Nápady, ako vyriešiť tienisté miesta na záhrade: Profík poradil 17 najkrajších inšpirácií, ktoré vás očaria!

Záhradník poradil niekoľko tipov, čo vysadiť na tienisté miesta v záhrade. Prinášame vám aj krásne inšpirácie, ktoré vás určite potešia.

Zelená oáza

Ihličnany sú ideálne do tienistých záhrad. Stavte na obľúbené tuje, smrek, kórejskú jedľu alebo cypruštek. Ľudia ich často vysádzajú do blízkosti plotov a na miesta, kde väčšinu dňa nedopadá slnečný svit. Ihličnany vás odmenia zelenými vetvičkami a mnohé budú skrášľovať záhradu aj dlho po tom, ako ostatné rastliny prikryje vrstva snehu.

Zimozeleň menšia

Fialka motýlkovitá

Obľúbená tieňomilná trvalka s aromatickými svetlofialovými kvetmi.

...

Heuchera

Druhy so svetlými listami sú ideálne práve na tienisté miesta, ktoré by inak slnko spálilo. Slnko jej síce chýbať nebude, no vlaha určite. Heucheru teda nezabudnite bohato zalievať a takisto jej zabezpečiť priepustnú pôdu bohatú na humus.

Hosta

Krásna rastlina s okrasnými listami je ako stvorená do tienistých miest. Rastie rýchlo, ľahko sa rozmnožuje a je nenáročná na starostlivosť. Hosty sú okrasou každej záhrady, ktorá nemá dostatok svetla. Skvele sa im darí aj v tieni.

Begónie

Rastlinou stvorenou do tieňa je aj známa begónia. Ak je vaša záhrada či balkón (pretože sú ideálne aj na pestovanie v nádobách) otočený na sever, práve begónia by mala byť jednou z rastlín, po ktorej siahnete. U nás sa im mimoriadne darí a pri správnom prezimovaní hľúz si môžete v ďalšej sezóne krásne farebné kvety znovu vypestovať.

Záhradná orchidea

Letný úpal tiež neprospeje rastlinke zvanej Bletilla. Tzv. záhradná orchidea je vhodná do skalky i do črepníka, vyrastá z cibule a jej kvety majú úžasné sfarbenie. Našim podmienkam sa dokáže dokonale prispôsobiť aj vďaka vysokej odolnosti voči mrazom aj napriek tomu, že pochádza z ďalekého Japonska a Číny.

Tam, kde sa nedarí trávniku

Čo by ste povedali na záhradu zelenú aj v zime? Áno je to možné a hoci u nás sa tieto riešenia zatiaľ veľmi nevyužívajú, v iných krajinách sú veľmi obľúbené. Profesionálny záhradný architekt radí jednoznačne – namiesto trávy stačí siahnuť po pôdokryvných rastlinách. Pravdepodobne mnohé z  nich už teraz máte v záhrade – na skalke, pri plote alebo na kamennej stene. Keď ich však necháte zarásť prázdnu plochu horizontálne, vytvoria nádherný zelený koberec. Na rozdiel od trávy dokážu prežiť aj v tieni (napr. kopytník, zimozeleň, pachysandra), ale aj veľmi suché a slnečné stanovištia (rozchodník, materinu dúšku , nátržník či zbehovec). V záhradkárstve vám však poriadia druh vhodný na akékoľvek podmienky, ktoré na záhrade máte – tieň, polotieň, slnko, vysoká vlhkosť a aj nadmerné sucho nie sú pre tieto rastlinky problémom. Veľmi obľúbenou alternatívou trávy je napríklad aj brečtan, borievka, skalník, zimozeleň či mach.

Krásne nápady na záhrady, ktoré nemajú veľa slnečných lúčov