Nechráni len pred mrazmi: Toto je dôležitý dôvod, prečo vaše stromy musíte na jar natrieť vápnom

Natierať kmene stromov bielym vápnom je priam povinnou jarnou činnosťou. Hoci na vás možno niektorí susedia zazerajú, vedzte, že tento zvyk je pre vaše stromčeky blahodarný a nevyhnutný skoro tak, ako jarné upratovanie.

Prečo je to také dôležité?

  1. Stromy sú po zime trochu citlivejšie a ak náhle prídu silnejšie jarné lúče, môžu stromy „popáliť“. Náter poskytne stromom ochranu pred spálením podobne, ako ľuďom opaľovací krém.
  2. V prvé jarné dni teploty cez deň a v noci veľmi kolíšu. Náter chráni kôru pred vznikom trhlín v dôsledku kolísania teplôt.
  3. Náter chráni stromy pred náporom hmyzu a jeho lariev, ktoré sa nebudú môcť dostať pod kôru.

Teraz, keď už poznáte dôležitosť tohto náteru, viete, že je omnoho dôležitejší než estetická stránka. Navyše, natierať je potrebné nielen mladé, ale aj staršie stromy. Kôra, podobne ako ľudská koža, potrebuje starostlivosť v každom veku.

Dávajte si však pozor, aby ste nepoužili príliš silné vápno, inak môžete kôru poškodiť.

Podľa odborníkov treba stromy natrieť 2-3 krát ročne: najskôr na jeseň (v októbri, prípadne v novembri), potom na jar a tretíkrát v polovici leta. Natrieť treba nielen kmeň, ale aj spodné vetvy.

Kľúčom k úspechu je, aby bolo vápno bielej farby, pretože najlepšie odráža slnečné lúče. Niektorí záhradkári zvyknú ešte primiešať trochu hliny, či dokonca mlieka.

...