Zapáchajúce a stvrdnuté uteráky už neriešim: Tento nápad som odkukala od sestry v Rakúsku, takúto bielizeň a čistú práčku som nemala roky!

Za skvelý nápad ďakujeme Mirke Radvanovskej. :-)

Prekvapilo ma, že keď som bývala u sestry v Rakúsku, vôbec nepoužívala bežné pracie prostriedky z drogérie. A to ste mali vidieť tie uteráky, župany a aj ostatnú bielizeň – úžasne voňavá a hlavne mäkká a jemná. Mne v takom stave vždy vydržali pár praní a potom sa jemné vlákna zlepili a namiesto jemnosti boli nepríjemné na dotyk a dokonca aj zapáchali. Sestra si vyrába úplne jednoduchý domáci zmäkčovač – ako to oná volá. Ide vlastne o niečo ako náhradu aviváže, ale takú, ktorá vám zároveň aj čistí práčku. Navyše, žiadne alergie ani nepríjemné podráždenie pokožky nehrozí, je to úplne bio. Pridávam do každého prania do odmerky ako klasickú aviváž v rovnakom množstve. Po čase som si všimla, že aj práčka je v lepšom stave – nezapáchala a bola bez vodného kameňa (treba ale povedať, že periem minimálne na 45 stupňoch, to mi tiež poradila sestra, práve kvôli čistote práčky aj prádla). Veľmi som s tým spokojná. :-)

Potrebujeme:

10 g jedlej sódy

150-200 horúcej vody

800 ml jablčného octu

20 kvapiek esenciálneho oleja, ktorý máte radi – ak nemáte dajte trošku aviváže

Plastovú nádobu – čo najväčšiu (ja som mala od pracieho gélu 5 litrovú)

...

Postup:

Do plastovej nádoby jednoducho nalejeme vodu, pridáme sódu a ocot – keď zmes prestane bublinkovať, pridáme esenciálny olej, zavrieme a trochu premiešame. Teraz môžeme používať ako klasickú aviváž – táto zmes zmäkčuje vodu aj prádlo, veci vám budú krajšie voňať a čo je najlepšie, tú najväčšiu zmenu budete vidieť na uterákoch. Už po prvom praní neboli tvrdé, ale krásne jemné a savé, ako kedysi.

Moje zásoby

Ja používam aj keď periem len v rukách.

Vyrobte si aj domáci gélový prací prostrediedok ako náhradu za gély a pracie prášky z obchodu.  Vyjde vás len na niekoľko centov a jeho výroba zaberie len pár minút vášho času. Okrem toho, že tento gél výborne vyperie bielizeň, je šetrný aj pre práčku. :-)

Potrebujeme:

250 g mydla na pranie

300 g kryštalickej sódy

10 l vriacej vody

10 – 15 kvapiek esenciálneho oleja – alebo trochu aviváže

Postup:

Mydlo nastrúhame a potom ho vsypeme do vriacej vody. Premiešame a keď sa mydlo celkom rozpustí, tekutinu odstavíme a pridáme kryštalickú sódu. Zmes miešame, kým sa kryštáliky sódy celkom nerozpustia.

Keď hmota trochu vychladne, pridáme esenciálny olej a nalejeme ju do pripravených nádob, v ktorých budeme gél skladovať – hmota bude hustnúť postupne.

Dávkovanie: 1 – 1 ½ odmerky na jedno pranie

Mirka Radvanovská