Nevyhadzujte zelené stopky z jahôd: Naučte sa perfektný spôsob, ako ich využiť, tento trik používajú aj profesionáli!

Hovorí sa, že dobrá gazdinka dokáže dokáže aj to, čo iní len tak- bez rozmyslu vyhodia do smetí. Navyše, z týchto kúskov dokážu skvelé veci a dokonca s nimi aj ušetria peniaze pre domácnosť. Naučte sa, ako využiť 3 kúsky zo surovín, ktoré bežne vyhadzujeme do koša – stopky z jahôd, kôstky z čerešní a šupku z melónu

Hovorí sa, že dobrá gazdinka dokáže dokáže aj to, čo iní len tak- bez rozmyslu vyhodia do smetí. Navyše, z týchto kúskov dokážu skvelé veci a dokonca s nimi aj ušetria peniaze pre domácnosť. Naučte sa, ako využiť 3 kúsky zo surovín, ktoré bežne vyhadzujeme do koša – stopky z jahôd, kôstky z čerešní a šupku z melónu:

Jahodové stopky

V profesionálnych kuchyniach jahodové stopky slúžia ako vyniakjúce ochucovadlo a nie len to. Práve v zelenej časti sa totiž koncentruje vôňa a sviežosť jahodového plodu. Jahodové stopky sa jednoducho umyjú a pridajú na pekáč k mäsu alebo pečenej zelenine. Po upečení majú jemne kyselkavé tóny a jedlám dodajú jedninečnú chuť.

Namiesto citrónových plátkov: Nalejte do džbánu čistú vodu, nasypte do nej hrsť umytých jahodových stopiek a nechajte dobre vylúhovať. Neuveríte, akú krásnu jahodovú vôňu a sviežu chuť bude vaša limonáda mať. Môžete ju dochutiť medom, trstinovým cukrom alebo ďalším ovocím. Je skutočne výborná!

Ochutený ocot: Je výborný na grilované ryby, mäso alebo na prípravu octových zálievok a dresingov do šalátu. Stačí, ak umyté stopky naložíte do obyčajného octu a necháte niekoľko hodín odležať.

Alkohol s príchuťou jahôd: Naložte stopky do obyčajnej vodky alebo iného alkoholu a nechajte niekoľko dní stáť. Keď ho budete nalievať, všetci sa vás budú pýtať, ako je možné že drink vonia po jahodách.

Vedeli ste, že jahodové stopky obsahujú množstvo vitamínov a rovnako ako listová zelenina aj železo a ďalšie zdraviu prospešné látky? Pridajte si ich do smoothie so špenátom alebo namiesto zelených byliniek. Výslednému koktejlu pridá na chuti ale aj na zdraví!

Čaj a jahodové korenie: Ak stopky vysušíte, môžete si z nich pripraviť výborný čaj alebo jahodové korenie. Na prípravu čaju potrebujeme 1 lyžičku sušených lístkov, ktorú zalejeme 1 šálkou vriacej vody, necháme lúhovať a aj v zime si môžeme užívať typicky letnú chuť a vôňu. Jahodové korenie je skvelé do šalátov, mäsa, ale napríklad aj do koláčov, ktorým pridá krásnu vôňu.

Pridajte si ich do kúpeľa: Jahodový kúpeľ počas zimných mesiacov? Prečo nie! Do kúpeľa si nasypte aj trochu sušených jahodových stopiek alebo zamrazených čerstvých stopiek. Máte postarané o ten najvoňavejší relaxačný zážitok!

Melónová šupka

Šupku z melónu nevyhadzujte, poznáme skvelý tip, ako ju využiť!

Šupka z melónu predstavuje 1/3 tohto plodu. Táto jeho časť spravidla končí v koši, pretože nepoznáme žiaden lepší spôsob, ako ju využiť. My vám však prezradíme skvelé tipy, vďaka ktorým zužitkujete nielen sladkú dužinu, ale aj šupu.

Nakladaná melónová šupka v sladko-kyslom náleve (namiesto nakladaných uhoriek)

Nebudete veriť, ale nakladaná melónová šupa v sladko-kyslom náleve je rovnako chutným doplnkom jedál, ako nakladané uhorky. Pýtate sa, aká je chuť melónovej šupy? Nie je sladká ako dužina. Ak by sme vám nakladanú kôru dali ochutnať so zatvorenými očami, mali by ste pocit, že si pochutnávate na chrumkavej nakladanej uhorke. Šupa má neutrálnu chuť a v sladko-kyslom náleve ide o vynikajúcu prílohu k mäsku. Navyše melónová šupka je plná vitamínov a živín, ktoré nenájdeme ani v samotnej dužine. O to presvedčivejší je argument, prečo by šupka rozhodne nemala skončiť v koši.

Potrebujeme:

450 g melónovej šupky

2 lyžice soli

1 šálku (250 ml) octu

1 šálku (250 ml) cukru

1 šálku (250 ml) vody

1 a ½ lyžičky korenia na nakladanie zeleniny

Postup:

Z melónu zužitkujeme dužinu a zelenú šupku ošúpeme pomocou škrabky na zemiaky (odstránime čo najtenšiu vrstvu). Potom ošúpanú kôru nakrájame na tenšie prúžky.

Do hrnca nalejeme dostatočné množstvo vody a pridáme 1 lyžicu soli. Privedieme do varu a do hrnca vložíme melónové šupky a varíme 4 minúty. Potom scedíme a necháme vychladnúť.

Všetky suroviny na nálev zmiešame, preložíme na plameň a privedieme do varu. Varíme, kým sa cukor celkom nerozpustí.

Vychladené šupky navrstvíme do zaváraninových pohárov a zalejeme horúcim nálevom. Dôkladne uzavrieme a necháme vychladnúť. Skladujeme v chladničke. Nakladaná šupka vydrží 3-4 týždne, konzumovať ju môžete už po niekoľkých hodinách.

Kôstky z čerešní!

Vedeli ste, že z čereňových kôstiek si môžete zhotoviť výborný vankúšik pre zdravie? Okrem toho kôstky zlepšujú prietok krvi a pomôžu vám lepšie zaspať a plnohodnotnejšie si oddýchnuť. Ani netreba hovoriť o tom, že vankúšiky sú antialergénne a prievzdušné, vďaka čomu nedôjde k prehriatiu organizmu. To však ani zďaleka nie je všetko, ďalšie skvelé možnosti využitia čerešňového vankúšika ako aj iné skvelé možnosti na využitie čerešňovej kôstky nájdete TU.

Dnes najobľúbenejšie