Dokáže neuveriteľné veci: Tieto ženy používajú obyčajnú banánovú šupku spôsobom, o akom sa nám ani nesnívalo – skúste to tiež!

Šupky z banánov sú vynikajúci pomocníci pri upratovaní, v záhrade, podčiarknu vašu prirodzenú krásu a skvele ich môžete využiť aj pri príprave vášho obľúbeného receptu. Prečítajte si, na čo všetko ich môžete využiť a budte si istí, že po prečítaní tohto článku už nikdy len tak nevyhodíte banánovú šupku do koša.

Pomôžu odstrániť akné

10 Unusual Ways to Use Banana Peels

Banánové šupky obsahujú vitamín C a vitamín E a obsahujú aj draslík, zinok, železo a mangán. Tieto živiny môžu upokojiť zapálenú pokožku a znížiť výskyt akné. Okrem toho banánové šupky obsahujú luteín a karotenoidy, ktoré sú zlúčeninami rozpustnými v tukoch a pomáhajú bojovať proti zápalu a akné.

Nechajte pôsobiť 5 až 10 minút.
Opláchnite pokožku.
Opakujte dvakrát denne.

Pomáhajú redukovať vrásky

10 Unusual Ways to Use Banana Peels

Vrásky na tvári sa vyskytujú od istého veku na každej tvári. Antioxidanty a vitamín C v banánoch môžu pomôcť znížiť výskyt vrások, zjemniť ich a predísť vzniku nových vrások.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Nechajte šupku pôsobiť 30 minút alebo cez noc.
Umyte si tvár a naneste krém.
Opakujte 3 krát týždenne.

Zbaví vás bradavíc

Skúsili ste už snáď úplne všetko, napriek tomu sa tých protivných bradavíc nemôžete stále zbaviť? Vyskúšajte banánovú šupku! Každý večer pred spaním prekryte bradavicu kúskom šupky, prelepte náplasťou a nechajte ju tam cez noc. Toto opakujte celý týždeň a budete mať po probléme.

Pomôžu vám odstrániť zadretú triesku

10 Unusual Ways to Use Banana Peels

Banánová šupka je veľmi bohatá na enzýmy, ktoré majú na pleť „tlakový“efekt. To znamená, že dokážu z pokožky odstrániť nielen nečistoty, ale napríklad aj zadretú triesku. Okrem toho je šupka výborná aj pri vyťahovaní drobných črepín skla.

  • Aplikujte šupku na pokožku, kde sa nachádza trieska.
  • Nechajte pôsobiť 15 minút.
  • Jemne odstráňte bez toho, aby ste pokožku šupkou potierali.
  • Teraz triesku jednoducho vyberte.

Pomáhajú zjemniť jazvy na pokožke

Banánové šupky majú schopnosť výrazne znížiť podráždenie pokožky, ako je opuch, začervenanie a zjazvenie. Obsahujú tiež esterifikované mastné kyseliny, ktoré boli izolované a začlenené do rôznych liečivých mastí a krémov.

Vezmite banánovú šupku a aplikujte ju na postihnuté miesto.
Nechajte pôsobiť jednu hodinu alebo cez noc.
Opakujte denne.

Vybielia vám zuby

10 Unusual Ways to Use Banana Peels

Zrelé banánové šupky sú veľmi bohaté na draslík, ktorý môže pomôže odstrániť žlté škvrny, ktoré sa objavujú v dôsledku konzumácie určitých nápojov, ako sú káva a čaj a niektoré potraviny, ako sú čučoriedky a maliny.

Umyte si zuby a dobre vypláchnite.
Vezmite vnútrajšok banánovej šupky a  pretierajte si zuby asi na 2 minúty.
Opláchnite si zuby a opakujte denne.

Vynikajúce hnojivo pre izbové rastliny

2

Banánovú šupku stačí nechať cez noc vylúhovať vo vode a potom si z tejto vody pripravíme zálievku na rastliny zriedenú s vodou v pomere 1:5. Táto zálievka dodá rastlinkám cenný draslík, ktorý je potrebný pre správny rast a obranyschopnosť proti chorobám.

Odradí vošky

Vošky nenávidia vôňu rozkladajúcich sa banánov. Ak sa ich teda chcete zbaviť, skúste k napadnutým rastlinám ľahko pod povrch zakopať banánové šupky. Tie sú navyše bohaté na vápnik a horčík a ďalšie stopové prvky, ktoré rastlinám svedčia. Takže im prospejete hneď dvakrát.

Čistí striebro

3

Banánovú šupku rozmixujte v mixéry s malým množstvom vody tak, aby ste získali konzistenciu pasty. Túto pastu naneste na vatový tampón a jednoducho vyleštite striebro. Bude opäť ako nové.

Urýchľuje hojenie, pomôže s popáleninami

Banánová šupka obsahuje prírodné oleje a enzýmy, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky bolestivého spálenia od slnka, podráždenia pokožky či uštipnutia hmyzom. Tiež urýchľuje hojenie rán, škrabancov a iných poškodení kože. Banánová šupka sa tiež odporúča ako prírodná liečba bradavíc. Šupku si prikladajte ne tieto miesta mäkkou časťou.

4

Banánová šupka je užitočná aj pri zmiernení príznakov kožného ochorenia psoriázy. Všetko, čo musíte urobiť, je potierať si postihnuté miesta kúskom banánovej šupky. Čoskoro budete cítiť, že bolesť ustupuje a statí sa aj nepríjemné škriabanie či pálenie pokožky. Rovnakým spôsobom sa môžete vysporiadať s akné. Zložky obsiahnuté v banánovej šupke pokožku prirodzene hydratujú a vyživujú, vďaka čomu sa pokožka rýchlo zotaví.

Lepšia ako leštidlo

Banánová šupka obsahuje okrem prírodných olejov aj vosk. Môžete ju použiť namiesto krému na kožené topánky. Potrite povrch topánok šupkou a potom pretrite obyčajnou handričkou. Budete príjemne prekvapení výsledkom.

Spaľovač tukov

Už dlho je známe, že banány sú veľmi bohaté na draslík. Ale vedeli ste, že banánová šupka obsahuje tiež veľké množstvo draslíka? Sú preto skvelým nástrojom na chudnutie, pretože draslík urýchľuje metabolizmus a tak dokáže telo spáliť viac tukových zásob. Z kôry zoškrabte lyžicou mäkkú časť, zmiešajte ju so škoricou, zeleným jablkom a ľadom. Všetko spolu rozmixujte a máte skvelý prírodný spaľovač tukov, ktorý vás okrem draslíka nabije aj serotonínom a dopamínom.

Podporujú imunitu

Banánová šupka obsahuje látky, ktoré zvyšujú obranyschopnosť tela. Stačí podobne ako v predchádzajúcom prípade zoškrábať mäkkú časť zo šupky a rozmixovať spolu s medom na jemné pyré. Doplňte ho kúskami čokolády, orechmi a máte skvelý dezert plný zdravia.

Najlepšie kuracie mäso, aké ste kedy jedli

10 Unusual Ways to Use Banana Peels

Pri príprave mäsa je banánová šupka skvelým pomocníkom. Kuracie mäso bude vďaka nej krásne šťavnaté a plné chuti. Jednoducho položte šupku na povrch mäsa a vložte do rúry. Šupka ochráni mäso pred vysušením a navyše bude po upečení úžasne chutné.

zdroj: brightside