Overené, odskúšané: TU je návod, ako deti rýchlo naučiť násobilku – funguje to!

Jedni ju milujú, inú ju nenávidia, taký už je údel matematiky. To, čo sa naučíme v škole, často po rokoch zabudneme, sú však veci, ktoré v živote využívame stále.

Medzi nimi nechýba ani malá násobilka, dostať ju však do hlavy je pre deti často problém. Koniec školského roka sa blíži a ak chcete svojim ratolestiam pomôcť, s týmto trikom sa s násobilkou stanú najlepšími kamarátmi a v testoch sa pri nej už nikdy nezapotia.

Z násobilky zábava

Stále viac rodičov sa sťažuje, že vzdelávací systém je zlý a že deti nemajú motiváciu učiť sa. Problém je však skôr v tom, že nie sú naučené premýšľať, pretože si dnes všetko ľahko nájdu na internete.

Matematika však nie je iba jednou z položiek na vysvedčení. Sami určite uznáte, že bez násobenia či delenia by ste sa v živote takmer nezaobišli a učitelia mali pravdu, keď hovorili, že sa bez nej v živote nepohnete.

V dnešnej modernej dobe si deti radšej nájdu informáciu pohodlne na internete.
V dnešnej modernej dobe si deti radšej nájdu informáciu pohodlne na internete. Foto: Pixabay

 

Matematika učí deti myslieť

 

...

Či už ste odporca alebo priaznivec matematiky, musíte uznať, že bez istých vecí by sme sa vo svete nezaobišli.

Sčítať a odčítať, vynásobiť a vydeliť. Aspoň tieto znalosti by mal ovládať každý gramotný človek, no aj to robí našim deťom problémy.

Niekedy je ale riešenie problému také jednoduché, až mu sami nechceme veriť. Pozrite sa na metódu, ktorú využívajú žiaci vo svete.

Pytagorova tabuľka

 

Pamätáte si ju? Možno ste sa s jej pomocou učili ešte aj vy! Táto tabuľka precvičí násobenie čísel a na zadnej strane je kontrolný hárok.

Ide o známy ťahák, ktorý sa ale z neznámeho dôvodu v určitom období prestal používať. Neobsahuje žiadne nadbytočné číslice, iba to, čo dieťa potrebuje.

Šikovná pomôcka takmer upadla do zabudnutia, stále sa však dá zohnať. Nájdete ju aj na internete alebo si ju môžete poľahky vyrobiť aj sami doma.

Zábavné počítanie pomocou lega

 

Pamätáte, ako nám naše mamičky krájali jabĺčka, aby nám vysvetlili základné princípy matematiky a zlomky? Učiteľka z New Yorku Alycia Zimmerman prišla s perfektným nápadom, ako deťom vysvetliť matematiku úplne jednoduchou metódou – pomocou Lega.

Jej metóda nemá nijaké jazykové obmedzenia. Stačí, ak namiesto klasického skladania stavebnice Lego, využijete jednotlivé časti na názorne predvedenie jednotlivých matematických vzťahov a vyjadrení – napríklad 1/3, 1/2, polovica z 1/2 a podobne.

Deťom vizuálny príklad umožní, aby matematické vzťahy lepšie pochopili a najmä, aby si ich osvojili.

Nejde však o žiadne domnienky, že táto metóda funguje, učiteľka má už teraz so žiakmi skvelé výsledky, najmä s tými, ktorí mali s s týmto predmetom najväčšie problémy.

Zmizol strach, negatívny vzťah k predmetu a zlepšil sa celkový prospech aj aktívna účasť detí na hodine.

Odporúča, aby tento nápad vyskúšal každý rodič, ktorý chce u detí vybudovať pozitívny vzťah k matematike a docieliť to, aby skutočne pochopili základné matematické vzťahy, ktoré sú predpokladom získavania ďalších vedomostí.

Prečo to funguje?

deti majú stavebnicu Lego radi a práve tento pozitívny vzťah môžete pri učení skvele využiť,

hravá forma výuky je pre deti atraktívna a namiesto strachu zo zlyhania v nich buduje záujem a aktivitu,

deti si môžu inak abstraktné matematické vzťahy „ohmatať“, tak sa z jednoduchého vnemu stáva komplexný, ktorý sa dlho udrží v pamäti,

zlepšuje sa aj jemná motorika detí,

budujete dlhodobo pozitívny vzťah k učeniu.

Príklady, ako učiť matematiku pomocou Lega

 

 

Keď budete viesť deti k učeniu hrou, skôr si vytvoria pozitívny vzťah aj k obávanej matematike a privediete ich na cestu logického myslenia, ktoré sa im v živote veľmi zíde!