Nebudete veriť, na čo všetko ich môžete využiť: Zemiaky dokážu omnoho viac, ako si myslíte!

11 netradičných využití zemiakov, o ktorých ste dosiaľ netušili.

Zemiaky ani zďaleka nie sú len na jedenie. Prezradíme vám 11 netradičných vecí, ktoré nesúvisia s prípravou jedál a na ktoré môžete zemiaky využiť. Toto ste o nich možno netušili:

Na zafarbené prsty

Ak ste pracovali s mrkvou, červenou repou alebo ste lúpali orechy, ruky vám môžu ostať zafarbené aj potom, ako si vydrhnete mydlom. Stačí, ako si ich utriete rozkrojeným zemiakom alebo plátkom surové hozemiaku a máte po starosti.

Presolená polievka, žiaden problém!

Občas sa nám stane, že do polievky pridáme viac soli ako sme chceli. Ak si mýlite, že polievka je nadobro stratená máme pre vás jednoduché riešene. Vhoďte do polievky niekoľko kúskov nakrájaných zemiakov a keď začnú mäknúť (asi po 10 minútach) z polievky ich jednoducho vyberte. Zemiaky stiahnu prebytočnú soľ a môžete ich ešte skvele využiť – napríklad na prípravu studeného zemiakového šalátu.

Strieborný príbor bude opäť žiariť

Vodu zo zemiakov nevylievajte! Budete prekvapení, aká je užitočná!

Zakalil sa vám drahocenný strieborný príbor? Pomôžu opäť zemiaky. Uvarte niekoľko zemiakov v šupke a keď sú mäkké, vyberte ich z vody a spracujte podľa chuti. Do vody, ktorá z nich ostala vložte strieborný príbor a nechajte sedieť približne hodinu. Potom vyberte, umyte a vyleštite. Budú opäť žiariť.

Proti zahmlievaniu okuliarov

goggle-fog-sam-mcmahon-2014

Ak sa chystáte na lyžovačku, poradíme vám skvelý trik, vďaka ktorému sa vám okuliare v chladnom počasí nebudú zahmlievať. Pred jazdou si sklo jednoducho pretrite rozkrojeným surovým zemiakom. Sklo sa nebude zahmlievať.

Pomôžu pri opuchu očí

potatoes-for-eyes-dark-circles

Ak ste sa prebudili s opuchnutými očami a potrebujete sa rýchlo dostať do normálu, siahnite po surovom zemiaku. Položte si studené plátky zemiaku na opuchnuté miesta a nechajte chvíľu pôsobiť. Po opuchu nebude ani stopy.

Muškátom porastú ako z vody

Niektorí pestovatelia nedajú dopustiť na zemiaky pri pestovaní muškátov. Surový zemiak môže podľa nich dodať muškátom dodať potrebné živiny, ktoré pre svoj rast a kvitnutie potrebujú. Vezmite surový zemiak, urobte v ňom dierku a zapichnite do nej odrezok muškátu. Potom jednoducho zasaďte do pôdy a nechajte rásť. Výsledkom by mal byť silný a zdravý muškát s bohatými kvetmi.

Druhý život pre staré topánky

enhanced-5622-1445627225-1

Ak vaše topánky dávno stratili lesk a na ich povrchu sa objavujú drobné škrabance, nemusia nutne putovať do koša. Vezmite surový zemiak a prechádzajte po povrchu topánok. Zemiaková šťava im vráti lesk a zmiznú aj drobné chybičky krásy.

Pomôže pri kožných ťažkostiach

Ak trpíte ekzémami, suchou pokožkou či reumatizmom, pridajte si šťavu do kúpeľa. Pretože hydratuje a súčasne pôsobí antibakteriálne, je skvelá pri ťažkostiach s akné.

Proti voškám

this-is-how-to-get-rid-of-flies-in-your-house

Ak uvaríte zemiaky bez soli, voda sa hodí ako prírodný prostriedok proti voškám – stačí ju len dať do rozprašovača a rastliny postriekať.

Dekoratívna pečiatka

474ecd99c180bc2002b28d4ad1d8a517

Zabudnite na pečiatky z obchodu a vytvorte svojim ratolestiam originálnu zemiakovú pečiatku. Stačí zemiaky prekrojiť na polovicu a vykrojiť ľubovoľný tvar. Potom už len namočte do farby, odtlačte na papier a utešený farebný vzor je na svete.

Dnes najobľúbenejšie