Prírodné metódy pre bohatú úrodu paradajok: Návod mať čerstvé paradajky do neskorej jesene!

Pestovanie paradajok je stále populárnejšie, pretože paradajky v obchodoch sú často bez chuti a zbytočne predražené. O to viac poteší vlastná chutná úroda.

Aby vaše úsilie nevyšlo nazmar, zozbierali sme pre vás tie najužitočnejšie pestovateľské triky z youtube, s ktorými sa sen o krásnych chutných paradajkách stane realitou.

1. U paradajok sa vždy odporúča používať striedanie plodín. To znamená, že nikdy nesaďte paradajky na rovnaké miesto dva po sebe nasledujúce roky. Týmto spôsobom môžeme znížiť riziko chorôb.

2. Sadenice zasaďte tak hlboko do zeme, aby jama siahala k prvým listom vykopanej jamy. To pomáha koreňu a stonke dostatočne zhustnúť a spevniť sa.

3. Nekupujte príliš veľké sadenice, mali by byť menšie, aby rastlina rástla ako v listoch, tak aj v koreni. V prípade väčších sadeníc je zakorenenie mierne zanedbávané, pretože korene nestíhajú uživiť celú rastlinu.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

4. Priesady aspoň raz týždenne dobre zalejte. Polievajte, kým sa z pôdy okolo rastlín nevytvorí blato. Vodu nikdy nelejte priamo na list, ale len na koreň.

5. Odstráňte výhonky, ktoré nekvitnú,a rastú na spodku hlavných výhonkov. Takto bude paradajka rásť lepšie. Tento jav sa nazýva aj zaštipovanie.

6. Postupné sadenie. 3 týždne po výsadbe prvých sadeníc vysaďte ďalšiu várku sadeníc, aby plody nedozreli všetky naraz a tešte sa z čerstvej úrody až do jesene. Posledné sadenice sadím teda až 3 týždne potom, ako ich majú vysadené v záhrade všetci susedia.

7. Veľmi dôležitým krokom pri pestovaní paradajok je zabezpečiť rastline, aby mala čo najlepšiu výživu. Preto je potrebné odstrániť sekundárne výhonky a listy v prvej línii nad zemou. Inak sa všetka energia spotrebuje na tvorbu výhonkov a listov a nie na tvorbu zeleniny.

8. V okamihu, keď sa rajčiaky už nedokážu udržať vo zvislej polohe, musia byť uviazané šnúrkami, ktorých konce sú pripevnené k horným podperám. Pod dolné konáre položte dosky tak, aby sa rajčiaky nedotýkali zeme.

9. Pri niektorých odrodách paradajok sa vytvárajú konáre bohaté na kvety. Ak odstránite prebytočné kvety a ponecháte ich iba 5 – 7, budú rásť oveľa rýchlejšie.

10. Od výsadby a počas leta pravidelne bez obáv odstraňujte výhonky, ktoré rastú od koreňa a zozadu za listami. Nebudú rodiť.

11. Paradajky potrebujú veľa veľa svetla. Vysaďte ich tam, kde budú počas dňa čo najdlhšie vystavené slnečnému svetlu. Najlepšie sa im darí na južných svahoch v dostatočných rozostupoch, chránené pred studeným vetrom.

12. Aby ste predišli tomu, že vám plody začnú hniť, zalievajte rastliny iba pri koreňoch.

13. Pre šťavnatejšie a chutnejšie plody radia skúsení záhradkári v čase kvitnutia zaliať paradajky roztokom manganistanu draselného. 2 g manganistanu draselného rozpustíme v 10-tich litroch vody.

14. Aby ste paradajky ochránili pred škodcami, vysaďte k nim bazalku. Tieto dve rastliny si totiž veľmi dobre rozumejú a navyše, bazalka prospieva aj plodom, ktoré sú vďaka nej chutnejšie.

15. Teplá voda – vždy zalievajte paradajky odstátou vodou izbovej teploty okolo 23 – 24 °C.

Do vody môžete tiež pridať trochu kompostu, hnoja alebo trochu usušenej žihľavy – pridajte do vody a nechajte dobre vylúhovať.

16. Na konci júla paradajky naposledy pri koreni zalejte a celú pôdu pod kríkmi prikryte vrstvou slamy, alebo pilín.

Najlepšia výživa pre paradajky

Doprajte svojim paradajkám toto výživné hnojivo a odvďačia sa vám veľkými chutnými plodmi.

Je veľmi efektívne používať čerstvý hydinový hnoj rozriedený vodou. Naplňte 1/3 vedra (10 l) hydinovým hnojom a potom nalejte vodu až po okraj.

Nechajte zmes na čerstvom vzduchu 7 – 10 dní, potom rozrieďte 500 ml zmesi v 10 l vody. Nalejte túto tekutinu na paradajky v množstve 5 – 6 litrov na 1 m2.

Rovnako účinné je aj hnojivo zo žihľavy, ktoré sa vyrába predovšetkým z mladých listov: obsahujú veľa dusíka, draslíka a železa. 

Naplňte 2/3 nádoby žihľavou (jej veľkosť závisí od množstva potrebného hnojiva pre vašu záhradu), potom nalejte vodu, ale nie až k okrajom, zakryte vekom a nechajte stáž na teplom mieste asi 7 – 10 dní.

Na začiatku fermentačného procesu sa 1 l roztoku nariedi v 10 l vody a získaným hnojivom sa paradajky zalejú pri koreňoch, pričom každú rastlinu zalejte asi 1 – 2 litrami. Toto hnojivo však nepoužívajte príliš často – stačí asi 1 – 2 x za mesiac.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay