďalšou skvelou metódou ako vyhubiť burinu a zároveň skvalitniť vašu pôdu – rozkladajúce sa noviny pritiahnu do vašej pôdy červy, ktoré sú pre jej kvalitu veľmi prospešné. Najskôr pokryte zem (s výnimkou rastlín) novinami a dobre ich zalejte. Následne naneste vrstvu mulču a udržujte dostatočnú vlhkosť. Výsledkom tejto metódy je záhrada bez buriny a kvalitnejšia pôda.

Kukuričná múka

Dokáže burinu zastaviť skôr, ako vyrastie. Nasypte múku na drobné výhonky buriny. Kukuričná múka dokáže zastaviť rast buriny skôr, ako začne v záhrade páchať prvé škody.

BONUS: Vyrobte si doma svoj vlastný prírodný pesticíd

Vlastnoručne si z domácich surovín pripravte účinný prostriedok na odháňanie hmyzu a zvierat. Ekologicky sa tak zbavíte škodcov, ktoré robia neplechu vo vašej záhrade.

Budete potrebovať:

  • 4 cibule
  • 2 strúčiky cesnaku
  • 2 lyžičky kajanského korenia
  • 9 litrov vody
  • 2 lyžice mydlových vločiek

 

Postup:

  1. Cibuľu a cesnak nahrubo očistite a pokrájajte na väčšie kusy. Pripravte si kuchynský mixér.
  2. Rozmixujte cibuľu a cesnak s jedným litrom vody. Do zmesi pridajte kajanské korenie. Zmes odložte nabok.
  3. Potom v 8 litroch vody rozpustite 2 lyžice mydlových vločiek. Pridajte rozmixovanú zmes, dobre premiešajte a preceďte.
  4. A máte vyrobený účinný a ekologicky neškodný roztok na ochranu vlastnoručne dopestovanej zeleniny a kvetov.

Dnes najobľúbenejšie