Napadla vaše uhorky pleseň? Takto môžete úrodu zachrániť!

Uhorky sú jednou z najčastejšie pestovaných druhov zeleniny u nás. Často nám však radosť z bohatej úrady dokáže prekaziť pleseň, ktorá sa rýchlo rozširuje a dokáže zničiť celú úrodu uhoriek. Čo robiť, keď sa objaví a ako uhorky zachrániť?

Uhorky sú jednou z najčastejšie pestovaných druhov zeleniny u nás. Často nám však radosť z bohatej úrady dokáže prekaziť pleseň, ktorá sa rýchlo rozširuje a dokáže zničiť celú úrodu uhoriek. Čo robiť, keď sa objaví a ako uhorky zachrániť?

Pleseň uhorková sa objavuje veľmi často a preto poznáme viacero šikovných metód, ako s ňou účinne bojovať. Samozrejme, existuje celé spektrum chcemických prípravkov z obchodu, my vám však prinášame overené rady a tipy našich predkov.

Chrenový postrek

50 g čerstvého chrenu nastrúhame, zalejeme 5 litrami vody a necháme lúhovať 24 hodín. Potom tekutinu scedíme, prelejeme do fľaše s rozprašovačom a nastriekame na rastliny. Postrek sa odporúča aplikovať 1x za týždeň a je dôležité, aby ste nezabudli ani na spodnú stranu listov, kde sa pleseň zvykne šikovne skrývať. Chrenový postrek má silný antimykotický účinok, likviduje pleseň a zabraňuje jej návratu. Navyše, neovplyvňuje kvalitu a chuť uhoriek.

Chren je dobré sadiť aj medzi zemiaky, alebo do ich blízkosti. Ochránia vás pred nájazdom pásavky zemiakovej.

PicklingCucumbers

Mliečny postrek

Naše babičky poznali a používali aj takzvanú mliečnu metódu. Je na ňu potrebných 500 ml čerstvého nepasterizovaného mlieka. Je dôležité, aby mlieko bolo čerstvé, pretože pasterizácia v ňom likviduje látky, ktoré dokážu účinne likvidovať pleseň uhorkovú. Mlieko sa zmieša s vodou v pomere 1:1 a postrek sa rovnako, ako v predošlom prípade aplikuje na rastlinu (aj na spodnú stranu listov). Odporúča sa opakovať ho 1x za týždeň.

Zdvihnite ich zo zeme!

Najprirodzenejším spôsobom, ako proti plesni bojovať je vytvoriť uhorkám oporu pre vertikálny rast. Keď sa uhorky plazia po zemi, je veľmi pravdepodobné, že v dôsledku vlhkosti sa pleseň skôr alebo neskôr objaví. Tiež je preukázané, že takýto systém pestovania prináša väčšiu úrodu a najmä, pri zbere budete mať čisté plody bez zaschnutej zeminy.

Pleseň môže potrápiť aj uhorky v skleníku a aby ste jej v likvidovaní zeleniny zabránili, nezabúdajte na dostatočné vetranie a to aj vtedy, keď je chladnejšie počasie.

Ak sa chcete uhorkovej plesni vyhnúť, vsaďte na odolnejšie odrody ako sú napríklad Viola F1, Aurea F1 či Regina F1.

Pozor na zalievanie uhoriek. Samozrejme, táto zelenina potrebuje dostatok vlahy, avšak vždy zalievajte len ku koreňom a nie celú rastlinu. Vlhké listy urýchľujú šírenie plesnie a preto je potrebné, držať ich čo najviac v suchu.

zdroj: growrealfood

Dnes najobľúbenejšie