Napadla vaše rastliny molica? TAKTO sa jej môžete zbaviť!

Molica patrí k škodcom, ktorý sa v našich záhradách vyskytuje veľmi často. Ako proti tomuto nevinne vyzerajúcemu škodcovi bojovať?

Molica patrí k škodcom, ktorý sa v našich záhradách vyskytuje veľmi často. Neklamným znakom jej prítomnosti je, že keď rastlinou trochu zatrasiete a molice z nej začnú húfne vylietať. Vonkajšími znakmi sú tiež chradnúce, krútiace sa listy, ktoré strácajú pigment a môžu sa na nich objaviť tmavé fľaky (pleseň spôsobená trusom, ktorý hmyz vylučuje).

Portfólio pôsobenia molice je veľmi široké. Od viniča, zeleniny až po ovocné stromy či okrasné rastliny. Rastliny napadnuté týmto škodcom začnú skoro chradnúť a bez pomoci a skorého zásahu je veľmi pravdepodobné, že uhynú (to samozrejme závisí od citlivosti rastliny na tohto parazita a od jej životaschopnosti). Molice vyciciavajú dužinu rastlín a sú prenášačom rôznych ochorení. Ako proti tomuto nevinne vyzerajúcemu škodcovi bojovať?

Ako proti nim bojovať?

whitefly

Najlepšia je prevencia. Molice sa častejšie vyskytujú na rastlinách obklopených burinou, a tiež na rastlinách, ktoré často prelievame a permanentne sú vo vlhkej pôde. Skvelým tipom ako odhaliť prítomnosť molice v počiatočnom štádiu, je používať lepice dosky. Milice sa nich nielen zachytia, ale podľa dosiek ľahko zistíte, či sa tento problém vo vašej záhrade vyskytuje a môžete rýchlo zakročiť.

Tipy záhradkárov

Skúsení záhradkári odporúčajú, ako najlepšiu prevenciu proti molici rastlinu aksamietnicu. Stačí ju nasadiť k zemiakom, rajčinám či okrasným kvetom a s inváziou molice máte pokoj. Okrem toho jej špecifická vôňa odoženie aj vošky či háďatká.

marigolds-summertime-plant_800x1 (1)

Ak sa molice na vašich rastlinách premnožia, je takmer nemožné zbaviť sa ich bez chemického postreku. Ani to však nie je také jednoduché. Toto zvieratko sa vie rýchlo adaptovať a je preto potrebné postrek nielen viackrát opakovať (postrek totiž nezničí larvy molice), ale aj obmieňať ho.

Prírodné tipy a triky skúsených záhradkárov proti molici

Molice môžete účinne zlikvidovať mydlovým postrekom. Pripravíte ho z 50 dielov vody a 1 dielu mazľavého mydla. Postrek nastriekajte na rastliny pod silnejším prúdom a nezabúdajte na spodné strany listov, kam molice kladú svoje larvy.

Ako účinný bio-prostriedok môžete použiť postrek z repkového oleja, kvapky olejnatého lecitínu (nemusí byť použitý) a vody, môžete tiež pripraviť postrek proti moliciam. Postrek nastriekajte na rastliny napadnuté škodcom. Postrek zalepí moliciam dýchacie otvory a hmyz sa udusí. Najväčšou výhodou postreku je, že je to stopercentne ekologický prostriedok, ktorý neškodí rastlinám ani človeku.

Medzi ďalšie tipy, ako sa molice zbaviť, že používať výluhy z aromatických byliniek, cirtusovej kôry ale aj cesnaku a cibule. Ich účinnosť je však vysoká len vtedy, pokiaľ molica nie je ešte príliš rozšírená.

Ako najekologickejšia metóda, sa ukazuje nasadiť proti invázii molice prirodzeného nepriateľa, ktorý neškodí človeku ani záhrade. Obávaným likvidátorom molice je druh hmyzu známy ako Delphastus pusillus  – ide o malého chrobáka z čeľade lienkovitých, ktorý si pochutnáva na larvách molice a nepohrdne ani dospelým jedincom.

dp10

Ďalším druhom je osa Encarsia formosa, ktorá pre človeka nie je nebezpečná no, pre molice predstavuje najhoršieho nepriateľa. 1 osa zlikviduje až 500 škodcov.

encarsia_formosa

Dnes najobľúbenejšie