Z odpadu hotový poklad pre vašu záhradu: Keď budete kosiť, trávu určite nevyhadzujte – stačí ju použiť takto a vaša úroda bude prekvitať!

Z odpadu hotový poklad – trávu, ktorú pokosíte na svojej záhrade rozhodne nevyhadzujte – môže vám byť ohromne  nápomocná v záhrade.

Kvas z trávy a byliniek

Z pokosenej trávy a rastlín, ktoré sa v nej nachádzajú – vrátane buriny akoi je napríklad púpava – môžete pripraviť výživné hnojivo pre vaše rastliny. Jeho sila sa ukrýva v bohatom obsahu prvkov ako dusík, draslík, fosfor a organických zlúčenín.

Príprava trávového kvasu

Najlepšie hnojivo získate, ak pokosená tráva nie je celkom čistá, ale v pokosených zvyškoch sa nachádza aj žihľava či púpava – získate tak naviac stopové prvky a cenný oxid kremičitý). Na trávu nalejte niekoľko vedier vody – platí pomer 1:1 (koľko trávy, toľko vody). Na každých 10 l výsledného hnojiva pridávame 40 g superfosfátu. Všetko zmiešame a necháme fermetovať – kvasiť. Pravidelne miešame a je nutné, aby bola nádoba umiestnená do polotieňa. Tekutina by mala byť 20-35 cm od okraja nádoby, počas kvasenia sa totiž objaví pena, ktorá by z nádoby vytiekla.

Hnojivo by malo byť pripravené o 7-10 dní. Pred použitím netreba filtrovať. Jednoducho pridajte dažďovú vodu v pomere 1:3 a aplikujte na pôdu rastlín stačí ½ l na jednu rastlinu. Keď začnú plodiny kvitnúť, pridajte aj 1 hrnček dreveného popola alebo 10-15 g síranu draselného. Pred aplikáciou dôkladne premiešajte a potom zmiešajte s sovou (najcennejšie sedimenty sú usadené na dne suda).

Ďalšie možnosti ako využiť pokosenú trávu

Na vypestovanie zemiakov

je to jednoduché, na vybrané miesto na pôde uložte zemiaky a zasypte trávou do výšky 30 cm. Občas zalejte a po pár týždňoch môžete vidieť prvé lístky.

Na mulčovanie

Pokosená tráva je vynikajúca aj ako vrstva mulču, ktorá ochráni rastlinky pre burinou a udrží pôdu výživnú, kyprú a vlhkú. Použite na tuje, maliny, egreše aj medzi riadky zeleniny. Vrstvu mulču udržujte vyššiu a dobré je použiť nie čerstvú ale trochu zvädnutú trávu.

Na výrobu kompostu

Trávu pridajte do kompostu. Nie však samotnú, ale spolu s iným biologickým odpadom.

Vysaďte do nej zemiaky, má to prekvapivý efekt!

Postup krok za krokom

zdroj: mimibazar

Trávu, ktorú nakosíte nevyhadzujte, ale spravte z nej záhon, alebo záhony, podľa toho, koľko zemiakov chcete vysadiť. V tráve urobíme jamky (asi 30 cm) a do nich nasypeme 2 lopatky hliny z krtincov (konečne sa našiel skvelý spôsob, ako ich využiť), prípadne použite obyčajnú hlinu.

zdroj: minibazar

Do takto pripravených (hniezd) vložíme asi 3 naklíčené zemiaky a opäť zasypeme 2 lopatkami hliny a prikryjeme trávou.

zdroj: mimibazar

zdroj: mimibazar

Evka zasadila zemiaky až koncom mája a trpezlivo čakala, ako tento experiment dopadne. Čuduj sa svete, zemiaky začali schádza. Objavili sa rastlinky a postupne nastúpili aj kvety.

zdroj: mimibazar

Žiadne hnojivá, žiadne kazy a žiadny škodcovia

zdroj: mimibazar

Takto nasadené zemiaky začali nielen rásť, ale priniesli aj krásnu neskorú úrodu. A čo je najlepšie, nepotrebujete žiadne hnojivá, postreky a nemusíte riešiť ani škodcov. Zemiaky sú nádherné, zdravé a bez najmenšieho kazu. AK chcete tento malý experiment vyskúšať, neváhajte!

zdroj: mimibazar

 

Za skvelý tip ďakujeme čitateľovi Ottovi C.

Dnes najobľúbenejšie